Dobro došli na web portal SRPSKA EKONOMIJA

Ocenjivanje i praćenje napredovanja učenika tokom učenja na daljinu

Beograd
Srpska ekonomija

Ministarstvo prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Vlade Republike Srbije saopštilo je da je ocenjivanje učenika regulisano Zakonom o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja i pravilnicima koji propisuju dve vrste ocenjivanja: sumativno i formativno.

Sumativno i formativno ocenjivanje su deo jedinstvenog procesa, a u obrazovnoj praksi, do sada je težište bilo na sumativnom ocenjivanju, najčešće brojčanom.

U nastalim okolnostima ostvarivanja nastave na daljinu, praćenje i ocenjivanje učenika podrazumeva promenu postojeće prakse i drugačije načine ocenjivanja, gde se sa sumativnog prelazi na formativno ocenjivanje.

Formativno ocenjivanje zahteva veću interaktivnost učenika i nastavnika korišćenjem elektronskih mreža i platformi.

Važno je da postoji svakodnevna komunikacija jer to nastavnicima omogućava da prikupe što više podataka o tome kako učenici uče i dokle su stigli u savladavanju gradiva.

Postoji mnogo formi i alata pogodnih za formativno procenjivanje rada učenika.

To podrazumeva zadatke kao što su na primer, eseji, razvoj postera, korišćenje elektronske pošte, virtuelni grupni rad, Skajp ili Viber intervjui, pauer point prezentacije (PPT), istraživački zadaci, igranje uloga u virtuelnoj učionici, učenički portfolio, sačinjavanje individualnih planova karijernog razvoja i slično.

Tokom učenja na daljinu, nastavnici mogu učenicima prosleđivati testove i kontrolne vežbe putem društvenih mreža, elektronskom poštom ili putem platforme, a urađene radove učenici mogu na isti način vraćati nastavnicima da ih pregledaju i eventualno ocene.

Pored toga, nastavnici korišćenjem alata za pravljenje upitnika i kvizova mogu da kreiraju kratke test forme sa zadacima višestrukog izbora i kratkog odgovora.

Na veb stranicama Zavoda za unapređivanje obrazovanja i vaspitanja i Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja, moguće je naći  alate za interakciju, razvoj kvizova i upitnika i alate za saradnju i deljenje koji značajno mogu da olakšaju rad nastavnika kada je u pitanju vrednovanje ishoda učenja.

Jedan od načina za formativno ocenjivanje u uslovima daljinskog učenja jeste elektronski portfolio (e-portfolio) učenika koji predstavlja zbirku učeničkih radova koja prikazuje rezultate koje je učenik postigao kroz razne aktivnosti u nastavnom procesu, na primer - eseji, posteri, fotografije, video i audio zapisi, umetnička dela koje je kreirao učenik.

Postoje i drugi različiti alati koji su dostupni na internetu, a obezbeđuju lako kreiranje e-portfolija, olakšani pregled i upotrebu poput alata pod imenom Mahara.

Zavod za vrednovanje kvaliteta obrazovanja i vaspitanja će pripremiti uputstvo i ček liste koje nastavnicima mogu da pomognu da sumiraju formativne procene prikupljene u periodu realizacije nastave na daljinu.

Elektronski dnevnik, pored sumativnioh ocena, ima predviđena polja za unošenje formativnih procena.

Sve formativne ocene i uvidi nastavnika u toku implementacije nastave na daljinu biće iskorišćeni za sumativno ocenjivanje na kraju nastavne godine.

Opisane postupke praćenja i vrednovanja moguće je primeniti za najveći deo populacije učenika.

Ipak, postoji i manji broj učenika koji nije u mogućnosti da učestvuju u interaktivnoj, elektronskoj komunikaciji.

Za takve učenike, u ovom trenutku, škole su u obavezi da obezbede štampane materijale ili korišćenje raspoloživih školskih resursa (npr. tableta koje su dobijale škole/učenici).

Ministarstvo prosvete, nauke i tehnološkog razvoja radi na tome da preko razrednih starešina i škola ustanovi tačan broj takvih učenika, navodi se u saopštenju.

Ostali naslovi

Virtuelni vodič kroz Beč
Srpska ekonomija
Da doživite raskoš bečkih muzeja i znamenitosti nije potrebno da izlazite iz kuće. Krenite sa nama na virtuelno razgledanje zbirki i prostorija čuvenih bečkih kulturnih institucija kao što su Albertina, Muzej istorije umetnosi, Dvorac Šenbrun i mnogih drugih
Turska zatvara šoping centre
Srpska ekonomija
Tursko udruženje tržnih centara preporučilo je zatvaranje šoping molova u zemlji zbog širenja koronavirusa, nakon što je predsednik Tajip Erdogan poyvao građane da ne izlaze iz svojih domova u naredne tri nedelje, osim u slučaju preke potrebe
Besplatan internet za društvene mreže
Srpska ekonomija
Mobilna telefonija Srbije (mts) je svim svojim pripejd i postpejd korisnicima omogucila besplatne internet dodatke za korišćenje društvenih mreža
Spisak prodavnica koje će raditi nedeljom od 4 do 7 časova
Srpska ekonomija
Ministarstvo trgovine, turizma i telekomunikacija Vlade Republike Srbije objavilo je na svom sajtu spisak više od 800 trgovinskih objekata koji će raditi nedeljom od 4 do 7 časova
Ukidanje svih polazaka na svim linijama u gradskom, prigradskom i lokalnom prevozu
Srpska ekonomija
Odlukom Vlade Republike Srbije u subotu 21. marta od 20 časova ukida se javni prevoz na teritoriji Republike Srbije, na osnovu čega će Sekretarijat za javni prevoz Gradske uprave grada Beograda, do daljnjeg, ukinuti sve polaske na svim linijama javnog gradskog, prigradskog i lokalnog prevoza i sve polaske na svim linijama BG voza
Formiranje kol centara za starije sugrađane u svakoj opštini
Srpska ekonomija
Potpredsednik Vlade Republike Srbije i ministar unutrašnjih poslova Nebojša Stefanović izjavio je danas da će u narednim danima u svakoj opštini biti formirani kol centri namenjeni starijima od 65 godina kojima je potrebna pomoć, a do njihovog uspostavljanja mogu pozvati broj 192, preko kojeg će biti upućeni ka kol centrima ili volonterskim službama u svojoj opštini
Dodatni telefoni Info centra APR-a
Srpska ekonomija
Zbog zatvaranja svojih šaltera, Agencija za privredne registre je pojačala rad Info centra i uvela nove telefonske linije
Moguć izvoz pšeničnog brašna
Srpska ekonomija
Vlada Srbije odlučila je da pšenično brašno od danas može da se izvozi, objavljeno je u Službenom glasniku
Danas zatvaranje kafića, restorana i tržnih centara
Srpska ekonomija
Predsednica Vlade Republike Srbije Ana Brnabić izjavila je sinoć, posle konsultacija sa predsednikom Republike Aleksandrom Vučićem, da je odluka da se ide na još restriktivnije mere u borbi protiv koronavirusa
Beč je uz žene!
Srpska ekonomija
Radi suzbijanja epidemije koronavirusa građani Beča provode više vremena u kući što u nekim situacijama dovodi do konflikta ili nasilja u porodici. Grad Beč je pokrenuo dežurnu telefonsku službu za pomoć ženama i pripremio svoje četiri sigurne kuće za mogući porast broja žrtava nasilja