Guverner Narodne banke Srbije Jorgovanka Tabaković rekla je da, nakon što je Srbija emitovala sedmogodišnju evroobveznicu u iznosu od dve milijarde evra, to predstavlja još jedan dokaz da međunarodni investitori imaju puno poverenje u ekonomiju Srbije, njenu stabilnost i perspektive, posebno ako se imaju u vidu nimalo povoljni globalni ekonomski uslovi u kojima je ova aukcija održana.
Kako je navedeno u saopštenju NBS, na aukciji je učestvovalo više od 300 najuglednijih investitora iz celog sveta – Evropske unije, Velike Britanije, Sjedinjenih Američkih Država.
Tražnja za srpskim evroobveznicama bila je izuzetno visoka (tokom aukcije je iznosila gotovo sedam milijardi evra) i višestruko je premašila planirani iznos emisije, odnosno realizovani iznos od dve milijarde evra. Zahvaljujući tolikoj tražnji, Srbija je uspela da trošak zaduživanja tokom današnje aukcije spusti za čak pola procentnog poena (50 baznih poena).
Na ovaj način Srbija je ostvarila premiju rizika za novu emisiju (NIP) od oko 30 baznih poena, što je na nivou premije koju su od izbijanja pandemije plaćale zemlje zone evra, a čak je ispod premije nekih od tih zemalja (poput Mađarske).
Pogotovo je važno da je Srbija prva zemlja iz Evrope koja je uspela da ostvari takav uspeh, a da nije među zemljama čije se hartije mogu založiti kao sredstvo obezbeđenja ili biti predmet kupovine Evropske centralne banke (ECB eligible).
"To znači da nas investitori već posmatraju kao zemlju koja je po svojim rezultatima bliska nivou zemalja Evropske unije, što ovaj uspeh čini još većim", istakla je guverner.
Sredstva prikupljena današnjom aukcijom biće iskorišćena za finansiranje programa podrške realnom sektoru, odnosno privredi u uslovima svetske ekonomske krize izazvane virusom korona.
Kako je navela, ta jučerašnja emisija je dodatna potvrda uverenja međunarodnih investitora da će Srbija ovu krizu prebroditi uspešnije nego druge zemlje.
"Zahvaljujući odgovornoj ekonomskoj politici u godinama za nama, ovu krizu smo dočekali s potpunom finansijskom i monetarnom stabilnošću – s najvišim nivoom deviznih rezervi ikada do sada, s više od sedam godina relativne stabilnosti kursa i niske i stabilne inflacije i uravnoteženim finansijama", istakla je guverner.
To je rezultat koordinacije fiskalne i monetarne politike, a sve zarad boljitka naših građana i privrede, zaključila je Tabaković.