Dobro došli na web portal SRPSKA EKONOMIJA

Svetski dan borbe protiv dezertifikacije i suše

Ekologija
Srpska ekonomija

Ministarstvo zaštite životne sredine, povodom obeležavanja 17. juna, Svetskog dana borbe protiv dezertifikacije i suše, i ove godine stavlja u fokus javnosti borbu protiv ovih pojava koje u velikoj meri degradiraju zemljište, prirodne resurse i ugrožavaju biodiverzitet, saopštilo je resorno ministarstvo.

Ovaj značajan ekološki datum ustanovile su Ujedinjene nacije kako bi ukazale na neophodnost zajedničkog globalnog odgovora na destruktivne posledice procesa dezertifikacije i suše koje su na delu širom sveta. 

Ovogodišnje obeležavanje Svetskog dana borbe protiv dezertifikacije i suše Ujedinjene nacije posvetile su uticaju porasta svetske proizvodnje i široke potrošnje na zemljište.

Kako se ističe, danas je više od dve milijarde hektara nekadašnjeg plodnog zemljišta degradirano, a preko 70 posto prirodnih ekosistema izmenjeno.

Rast svetske populacije, sve veći obim proizvodnje stočne hrane i proizvodnje jeftine brzo potrošne odeće imaju veliki negativni uticaj na zemljište, ali i na stanje ekosistema i biodiverziteta. 

Procenjuje se da će do 2030. godine za proizvodnju hrane biti odvojeno dodatnih 300 miliona hektara zemljišta, dok će 35 posto više plodnog zemljišta biti korišćeno za potrebe modne industrije.

Ovakav trend uticaće i na klimatske promene, s obzirom da četvrtina emisije gasova sa efektom staklene bašte (GHG) dolazi od poljoprivrede, šumarstva i drugih vidova korišćenja zemljišta, dok proizvodnja odeće i obuće uzrokuje osam posto emisije GHG, sa procenom da je moguće da do 2050 godine ovaj procenat naraste i do 50 posto. 

Ministarstvo ovogodišnjom manifestacijom pridružuje se pozivu Ujedinjenih nacija da svojim svakodnevnim ličnim izborima, promenom navika u ishrani, odevanju i životom u harmoniji s prirodom, doprinesemo očuvanju i obnavljanju zemljišta, očuvanju biodiverziteta i ublažavanju posledica klimatskih promena.

Srbija, kao zemlja posvećena međunarodnim inicijativama za zaštitu životne sredine, prirode i njenih resursa, od 2007. godine potpisnica je "Konvencije Ujedinjenih nacija o borbi protiv dezertifikacije u zemljama sa teškom sušom i/ili dezertifikacijom, posebno u Africi" i u kontinuitetu realizuje aktivnosti, kako bi plodno zemljište kao neobnovljiv resurs očuvali i za buduće generacije. 

Dezertifikacija zemljišta sa kojom se suočavaju skoro sve zemlje sveta, podrazumeva degradaciju zemljišta sa smanjenjem, odnosno gubitkom biološke i ekonomske produktivnosti.

Uzroci dezertifikacije zemljišta su brojni, ali uglavnom su posledica ljudskih aktivnosti, kao što su promena namene korišćenja zemljišta, nekontrolisana seča šuma, nekontrolisana urbanizacija, neadekvatni tretman obradivog zemljišta, a neposredni uzrok su i klimatske promene, različite forme erozije zemljišta, poplave...

Procesi degradacije zemljišta manifestuju se na različite načine, od smanjenja prinosa useva, do smanjenja produktivnosti ekosistema i gubitka biodiverziteta.

Prepoznajući značaj i neophodnost očuvanja zemljišta kao najdragocenijeg resursa, a shodno svojim međunarodnim obavezama, ministarstvo je započelo izradu Nacrta nacionalnog akcionog programa za borbu protiv dezertifikacije i degradacije zemljišta i ublažavanja posledica suša.

Ovim dokumentom biće utvrđene praktične mere neophodne za borbu protiv dezertifikacije, kao i neophodne uloge i aktivnosti vlade, lokalnih zajednica i korisnika zemljišta, i raspoloživi potrebni resursi.

Ministarstvo je, na osnovu pristupanja programu "Neutralnost degradacije zemljišta" formiralo multisektorsku radnu grupu i u februaru 2020. godine Sekretarijatu Konvencije dostavilo "Izveštaj o primenjenoj metodologiji i identifikaciji ciljeva za uspostavljanje neutralnosti degradacije zemljišta u Republici Srbiji".

Takođe, ministarstvo je realizovalo, i Sekretarijatu Konvencije u aprilu 2020. godine uputilo dokument "Inicijativa za sušu, Republika Srbija - Preporuke za izradu Nacionalnog plana za sušu", kao osnov za dalju borbu protiv suše i njenih posledica, koje su od 2000. godine našoj zemlji pričinile više od pet milijardi evra štete. 
 

Ostali naslovi

Banka Intesa omogućila instant plaćanja
Srpska ekonomija
Banca Intesa ad Beograd omogućila je od danas svojim korisnicima instant plaćanje na prodajnim mestima, kao i plaćanje računa putem NBS IPS QR koda
Majska anketa o inflacionim očekivanjima
Srpska ekonomija
Inflaciona očekivanja za godinu dana unapred snižena su u maju u odnosu na april i kod finansijskog sektora i kod privrednika, saopštila je danas Narodna banka Srbije
Za žig čuvarkuća se prva prijavila kompanija Nectar
Srpska ekonomija
Domaća kompanija "Nectar" iz Bačke Palanke prva je prijavila svoje sokove "ariljsku malinu" i "oblačinsku višnju" za dobijanje žiga "čuvarkuća" Privredne komore Srbije
U Rači otvorena prva srpska kuća meda
Srpska ekonomija
Predsednica Vlade Srbije Ana Brnabić izjavila je danas, na otvaranju pogona za prikupljanje i plasman meda "Naš med" u Rači, da je nakon mnogo truda i rada ispunjeno obećanje i napravljena prva srpska kuća meda
Poslovni inkubatori povećavaju ekonomski rast Srbije
Srpska ekonomija
Državni sekretar Ministarstva privrede Srbije Dragan Stevanović izjavio je danas da je u našoj zemlji sve više poslovnih inkubatora, a podrška njihovom razvoju veoma je važna jer su u njima stacionarani predstavnici najprofitabilnijih sektora i najafirmisanijih kadrova zahvaljujući kojima Srbija ostvaruje veliku dobit
Ekonomska previranja negativno se odražavaju na automobilska tržišta
Srpska ekonomija
UN prognozira da će pandemija smanjiti svetsku ekonomiju za 3,2 odsto, a da se ekonomska previranja i zastoj prozvodnje u autoindustriji već negativno odražavaju na automobilska tržišta, rečeno je na onlajn  konferenciji "SEE Automotive – Connect & Supply"
Od sutra isplata studentskih stipendija i kredita
Srpska ekonomija
Ministarstvo prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Vlade Srbije saopštilo je danas da isplata desete mesečne rate studentskih stipendija i kredita za školsku 2019/2020. godinu počinje sutra
Vlada će pomoći Trsteniku u sanaciji štete nakon poplava
Srpska ekonomija
Ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Srbije Zoran Đorđević saopštio je danas da će vlada pomoći u sanaciji štete koja je nastala u Trsteniku tokom jučerašnjeg nevremena
Konkurs za prijem 100 podoficira u Ratno vazduhoplovstvo i PVO
Srpska ekonomija
Ratno vazduhoplovstvo i protivvazduhoplovna odbrana Vojske Srbije raspisalo je konkurs za prijem 100 kandidata u profesionalnu vojnu službu u svojstvu podoficira na neodređeno vreme
 Aplikacija Info za sve dostupna u julu
Srpska ekonomija
Aplikacija "Info za sve" predstavlja mogućnost da osobe sa invaliditetom, pre svega gluva i slepa lica, dobiju servisne informacije, istakao je gradonačelnik Beograda prof. dr Zoran Radojičić