Ministarstvo prosvete, nauke i tehnološkog razvoja, Međuresorna radna grupa za primenu Agende UN o održivom razvoju do 2030. godine Srbije, Vlada Japana, Zajednički istraživački centar Evropske komisije i Međuagencijski tim UN za nauku, tehnologiju i inovacije organizovali su danas onlajn skup posvećen nauci, tehnologiji i tehnološkom razvoju "Trasiranje puta ka održivom oporavku i otpornijoj budućnosti", saopštila je Vlada Srbije.
Ministarka bez portfelja u Vladi Srbije zadužena za demografiju i populacionu politiku Slavica Đukić Dejanović naglasila je, otvarajući on-lajn skup u okviru Političkog foruma na visokom nivou u Njujorku, da su nauka, obrazovanje i tehnološki napredak među stubovima na kojima počiva Agenda UN o održivom razvoju do 2030. godine, te da je dalje razvijanje i napredovanje, ali i finansijsko ulaganje u njih, od velikog značaja za sve nas.
Đukić Dejanović se osvrnula i na važnost ovih segmenata u kriznim situacijama, kao što je pandemija COVID-19, kroz koju trenutno prolazimo na globalnom nivou.
Uspesi, napori i inovativna rešenja do kojih ćemo doći kroz naučni i tehnološki napredak mogu nam poslužiti kao vodič za dalje ispunjenje ciljeva održivog razvoja 4 i 9, ali i svih ostalih u budućnosti, istakla je ministarka.
Ona je ponovila da je Srbija čvrsto posvećena punoj implementaciji Agende 2030 i svih njenih ciljeva, kao i da je među prvima osnovala Međuresornu radnu grupu za sprovođenje Agende Ujedinjenih nacija o održivom razvoju do 2030. godine.
Ministarka je, takođe, podsetila prisutne i na to da je naša zemlja predstavila svoj prvi dobrovoljni nacionalni izveštaj na prošlogodišnjem Političkom forumu na visokom nivou u sedištu Ujedinjenih nacija u Njujorku, gde je detaljno opisan proces i progres implementacije svakog od 17 ciljeva održivog razvoja u Srbiji.
Đukić Dejanović je istakla i važnu ulogu i potencijal dijaspore u domenu naučnog i tehnološkog napretka, posebno kada je reč o razmeni iskustava i primera dobre prakse na međunarodnom nivou.
Onlajn skupu je okupio više od 100 zvaničnika iz celog sveta, a među govornicima je bio i pomoćnik ministra za međunarodnu saradnju i evropske integracije Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja i član Međuresorne radne grupe za sprovođenje Agende UN o održivom razvoju do 2030. godine Viktor Nedović, koji je podelio iskustva, napore i uspehe Republike Srbije u segmentu naučnog i tehnološkog razvoja.