Svetski dan velnesa, 13. jun, obeležen je i ove godine u 150 zemalja sveta, na svim kontinentima, na 7.000 lokacija. U Srbiji se centralni događaj desio u Specijalnom rezervatu prirode Obedska bara i to je bio jedini slučaj u svrtu da je Svetski dan velnesa beležen na otvorenom.
U prvom 24 časovnom velnes Livestream događaju u svetu koji je počeo na na Novom Zelandu, a završio se na Havajima, Srbiju su predstavljali dr Gorana Isailović, ekspert šumske medicine i Peđa Filipović, edukator i kreator velnes masaže.
- Srbija se po peti put našla na svetskoj mapi velnesa. U programu, u kome je učestvovalo 63 predavača iz celog sveta, prikazali smo Obedsku baru u kojoj je od 2016. godine u ponudi Šumska medicina - rekla je za Srpsku ekonomiju Nataša Ranitović, ambasador Svetskog dana velnesa za Srbiju i Republiku Srpsku.
Šumska medicina je vodeći svetski trend u velnes i medical SPA i zdravstvenom turizmu, i predstavlja šansu za turizam u Srbiji.
Dr Gorana Isailović izjavila je za Srpsku ekonomiju da Specijalni rezervat prirode Obedska bara nije slučajno izabran za "Šumsko kupatilo", odnosno mesto u kome se podiže svest o značaju zdravog, aktivnog načina života, u svetu poznatog kao "wellbeing".
- Debela gora jedna je od najstarijih šuma Evrope, a kroz krošnje drveća sunčevi zraci prolaze kao kroz otvore na krovovima hamama. U ovoj šumi postoje dve sertifikovane staze za šetnju. Kupanje u šumskom vazduhu, uz izlaganje fitoncidima ima višestruki pozitivan uticaj na zdravlje ljudi. Posle tri sata boravka u šumi, njeno upijanje svim čulima, ljudi su relaksiraniji, a smanjen je i hormon stresa - objasnila je dr Isailović.
Ivana Lozjanin, medijator šumske terapije vodila je program šetnje "Šumsko kupatilo" u kome je učesnicima objasnila da je kupanje u šumskom vazduhu predstavlja vid šetnje šumom u kojoj su kombinuju elementi šumske medicine.
Organizatori obeležavanja Svetskog dana velnesa i uživanje u blagodetima Obedske bare i njeng šumskog kupatila su Klaster zdravstvenog, velnes i spa turizma Srbije i Vojvodinašume.