Dobro došli na web portal SRPSKA EKONOMIJA

Počeo sedmi ciklus izrade ERP-a za period od 2021. do 2023.

Beograd
Srpska ekonomija

Državni sekretar Ministarstva finansija Srbije Gojko Stanivuković učestvovao je danas na uvodnom sastanku za izradu Programa ekonomskih reformi (ERP) za period od 2021. do 2023. godine.

U skladu sa smernicama Vlade o smanjenju rizika od širenja COVID-19 sastanak je održan onlajn, a njime je formalno otpočeo sedmi ciklus izrade dokumenta ERP, na osnovu Smernica Evropske komisije i preporuka EKOFIN Saveta za izradu ovog dokumenta iz maja ove godine.

Stanivuković je tom prilikom istakao da ERP predstavlja najvažniji strateški dokument vlade u ekonomskom dijalogu sa Evropskom komisijom i državama članicama EU, sa ciljem usklađivanja ekonomskih politika unutar Srbije, regiona i sa državama članicama Unije.

Njegova važnost je ključna u pregovaračkom Poglavlju 17 – ekonomska i monetarna politika, ali i u drugim pregovaračkim poglavljima čiji su glavni elementi opsežno obuhvaćeni ovim dokumentom, naveo je on i dodao da ERP ima i sve veći značaj u programiranju IPA fondova.

Značaj dokumenta ERP, kako je objasnio, ogleda se i u tome što proces njegove izrade podrazumeva intenzivnu saradnju velikog broja institucija u Srbiji, koja omogućava sinergiju različitih politika.

Osim relevantnih ministarstava i agencija, u procesu izrade dokumenta posebno je značajna saradnja sa predstavnicima civilnog društva, stručne javnosti, lokalnog nivoa, poslovne zajednice i socijalnih partnera, Narodne skupštine, što će u skladu  sa novonastalim okolnostima biti nastavljeno i u ovom ciklusu, poručio je on.

Stanivuković je precizirao da će, kao i u prethodnim ciklusima, ceo proces izrade ERP biti usaglašen sa izradom Fiskalne strategije i budžeta Srbije za 2021. godinu, imajući u vidu to da je poseban deo ERP posvećen finansiranju strukturnih reformi predstavljenih u ovom dokumentu.

Državni sekretar je naveo da će u skladu sa Smernicama Evropske komisije za izradu ERP za period od 2021. do 2023. godine dokument biti usmeren ka oporavku od posledica izazvanih pandemijom COVID-19.

Takođe, kako je dodao, on će obuhvatiti i srednjoročne reforme koje će taj oporavak učiniti održivim i izgraditi ekonomsku otpornost u skladu sa ekološkim, digitalnim i pravednim tranzicionim prioritetima EU.

Stanivuković je naglasio da je Srbija zadržala snažan tempo privrednog rasta od 4,2 odsto u 2019. godini zbog jake domaće potražnje, posebno investicija, što je naglo prekinula pandemija koja je usporila globalnu ekonomsku aktivnost i ukazala na potrebu za revidiranjem makroekonomskih i fiskalnih scenarija.

Pre početka pandemije, zahvaljući odgovornoj ekonomskoj politici koju smo vodili poslednjih nekoliko godina, uspeli smo da značajno smanjimo nivo javnog duga na približno 50 odsto BDP-a, smanjimo nezaposlenost na istorijski nizak nivo ispod 10 odsto i da imamo četiri godine za redom suficit u budžetu, istakao je državni sekretar.

Prema njegovim rečima, svi ovi dobri makroekonomski rezulati su nam omogućili da ovu krizu dočekamo spremni koliko je to moguće, u svakom slučaju spremniji nego neke mnogo veće ekonomije u svetu.

On je istakao da je zahvaljujući tim rezultatima naša zemlja potpuno finansijski stabilna i može da izdrži finansijski teret mera koje su donete.

Da se nije desila epidemija koronavirusa, rast BDP-a bi u prvom kvartalu iznosio više od šest odsto, a 2020. godina bi sigurno bila, u ekonomskom smislu, najuspešnija u našoj novijoj istoriji, naglasio je Stanivuković.

On je podsetio na to da je Program ekonomskih mera vredan 5,1 milijardu evra, što čini 11 odsto našeg BDP i približno polovinu našeg godišnjeg budžeta, i ocenio da mali broj zemalja u svetu može da se pohvali ovako značajnim paketom podrške privredi.

Na uvodnom sastanku je, između ostalog, bilo reči i o iskustvima u izradi ERP, kao i o svim predviđenim aktivnostima u vezi sa novim ciklusom izrade ovog dokumenta.

Program ekonomskih reformi Srbija izrađuje na godišnjem nivou kako bi obezbedila održiv i inkluzivan ekonomski rast, a u skladu sa strateškim ciljem smanjenja razvojnog jaza između domaće privrede i EU.

Sastanku su prisustvovali predstavnici svih institucija koje učestvuju u izradi ovog dokumenta, predstavnici Evropske komisije i Delegacije Evropske unije u Srbiji, kao i predstavnici Centra za izuzetnost u finansijama (CEF) iz Slovenije, navedeno je u saopštenju Vlade Srbije.

Ostali naslovi

Dolar u minusu već treću nedelju
Srpska ekonomija
Na svetskim valutnim tržištima vrednost dolara prema korpi valuta pala je i prošle nedelje, treće zaredom, dok je kurs jena dostigao najviši nivo prema dolaru u poslednje dve nedelje
Prodaje se 140 vozila u državnom vlasništvu
Srpska ekonomija
Republička direkcija za imovinu oglasila je prodaju 140 vozila u državnom vlasništvu, a početne cene kreću se od 75 evra do 7,6 hiljada evra
Indeksi tonu zbog ograničenja aktivnosti u Kaliforniji
Srpska ekonomija
Na azijskim berzama cene deonica su u utorak pale, jer napetosti u odnosima između Kine i SAD i ponovna ograničenja ekonomskih aktivnosti u Kaliforniji investitore drže na oprezu uoči početka sezone objave poslovnih rezultata kompanija
Pad cena deonica tehnoloških divova
Srpska ekonomija
Oštar pad cena deonica tehnoloških divova poput Amazona i Majkrosofta u ponedeljak je na Vol Stritu povukla naniže S&P 500 i Nasdaq indeks, ukazujući na nervozu investitora uoči sezone objave poslovnih rezultata kompanija za drugo tromesečje.
Od danas u ponoć za Mađarsku potrebna dva negativna PCR testa
Srpska ekonomija
Prvi potpredsednik Vlade Srbije i ministar spoljnih poslova Ivica Dačić najavio je da Mađarska od danas u ponoć uvodi nove mere prema kojima će građanima Srbije za ulazak u tu zemlju biti potrebna dva negativna PCR testa u roku od pet dana
Bolja zaštita radnika od koronavirusa
Srpska ekonomija
Ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Srbije Zoran Đorđević rekao je da Pravilnik o preventivnim merama za bezbedan i zdrav rad za sprečavanje pojave i širenja epidemije zarazne bolesti i planovi koje će doneti privredni subjekti predstavljaju odgovor na pandemiju koja je dobila zamah
Kurs dinara 117,5790
Srpska ekonomija
Zvanični srednji kurs dinara prema evru iznosi 117,5790 dinara za evro, što je neznatna promena, objavila je Narodna banka Srbije
Prioritetni prelazak granice za teretna vozila sa voćem, povrćem i mesom
Srpska ekonomija
Na osnovu inicijative Ministarstva građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture, pokrenute na zahtev poslovne zajednice, uz saradnju MUP i Uprave carina, obezbeđen je prioritetni prelazak teretnih vozila sa voćem, povrćem i mesom na graničnim prelazima Batrovci, Horgoš i Vatin
Kretanje inflacije u junu
Srpska ekonomija
Prema podacima Republičkog zavoda za statistiku, međugodišnja inflacija je u junu bila u granicama cilja (3±1,5 odsto) i iznosila je 1,6 odsto, što je u skladu sa očekivanjima Narodne banke Srbije iznetim u majskom Izveštaju o inflaciji
Posle sedam dana primene nove Uredbe šalteri katastra prazni
Srpska ekonomija
Neverovatna, ali istinita slika iz beogradskog katastra iz Ulice 27.marta oko 12 sati