Ministar državne uprave i lokalne samouprave u Vladi Srbije Branko Ružić prisustvovao je danas uručenju donacije Ambasade Norveške u Srbiji, koja se sastoji od zaštitne opreme namenjene službama inspekcije u našoj zemlji, kao doprinos u borbi protiv koronavirusa.
Reč je o zaštitnim maskama, rukavicama, vizirima, sredstvima za dezinfekciju, skafanderima i skenerima u vrednosti od približno 14.500 evra, koje je Ambasada Norveške donirala onim sektorima inspekcije koji su najizloženiji riziku od COVID-19, a to su sanitarna, tržišna, zdravstvena, inspekcija za lekove i inspekcija rada.
Ružić je podsetio na to da je pandemija koronavirusa dovela do uvođenja vanrednog stanja u Srbiji, kada je pred nas postavljen novi, vanredni zadatak u smislu angažovanja i saradnje privrede i inspekcija u cilju očuvanja zdravlja nacije, ali i stabilnosti tržišta i neophodne minimalne ekonomske aktivnosti.
U tom smislu, kako je naveo, vlada je donela približno 80 različitih propisa, dok su od 15. marta inspekcije sprovele 268.960 nadzora, što prevazilazi broj koji obave u redovnom stanju.
Prema njegovim rečima, od ovog broja, približno 200.000 nadzora izvršeno je na granicama i tu je najveći teret ponela, pre svega, sanitarna inspekcija.
Ništa manju ulogu u unutrašnjem prometu nije imala tržišna inspekcija, koja je u prvim danima pandemije efikasno obezbeđivala primenu svih mera koje su se odnosile na snabdevanje građana i same cene, naveo je ministar.
Ružić je naglasio da je inspekcija rada štitila radnike i delovala edukativno prema poslodavcima, kroz davanje mišljenja o pravima na radu i radu u vanrednim uslovima.
Kako je ocenio ministar, i ostale inspekcije su dale pun doprinos regulaciji vanrednog stanja, ali su pomenute tri iznele najveći teret jer su zajedno sa privredom obezbedile da građani u našoj zemlji što manje osete vanrednost stanja.
On je naglasio da je novonastala situacija dovela do toga da resorno ministarstvo, u saradnji sa Evropskom bankom za obnovu i razvoj i NALED-om, 25. marta otvori jedinstveni Kontakt centar republičkih inspekcija, kroz koji je za vreme vanrednog stanja obrađeno i inspekcijama prosleđeno više od 3.000 prijava.
Prema njegovim rečima, ovo mesto omogućava građanima i privredi da, bez prethodnog znanja o nadležnosti pojedinih inspekcija, prijave sumnju na bilo koje odstupanje od zakonskih normi ili obavezujućih standarda.
On je predočio da se u početku najveći broj predstavki odnosio na povećanje cena hrane i medicinske opreme, koje su prosleđivane tržišnoj inspekciji, dok je privreda imala najviše predstavki u vezi sa radom.
Samo u 12 odsto prijava utvrđeno je da ima nepravilnosti, što govori u prilog visokoj svesnosti i savesnosti naše privrede u ovim okolnostima, podvukao je Ružić i još jednom iskazao zahvalnost Kraljevini Norveškoj na današnjoj pomoći.
Ambasador Norveške u Srbiji Jern Eugen Jelstad naglasio je da je važno da ta zemlja nastavi da doprinosi razvoju srpskih inspektorata koji nadziru privredu i neguju dobre prakse među srpskim preduzećima i korporacijama, navedeno je u saopštenju Vlade Srbije.