Dobro došli na web portal SRPSKA EKONOMIJA

Dačić: Srbija želi da produbljuje saradnju u okviru Jadransko-jonskog regiona

Beograd
MSP
Srpska ekonomija

Prvi potpredsednik Vlade i ministar spoljnih poslova Srbije Ivica Dačić učestvovao je danas na video sastanku Jadransko-jonskog saveta Jadransko-jonske inicijative i ministarskom sastanku Strategije Evropske unije za Jadransko-jonski region (EUSAIR), saopštilo je ministarstvo spoljnih poslova.

Današnjem sastanku, kopredsedavali su Dačić i ministarka za evropske integracije Jadranka Joksimović, i njime je okončano jednogodišnje predsedavanje Srbije Jadransko-jonskoj inicijativi i Strategiji EU za Jadransko-jonski region.

Dačić je izrazio žaljenje što se predsedavanje Srbije, usled pandemije korona virusa, nije okončalo petim Forumom u Beogradu prilikom kojeg bi pored, zajedničkog rada, svi imali priliku uživaju u tradicionalnom srpskom gostoprimstvu.

Šef srpske diplomatije predstavio je rezultate koje je Srbija postigla tokom jednogodišnjeg predsedavanja.

Aktivnosti koje smo sprovodili sadržane su u Prioritetima i Kalendaru aktivnosti predsedavanja Srbije Jadransko-jonskoj inicijativi i EUSAIR, koje je usvojila Vlada Srbije., rekao je on.

U svom izlaganju, Dačić je ponovio posvećenost Srbije vrednostima Jadransko-jonske inicijative i pripadajućoj Strategiji.

„Želim još jednom da potvrdim posvećenost Republike Srbije vrednostima Jadransko-jonske inicijative i pripadajuće Strategije, u okviru kojih sprovodimo aktivnosti koje nas, koji još nismo punopravne članice Evropske unije, jačaju na tom putu, a one koje to već jesu čine još boljim mestom za život.“

Ministar je istakao i želju Srbije da nastavi da produbljuje saradnju u okviru Jadransko-jonskog regiona, naglasio da smo se tokom predsedavanja oslanjali na iskustva prethodnih predsedavajućih, sarađivali sa budućim predsedavajućim, isto tako oslanjali se na podršku i ekspertizu Stalnog sekretarijata Jadransko-jonske inicijative iz Ankone.

Takođe, ministar je predstavio i planove za dalje aktivno učešće Srbije u Jadransko-jonskoj inicijativi i EUSAIR, posebno imajući u vidu da i nakon okončanja svog predsedavanja Srbija ostaje deo „Predsedavajuće Trojke“. 

Nakon Srbije predsedavanje Jadransko-jonskoj inicijativi i EUSAIR, 1. juna 2020. godine, preuzima Slovenija, i ovom prilikom ministar Dačić poželeo im je puno uspeha u njihovom predsedavanju, navedeno je u saopštenju.

Ostali naslovi

Izidžet planira znatno smanjenje broja zaposlenih
Srpska ekonomija
Avio-kompanija Izidžet planira da smanji do 30 odsto broj svojih zaposlenih, boreći se sa padom potražnje za avionskim putovanjima izazvanim pandemijom koronavirusa
Gorenje okončalo pregovore sa Emotionom
Srpska ekonomija
Kompanija Gorenje Home uspešno je okončala pregovore sa nemačkim Emotionom, koji u junu počinje sopstvenu proizvodnju u pogonima ove fabrike u Zaječaru
Radojičić: Početak izgradnje Tiršove 2 krajem ove ili početkom naredne godine
Srpska ekonomija
Gradonačelnik Beograda prof. dr Zoran Radojičić da bi izgradnja "Tiršove 2" mogla da počne krajem ove, ili početkom sledeće godine. i istakao da će po okončanju radova Beograd dobiti modernu bolnicu za lečenje najmlađih pacijaneta
Očekuje se pad turizma u svetu za 70 odsto
Srpska ekonomija
Očekuje se da će globalni turizam opasti za 70 odsto ove godine u odnosu na prošlu, izjavio je šef Svetske turističke organizacije Ujedinjenih nacija (UNVTO)
Kurs dinara 117,5923
Srpska ekonomija
Zvanični srednji kurs dinara prema evru danas iznosi 117,5923 dinara za evro, što je neznatna promena, objavila je Narodna banka Srbije
Evropska komisija predložila zajednički EU budžet od 1.100 milijardi evra
Srpska ekonomija
Evropska komisija predložila je zajednički EU budžet od 1.100 milijardi evra za period od 2021. do 2027. godine
Čistoća postavlja 5.000 novih kontejnera
Srpska ekonomija
Javno-komunalno preduzeće „Gradska čistoća“ počinje zamenu 5.000 starih i dotrajalih kontejnera postavljenih na javnim površinama koje su u nadležnosti ovog preduzeća, saopšteno je iz JKP „Gradska čistoća“
Jedinstveno upravno mesto uskoro i u Užicu
Srpska ekonomija
Ministar državne uprave i lokalne samouprave u Vladi Srbije Branko Ružić potvrdio je danas da će u Užicu početkom avgusta biti otvoreno Jedinstveno upravno mesto (JUM), što će građanima omogućiti da brzo i efikasno, na jednom mestu,  završe poslove koje imaju sa upravom
Joksimović: Uspešno završeno predsedavanje Srbije Jadransko-jonskoj inicijativi
Srpska ekonomija
Ministarka za evropske integracije u Vladi Srbije Jadranka Joksimović danas je, zajedno sa prvim potpredsednikom vlade i ministrom spoljnih poslova Ivicom Dačićem, kopredsedavala i bila domaćin ministarskog sastanka Strategije Evropske unije za jadransko-jonski region (EUSAIR), a učestvovala je i na sastanku Saveta Jadransko-jonske inicijative
Potpisan ugovor o vađenju potopljenih nemačkih brodova iz Dunava
Srpska ekonomija
Potpredsednica Vlade Srbije i ministarka građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Zorana Mihajlović potpisala je danas ugovor, u vrednosti od 1,5 miliona evra, kojim počinje velika akcija vađenja potopljenih nemačkih ratnih brodova iz Drugog svetskog rata u Dunavu kod Prahova