Ujedinjene nacije objavile su šokantan izveštaj o količini elektronskog otpada nastalog od telefona, televizora, računara i gadžeta za 2019. godinu, a prema kojem se globalni elektronski otpad u poslednjih pet godina povećao za 20 odsto, što znači da na svaku osobu na planetu ide oko 7,3 kilograma elektronskog otpada.
Prema podacima, svet je prošle godine stvorio čak 52,7 miliona tona elektronskog otpada, što je ekvivalent od 350 velikih brodova kruzera.
UN upozorava da će ovim tempom količina elektronskog otpada do 2030. godine narasti na 72,8 miliona tona, a glavni razlozi za to su visoki postoci korisnika koji prebrzo usvajaju nove uređaje, kratki rokovi trajanja proizvoda i premalo opcija za popravke pokvarenih uređaja, preneo je Seebiz.
Elektronski otpad negativno utiče na okolinu, ali i na zdravlje ljudi, jer sadrži toksične supstance poput žive koja oštećuje mozak.
Dodatna pretnja je i uništavanje otpada paljenjem, jer otrovne hemikalije potom ulaze u atmosferu i truju nam vazduh, a puno toksičnog materijala završava i u pitkoj vodi, što utiče i na biljke i životinje.