Potpredsednica Vlade Srbije i ministarka građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Zorana Mihajlović obišla je danas radove na rehabilitaciji državnog puta Kula–Vrbas, čiji se završetak očekuje u novembru.
Mihajlović je, nakon što je obišla radove zajedno sa direktorom “Puteva Srbije” Zoranom Drobnjakom i predsednicima opština Kula i Vrbas Damjanom Miljanićem i Milanom Glušcem, istakla da je reč o investiciji vrednoj približno pet miliona evra.
U pitanju je put koji povezuje dva okruga i koji će doprineti ne samo boljem kvalitetu života građana, već će obezbediti dolazak novih investicija, ukazala je ona i podsetila na to da su osnov privrednog razvoja infrastruktura i dobri putevi.
Potpredsednica Vlade je najavila i izgradnju brze saobraćajnice od Sombora do granice sa Rumunijom, za koju se priprema projektna dokumentacija.
Prema njenim rečima, to je veoma važna saobraćajnica ne samo za ovaj kraj, već i za celu Srbiju, a procene su da će ovaj projekat koštati približno 800 miliona evra, skoro kao Koridor 10.
Zbog stabilnog budžeta izdvojili smo milijarde dinara za održavanje puteva i to ćemo nastaviti da radimo uprkos problemima koje je donela epidemija koronavirusa, podvukla je ona.
Mihajlović je poručila da je ideja o zelenim koridorima, proizašla od zemalja članica CEFTA, Evropske unije i Zapadnog Balkana, treba da doprinese bržem prelasku granica, s obzirom na to da se čeka satima.
Vlada je prošle nedelje usvojila odluku o zelenim koridorima i krećemo u implementaciju. U pitanju je poseban sistem i režim kako bi se sve neophodno na graničnim prelazima obavljalo na najefikasniji način. Mi smo to već isprobali u vreme vanrednog stanja kada je međunarodni transport u pitanju, objasnila je potpredsednica Vlade.
Godišnje se na graničnim prelazima čeka 27 miliona časova, a to zemlje Zapadnog Balkana košta 300 miliona evra, upozorila je ona i dodala da očekuje brzu implementaciju ove odluke ka Severnoj Makedoniji, Crnoj Gori i BiH, s tim što je pokrenuto i pitanje zelenih koridora sa zemljama EU.
Za mesec, dva možemo da očekujemo rezultate jer je ovo pitanje važno za ekonomiju i privredni razvoj, zaključila je potpredsednica Vlade.
Drobnjak je, govoreći o rehabilitaciji državnog puta Kula–Vrbas, rekao da se rekonstruiše deonica duga 10 kilometara, kao i da se završava rekonstrukcija puta Vrbas–Feketić, dužine 9,5 kilometara, u vrednosti od 3,2 miliona evra.
On je precizirao da se u Srbiji ove godine radi rehabilitacija 450 kilometara puteva, a sredstva za to su obezbeđena iz kredita Svetske banke i Evropske investicione banke.
Pored brze saobraćajnice na čijoj dokumentaciji radimo, priprema se i projekat rehabilitacije puta Sombor–Kula, koji će koštati približno 10 miliona evra, najavio je Drobnjak.
Glušac je ukazao na važnost rehabilitacije ovog puta jer je u pitanju veoma frekventna deonica, na granici dva okruga, ističući da će se završetkom rekonstrukcije obezbediti bolja povezanost i povećati bezbednost u saobraćaju.
Miljanić je objasnio da rekonstrukcija podrazumeva proširenje puta, izgradnju biciklističkih staza, novu rasvetu, a pored toga u ovoj opštini gradiće se i dve fabrike vode, prečistač u Sivcu i više manjih rehabilitacija puteva, navedeno je u saopštenju Vlade Srbije.