Državna sekretarka Ministarstva trgovine, turizma i telekomunikacija Vlade Republike Srbije Tatjana Matić izjavila je da je Srbija prema broju upisanih studentkinja na studije u oblasti informaciono-komunikacionih tehnologija za sedam odsto iznad evropskog proseka, sa trendom rasta.
Matić je na onlajn panelu organizovanom povodom Međunarodnog dana devojaka u IKT (Girls in ICT Day), pod sloganom „Inspirišemo buduće generacije“, istakla da ipak i dalje zabrinjava rodni disbalans u ovom sektoru.
Zbog toga kontinuirano sprovodimo programe i projekte sa ciljem da motivišemo devojke i devojčice da se okrenu IKT sektoru i da svoje karijere započnu u ovoj oblasti, i u tome imamo podršku Vlade sa Anom Brnabić na čelu, naglasila je Matić.
Ona je ukazala na to da je upravo u vanrednom stanju usled pandemije koronavirusa očit ogroman potencijal tehnologije koji je država iskoristila efikasnim odgovorom na brojne probleme koji su se pojavili.
Prema njenim rečima, u rekordnom roku pokrenuta je elektronska nastava, a Kancelarija za IT i eUpravu uspostavila je platformu „Digitalna solidarnost“ kako bi pružila podršku građanima i privredi.
Matić je navela i da je uspostavljen sajt https://covid19.rs koji pruža sve relevantne informacije, dok je Ministarstvo trgovine, turizma i telekomunikacija ustupilo telefonsku liniju 19833 i onlajn aplikaciju za pružanje besplatne psihološke pomoći i podrške građanima tokom pandemije.
Pomenuti panel, koji su organizovali Ministarstvo trgovine, turizma i telekomunikacija i Asocijacija za afirmaciju žena (AFA), namenjen je učenicama i studentkinjama sa ciljem njihovog većeg uključivanja u tehnološki sektor.
U panelu, koji je pratilo 120 korisnika, učestvovali su i pomoćnica ministra za elektronske komunikacije u Ministarstvu trgovine, turizma i telekomunikacija Irini Reljin, izvršni direktor korporativnih poslova kompanije „Telenor“ Đorđe Popović, direktorka u kompaniji „Komtrejd“ Emilija Ristić i direktorka ljudskih resursa kompanije „Šnajder elektrik“ Neda Lang.
Svi učesnici utvrdili su značaj rodne ravnopravnosti u novim tehnologijama, koja doprinosi produktivnosti i boljim rezultatima, naročito u suočenosti sa izazovima kriznih situacija.
Shodno tome, sve zainteresovane devojke i devojčice pozvane su da u narednih deset dana šalju svoje predloge i ideje na temu kako napredne tehnologije mogu da pomognu u rešavanju novonastale krize, na imejl adrese: bit@mtt.gov.rs i office@afa.co.rs, sa naznakom – Tehnologijom protiv korone.
Snimak panela dostupan je na nalozima društvenih mreža Ministarstva i organizacije AFA.
Međunarodni dan devojaka u informaciono-komunikacionim tehnologijama obeležava se od 2010. godine u organizaciji Međunarodne unije telekomunikacija (ITU), i do sada je u ovoj inicijativi, koja je potekla od Srbije, učestvovalo 377.000 devojčica iz 171 države.