Predsednica Vlade Srbije Ana Brnabić najavila je danas otvaranje Naučno-tehnološkog parka u Nišu u narednih nekoliko dana, najkasnije za dve nedelje, navodeći da će država nastaviti da ulaže u taj sektor.
Brnabić, koja je danas obišla tri laboratorije i 12 projekata u Naučno-tehnološkom parku u Beogradu, istakla je da je Srbija u vreme krize pokazala da može sve sama da proizvede i da bude konkurentna.
Ona je ukazala na to da se u krizi video sav potencijal, kreativnost, znanje, inovacije i talenat, navodeći da je u „Galenici“ proizveden hlorokin, a da je zatim napravljen i prvi srpski respirator.
Srbija je imala jednu od najmanjih stopa smrtnosti od COVID-19, a paralelno sa tim je uspela da proizvede sve što je potrebno da se izbori sa epidemijom, navela je premijerka i naglasila da je važno da se ulaže u prave stvari – viziju, kreativnost i inovatore.
Prošle godine smo, u saradnji sa Evropskom investicionom bankom, uložili 420.000 evra u opremu koja je iskorišćena na način na koji nismo ni mislili da će biti – da pomogne našem zdravstvenom sistemu, pre svega zdravstvenim radnicima, istakla je ona.
Prema njenim rečima, oprema je u Naučno-tehnološki park stigla u decembru prošle godine i zahvaljujući njoj odštampano je 15.000 vizira, a napravljene su i zaštitne maske i posebna odela.
Predsednica Vlade je naglasila da ovaj sektor ima važnu ulogu u ekonomskom oporavku zemlje, ističući da je jedan od retkih u kome se povećavao broj zaposlenih i u vreme krize.
Nijedan investitor nije otkazao dolazak u Srbiju i nije bilo pomeranja datuma dolaska, podvukla je Brnabić i izrazila očekivanje da će biti dodatnih zapošljavanja, na čemu se i bazira umereni optimizam za 2020. godinu.
Ona je istakla da je zadovoljna dinamikom kojom se puni republička kasa, dodavši da to svakako nisu prihodi koji su uobičajeni, ali jesu bolji od projektovanih kada je počela kriza sa COVID-19.
Prema njenim rečima, naša zemlja je u martu imala rast između 5 i 5,2 odsto, što je davalo nadu da se ova godina može privesti kraju sa minimalnim ekonomskim padom od minus 1,8 ili sa blagim rastom.
U aprilu će biti značajan pad i to se već vidi po indikatorima kao što su potrošnja električne energije i prihodna strana budžeta, dok se u maju privreda pokrenula, ukazala je premijerka.
Ona je izrazila žaljenje zato što smo naš budžet koji je bio izrazito investicioni ove godine morali malo da limitiramo, ali smo nastavili sve osnovne infrastrukturne projekte i projekte u domenu istraživanja i razvoja.
Predsednica Vlade je najavila mogućnost rebalansa budžeta za ovu godinu, u zavisnosti od prihodne strane, ali pošto za sada sve ide dobro, sa tim će se sačekati.
Brnabić je prenela da su domaći privrednici i strani investitori jednoglasno pozdravili mere Vlade Srbije za oporavak privrede u iznosu od 11 odsto BDP-a ili više od pet milijardi evra.
Istovremeno, ona je poručila da će se nastojati da se ulazak u Srbiju liberalizuje što je više moguće, ističući da je, osim zaštite zdravlja ljudi, cilj da se što pre ostvari pun ekonomski oporavak i rast naše zemlje.
Trudićemo se da u najrazumnijoj meri liberalizujemo ulazak u Srbiju kako budemo videli da su statistički podaci u vezi sa koronavirusom u Srbiji i Evropi pod kontrolom, rekla je ona, dodavši da je to važno za našu privredu, kao i za naš turizam,
Brnabić je podsetila na to da strani državljani koji ulaze u Srbiju treba da imaju negativan PCR test i odobrenje vladine komisije, uz napomenu da strani državljani, ukoliko su posebno važni za srpsku privredu, mogu da uđu i bez negativnog PCR testa.
U tom pogledu sarađujemo sa Privrednom komorom Srbije i svim stranim ambasadama i privrednim komorama, s tim što strani državljani dobijaju posebnu dozvolu za ograničeno kretanje – od hotela do radnog mesta, precizirala je ona.
Naši državljani, kako je objasnila, mogu da uđu i izađu iz Srbije kada god žele i oni ne moraju da budu u samoizolaciji, odnosno mogu normalno da uđu i da se kreću ako imaju negativan PCR test na ulasku u zemlju, a ukoliko ga ne poseduju mogu se testirati i u Srbiji.