Predsednica Vlade Srbije Ana Brnabić izjavila je u intervjuu za najveću svetsku telekomunikacionu organizaciju, Međunarodnu telekomunikacijsku uniju (ITU), da širokopojasni internet potstiče rast i razvoj naše zemlje, saopštila je Vlada Srbije.
ITU je agencija Ujedinjenih nacija koja je odgovorna za pitanja koja se tiču informacionih i komunikacionih tehnologija, a ujedno i najstarija i najuticajnija međunarodna organizacija koja na nivou svih zemalja članica UN koordiniše razvoj telekomunikacija i digitalizaciju.
Intervju je objavljen na naslovnoj stranici te organizacije, čime je naša zemlja ponovo dobila ogromnu svetsku pažnju.
Brnabić je, govoreći o razvoju digitalizacije u Srbiji, navela da je tržište telekomunikacija u Srbiji visoko konkurentno, kao i da je pokrenuta trka između provajdera koji žele da dođu do korisnika.
Ova praksa je rezultirala visokim nivoom pokrivenosti 4G tehnologijom, koji sada dostiže više od 99,5 odsto domaćinstava sa najmanje jednim mobilnim provajderom, a većina sa sva tri, objasnila je premijerka.
Ona je ukazala na to da u pogledu fiksnog širokopojasnog pristupa, dve trećine domaćinstava ima pristup širokopojasnoj mreži nove generacije, a samo pet odsto domaćinstava, uglavnom u udaljenim ruralnim sredinama, nema pristup fiksnoj širokopojasnoj mreži.
Premijerka je naglasila da su te cifre pomogle Srbiji da postane lider u regionu i ispred nekih zemalja Evropske unije, i dodala da posao još nije gotov, kao i da je vizija vlade inkluzivno gigabitno društvo do 2025. godine.
Brnabić je, odgovarajući na pitanje zašto vlada veruje u razvoj širokopojasne mreže i njen uticaj na ekonomski rast, istakla da Srbija ima snažno digitalno društvo i da brza digitalna transformacija brzo menja našu ekonomiju.
Sektor IKT doprinosi 5,3 odsto našem BDP-u i primećujemo stalan rast iz godine u godinu. U isto vreme, izvoz IKT-a je najveći u regionu i raste za najmanje 20 odsto godišnje, precizirala je premijerka.
Ona je navela da je srpska kompanija "Nordeus" jedan od vodećih svetskih proizvođača i izdavača mobilnih igara, dok je "SevenBridges" jedna od vodećih kompanija za genetička istraživanja i ocenjena je kao jedna od 50 najpametnijih svetskih kompanija.
Pored toga, kako je navela, vrhunske međunarodne tehnološke kompanije osnovale su ovde centre za istraživanje i razvoj.
Stvaranje međunarodno poznate i rastuće baze inženjerskih talenata i obezbeđivanje najkonkurentnijeg oporezivanja preduzeća u Evropi pomaže nam da stvorimo novi brend za Srbiju - modernu zemlju koja je privlačna za mlade ljude, preduzetnike i investitore, poručila je Brnabić.
Generalni sekretar Međunarodne unije za telekomunikacije, Houlin Žao je prošle godine u Beogradu, sa premijerkom Brnabić, otvorio drugi Western Balkans Digital Summit, podseća se u saopštenju.