Dobro došli na web portal SRPSKA EKONOMIJA

Tgovina preko interneta veća za 80 odsto

Srbija
Srpska ekonomija

U prva tri meseca ove godine građani Srbije trgovali su putem interneta na domaćim i međunarodnim sajtovima 80 odsto više nego u istom periodu lane, a vrednost tog prometa u domaćoj valuti premašila je 5,5 milijardi dinara, pokazuju preliminarni podaci Narodne banke Srbije.

Ukupna vrednost “e-komerca” u evrima veća je od 30 miliona, u dolarskom znaku je oko 14 miliona, dok je u britanskim funtama taj iznos prešao dva miliona.

Pazarilo se iz Srbije na različitim evropskim sajtovima, na primer Švajcarskim, pa je trgovina u valuti te zemlje premašila 300.000 “švajcaraca”.

Značajan rast beleži trgovina na internetu, naročito kod domaćih trgovaca, kaže za Tanjug viceguverner Narodne banke Srbije (NBS) Dragana Stanić, preneo je Bankar.rs.

“Preko 80 procenata je veća u odnosu na prvi kvartal prošle godine”, ističe Stanić.

Broj transakcija u evro znaku sa stranim sajtovima veći je za 11 odsto, odnosno 12 procenata na sajtovima gde se trgovalo u dolarima, u odnosu na isti period prošle godine.

Onlajn trgovina, ali i plaćanje računa i usluga u Srbiji putem interneta, koristeći računar ili mobilni telefon, svake godine beleži dvocifrene stope rasta.

Porastao je i broj transakcija preko mobilnih telefona, “skenira” se sve već broj računa, poput onih za struju, komunalije i telefon, naručuje roba, bez odlaska na šaltere i u prodavnice, a takođe raste plaćanje karticama.

Kada se poredi prvi kvartal ove godine u odnosu isti prošle, u zemlji je zabeležen značajan porast platnih transakcija izvršenih putem mobilnog telefona.

“Taj procenat iznosi čak 26 procenata”, navela je Stanić.

Elektronsko bankarstvo poslednjih godina takođe ima uzlaznu putanju, a kvartalno premašuje 37 miliona transakcija.

“Plaćanja platnim karticama su značajno porasla i takođe imaju kontinuiran trend rasta. U prvom kvartalu ove godine imali smo za 20 procenata više transakcija izvršenih na post uređajima u trgovinama, odnosno prodajnim mestima, kada poredimo sa prvim kvartalom prošle godine”, navodi Stanić.

Prodavci su u svojim radnjama postavili za prva tri meseca sedam odsto više uređaja za plaćanje karticama, dok banke uvećavaju broj bankomata širom Srbije.

Govoreći o Instant platnom sistemu NBS koji je u rad pušten 2018. godine i tu su cifre u plusu.

Rast je, dodaje, Stanić, značajno povećan tokom poslednjih meseci pa je tokom aprila ostvareno više od 1,8 miliona transakcija, odnosno preko 14 milijardi dinara prometa.

Ostali naslovi

Đorđević čestitao Međunarodni dan porodice
Srpska ekonomija
Ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja u Vladi Srbije Zoran Đorđević poručio je da porodica čini stub društva i da svi njeni članovi moraju imati jednaka prava koja država obezbeđuje kroz zakonodavne  okvire
Stipendije najboljim studentima u Srbiji
Srpska ekonomija
Ministarstvo omladine i sporta Vlade Srbije saopštilo je da je danas održana 93. sednica Fonda za mlade talente, kojoj je predsedavao ministar omladine i sporta i predsednik Fonda Vanja Udovičić
Mali: Privrednici već podneli zahteve za skoro milijardu evra kredita
Srpska ekonomija
Ministar finansija u Vladi Srbije Siniša Mali poručio je danas da je preko poslovnih banaka primljeno oko milijardu evra kreditnih zahteva te bi već sledeće nedelje taj novac trebalo da počne da se odobrava i da se nađe u rukama privrede
Očuvanje porodice najveća vrednost
Srpska ekonomija
Direktorka Kancelarije za ljudska i manjinska prava Vlade Srbije Suzana Paunović izjavila je danas da se Međunarodni dan porodice ove godine obeležava u svetlu pandemije COVID-19, koja nije samo najveća zdravstvena kriza, već i socijalna i ekonomska
Do kraja godine završetak prvih stanova u Kragujevcu
Srpska ekonomija
Potpredsednica Vlade Srbije i ministarka građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Zorana Mihajlović obišla je danas radove na izgradnji stanova za pripadnike snaga bezbednosti u Kragujevcu, najavivši tom prilikom da se do kraja godine očekuje useljenje prvih stanara
CEI višedecenijski stub saradnje našeg regiona
Srpska ekonomija
Prvi potpredsednik Vlade Srbije i ministar spoljnih poslova Ivica Dačić izrazio je danas uverenje da će ujedinjeni napori zemalja Centralnoevropske inicijative (CEI) doneti konkretne rezultate u borbi protiv pandemije koronavirusa
Porodica najvažniji element spokojnog društva
Srpska ekonomija
Ministarka bez portfelja zadužena za demografiju i populacionu politiku Slavica Đukić Dejanović poručila je danas da je cilj države da stvori i neguje okruženje zasnovano na porodičnim vrednostima, upozorivši na to da su pred nama veliki izazovi, posebno u kontekstu posledica pandemije izazvane koronavirusom
Vesić: Tokom vanrednog stanja nije prekinuta realizacija nijednog projekta
Srpska ekonomija
Tokom vanrednog stanja nije prekinuta realizacija nijednog projekta, jer je najveći prioritet dalji razvoj prestonice, izjavio je zamenik gradonačelnika Goran Vesić
Mali: Za približno 950.000 primalaca penzija počela uplata 100 evra jednokratne pomoći
Srpska ekonomija
Ministar finansija u Vladi Srbije Siniša Mali izjavio je da je danas za približno 950.000 primalaca penzija počela uplata 100 evra jednokratne pomoći, te da će oni svoj novac već sutra moći da podignu u svojim bankama
Avion Er Srbije odleteo za Južnu Koreju po medicinsku opremu
Srpska ekonomija
Avion Er Srbije A330 odleteo je rano jutros za Južnu Koreju, odakle će dopremiti medicinsku opremu u našu zemlju, saopštila je Vlada Srbije