Ministarstvo za evropske integracije Vlade Republike Srbije saopštilo je danas da se širom Srbije nastavlja postavljanje novih kontejnera za trijažu i hitnu negu pacijenata, potencijalno zaraženih koronavirusom.
U saopštenju se podseća na to da je u prethodne dve nedelje u 15 zdravstvenih ustanova, od kojih se većina nalazi u Beogradu, postavljen 21 kontejner.
Svaki kontejner je opremljen krevetom za pregled, stolom sa dve stolice, beskontaktnim termometrom, manjim kontejnerima za medicinski i infektivni otpad i kantom za otpatke.
Ovi kontejneri su važan segment ukupne borbe sa pandemijom i faktor prevencije jer omogućavaju sprečavanje ulaska potencijalno zaraženih osoba u zdravstvene ustanove.
Ministarka Jadranka Joksimović, koja je i nacionalni IPA koordinator, navela je da to ministarstvo, u saradnji sa Delegacijom EU i UNOPS-om, nastavlja nabavku najneophodnije opreme koja osigurava efikasnu i bezbednu trijažu pacijenata, čime se sprečava dalje širenje zaraze u zdravstvenim ustanovama i štite doktori i medicinski radnici koji nose najteži teret u borbi protiv COVID-19.
Ona je ukazala na to da kontejneri za trijažu predstavljaju deo ukupnog paketa hitne pomoći za koju je EU opredelila 15 miliona evra, iz kojeg su nabavljeni maske i termometri, pri čemu se u narednom periodu očekuje nabavka i respiratora, ventilatora, monitora i druge medicinske opreme.
Nabavka i montaža ukupno 100 kontejnera deo su paketa pomoći EU od 4,9 miliona evra, a sporazum o tome su 3. aprila potpisali šef Delegacije EU u Srbiji Sem Fabrici, ministarka Joksimović i šef UNOPS-a u Srbiji Mikela Telatin.
Ova donacija namenjena je za nabavku neophodne medicinske opreme – respiratora, laboratorijske opreme i testova, monitora intenzivne nege, beskontaktnih termometara i zaštitne opreme, koji u Srbiju stižu tokom aprila i maja.
Fabrici je izrazio zadovoljstvo zbog postavljanja pomenutih kontejnera širom Srbije, od Bujanovca do Sente i od Beograda do Negotina, jer efikasna trijaža predstavlja ključni faktor u sprečavanju širenja koronavirusa.
On je poručio da zdravstveni radnici, koji su u prvim redovima ove borbe, moraju biti zaštićeni, tako da mogu da pomognu i svima nama, i dodao da će, uz 800.000 zaštitnih maski koje su stigle 18. aprila, postavljanje kontejnera, takođe, pomoći medicinskom osoblju da odgovori na krizu sa najmanjim rizikom po sebe.
Takođe sam zadovoljan zbog toga što se svi kontejneri proizvode u Srbiji, uz podršku EU sredstava. To znatno smanjuje vreme instalacije i istovremeno podržava lokalnu ekonomiju i zaštitu radnih mesta, istakao je Fabrici.
Prema njegovim rečima, zajedno sa hitnom zdravstvenom pomoći u vrednosti od 15 miliona evra, ekonomija i radna mesta su drugo ključno područje u kojem je EU najavila značajna sredstva za Srbiju.
Šef Delegacije EU u Srbiji je precizirao da se najavljena donacija u iznosu od 78 miliona evra usmerava za mere ekonomskog oporavka u Srbiji.
Telatin je podsetila na to da nabavku trijažnih kontejnera i ostale medicinske opreme sprovodi Kancelarija Ujedinjenih nacija za projektne usluge (UNOPS), koja je globalno pokrenula mehanizam za hitne nabavke.
Veliko nam je zadovoljstvo što možemo da podržimo EU u nabavci neophodne opreme i Vladu Srbije u borbi protiv pandemije, naglasila je ona.
Prema njenim rečima, ta kancelarija ulaže sve napore kako bi omogućila da prioritetna oprema, koja će obezbediti dobru medicinsku negu, ali i spasiti živote, dođe do zdravstvenih ustanova u Srbiji i njenih građana.