Ministar zaštite životne sredine u Vladi Republike Srbije Goran Trivan učestvovao je na neformalnom video-sastanku predstavnika država članica Programa Ujedinjenih nacija za životnu sredinu (UNEP), koji je održan na poziv izvršne direktorke te asocijacije Inger Anderson.
Predstavnici 192 države članice UNEP-a pozvani su da razmene mišljenja i ideje o konceptu razvoja srednjoročne strategije UNEP-a za period 2022-2025., kao i o budućoj ulozi tog programa.
Trivan, koji je na sastanku učestvovao u svojstvu potpredsednika Skupštine UN za životnu sredinu (UNEA), istakao je da je sada vreme da spasimo planetu i zdravlje, tako što ćemo potpuno promeniti način razmišljanja i delovanja, imajući u vidu da sve dosadašnje akcije, posebno one posvećene borbi protiv klimatskih promena nisu urodile plodom.
Da može sve biti drugačije, dokazuju vesti i sateltiski snimci koji ovih dana iz različitih delova sveta svedoče o tome da je planeta manje zagađena, da su čistije vode i vazduh, jer je zatvaranjem fabrika, smanjivanjem industrijske aktivnosti i saobraćaja, smanjeno emitovanje gasova koji utiču na zagađenje i klimatske promene, istakao je ministar.
On je ukazao na to da postoji visok stepen saglasnosti između evropskog Zelenog dogovora i politike koju sprovodi UNEP, i da su to ciljevi koje Srbija podržava i kojima teži.
Prema njegovim rečima, potrebno je uključiti akademsku i naučnu javnost kako bi se istražila povezanost pogoršanja stanja ekosistema, degradacije biodiverziteta i preterane eksploatacije vrsta sa nastankom pandemije koronavirusa.
Trivan je podsetio na to da je podizanje kapaciteta na svim nivoima važan uslov napretka, partnerstva sa UN agencijama, nevladinim sektorom, kao i između država članica, pri čemu je naglasio regionalnu saradnju i razmenu iskustava.
On je istakao da su za Srbiju prioritetne regionalne aktivnosti, posebno jačanje saradnje između zemalja kako bismo nastavili zajedničku borbu protiv aerozagađenja, gubitka biodiverziteta i klimatskih promena.
Ministar je rekao da je Srbija započela ozbiljne promene u oblasti životne sredine, prenoseći bogato evropsko zakondavstvo i iskustvo i da je u svojoj pregovaračkoj poziciji za Poglavlje 27 definisala prioritetne aktivnosti koje će doprineti mnogo boljem kvalitetu života građana.
Sumirajući rezultate rada u okviru radnih grupa, zaključeno je da UNEP u narednom periodu treba da se fokusira na prioritete, na implementaciju ciljeva održivog razvoja i multilateralnih sporazuma, na zeleni rast i cirkularnu ekonomiju, oporavak posle krize izazvane koronavirusom, kao i na načine zbrinjavanja ogromnih količina infektivnog medicinskog otpada nastalog tokom pandemije.
Sekretarijat UNEP organizovaće do 13. maja još dve alternativne video-sesije „Discovery“, čiji je cilj da se u neformalnom fleksibilnom okruženju, podrži izrada srednjoročne strategije UNEP za period 2022-2025.