Dobro došli na web portal SRPSKA EKONOMIJA

Nastavak velikih investicionih planova uprkos nepredviđenoj krizi

Beograd
Foto: Kancelarija za saradnju sa medijima Vlade Srbije
Srpska ekonomija

Predsednica Vlade Republike Srbije Ana Brnabić izjavila je danas da je naša zemlja posvećena ekonomskoj nadogradnji započetoj pre šest godina, pre svega smanjenju budžetskog deficita, zbog kojeg su tada uvedene neke nepopularne mere.

Brnabić je u autorskom tekstu za briselski portal "Euraktiv" naglasila da je Srbija sada jedna od sedam zemalja sveta koje su izdvojile više od 10 odsto BDP-a za podršku ekonomiji, kao i da su međunarodne finansijske institucije, poput MMF-a i Svetske banke, podržale ekonomiju Srbije.

Ona je ukazala na to da je fiskalna disciplina učinila Srbiju otpornijom na COVID-19 i omogućila da se preduzmu mere za jačanje ekonomije, podršku radnicima i kompanijama.

To nam je pružilo snažnu osnovu da nastavimo sa velikim investicionim planovima uprkos nepredviđenoj krizi – nastavljamo sa unapređenjem putne i železničke infrastrukture, kliničkih centara i opštih bolnica širom naše zemlje, gradeći novu infrastrukturu za obrazovanje, nauku i istraživanje, navela je premijerka.

Brnabić je dodala da se Vlada Srbije zalaže za podizanje životnog standarda širom zemlje i obezbeđivanje budućnosti za građane.

Istovremeno, ona je istakla da je Srbija godinama zaostajala i bila na korak od bankrota – u aprilu 2012. stopa nezaposlenosti iznosila je 25,5 odsto, a nezaposlenost mladih 51,5 odsto, dok je danas realnost potpuno drugačija.

Prema njenim rečima, oživljavanje zemlje nije bilo lako jer je država morala da promeni stavove i fokusira se na dugoročni boljitak, umesto na kratkoročni dobitak.

Morali smo da preuzmemo odgovornost, da ne gledamo unazad, već da shvatimo šta je pošlo po zlu i da izbegnemo greške prošlosti. Morali smo drugačije da pristupimo srpskom narodu, birajući da sa njim govorimo iskreno, umesto da koristimo laži za odbranu neefikasne politike, objasnila je ona.

Naši građani su, kako je naglasila, ovu transformaciju doživeli iz prve ruke i sada imaju poverenja da veruju u bolje sutra.

Lista prioriteta za budućnost je dugačka i shvatamo da ne možemo sami, zbog čega se predsednik Republike sastao sa svim predstavnicima stranaka koje su ušle u parlament kako bi saslušao njihove predloge, zahteve i potrebe i odredio načine zajedničkog rada u novoj Vladi, podvukla je premijerka.

Prema njenim rečima, današnji izazovi su bez presedana i naša je nada da ćemo imati dijalog sa drugim stranama u parlamentu, a ne neprijateljske svađe na ulicama.

U skladu sa tim, ona je rekla da osuđuje tu vrstu vandalizma i nasilnog upada u parlament, posebno u vreme kada se Srbija suočava sa velikim poteškoćama u borbi sa koronavirusom, jer je to dovelo do daljeg porasta broja pozitivnih slučajeva virusa.

Brnabić je naglasila da će Srbija ostati na evropskom putu jer su prioriteti vođenja zemlje jasni.

Prvo, kako je precizirala, moramo da se izborimo sa COVID-19 jer je ovaj nevidljivi neprijatelj do temelja uzdrmao naše osnove i stavio našu zemlju i građane na probu.

Iako smo u početku uspeli da ga obuzdamo restriktivnim merama, sada vidimo da se situacija pogoršava u celom regionu. Na žalost, približavamo se najgorim ciframa koje smo imali u aprilu i realnost je da će ovo biti duga borba, upozorila je Brnabić.

Ostali naslovi

Novi izazovi za ekonomske vlasti
Srpska ekonomija
Nakon preduzetih mera za spasavanje privrede od posledica korona krize, novi izazovi za ekonomske vlasti su zaustavljanje rasta javnog duga i ispravljanje velikih neravnoteža u budžetu, stoji u najnovijoj analizi Fiskalnog saveta
Novčani deo nagrade
Srpska ekonomija
U skladu sa odlukom guvernera Jorgovanke Tabaković, Narodna banka Srbije dodelila je novčani iznos nagrade „Heroj Beograda” od 500.000 dinara Kliničkom centru Srbije. Nagradu „Heroj Beograda” Narodnoj banci Srbije dodelio je Grad Beograd jer je, kako je navedeno u obrazloženju, besprekornim funkcionisanjem u vreme pandemije virusa korona sačuvala finansijsku stabilnost u Srbiji
Dodatna mera NBS za brži oporavak privrede od krize
Srpska ekonomija
Izvršni odbor Narodne banke Srbije doneo je na današnjoj vanrednoj sednici Odluku o dopuni Odluke o kamatnim stopama koje Narodna banka Srbije primenjuje u postupku sprovođenja monetarne politike
Banca Intesa najbolja banka u Srbiji u 2020.
Srpska ekonomija
Banca Intesa je osvojila prestižnu nagradu međunarodnog finansijskog časopisa Euromoney za „Najbolju banku u Srbiji“ u 2020. godini. Pored nagrade za „Najbolju banku u Srbiji“, međunarodna bankarska grupa Intesa Sanpaolo, u okviru koje posluje Banca Intesa, dobila je i priznanja za najuspešniju banku u Italiji i Hrvatskoj u 2020.
Prosečna neto plata u maju 899 evra
Srpska ekonomija
Prosečna mesečna bruto plata u Hrvatskoj za maj iznosila je 1.209 eura, što je nominalno više za 0,1 posto u odnosu na april
Studentkinja medicine iz Italije o Srbiji u doba korone
Srpska ekonomija
Pandemija korona virusa je promenila ljudske živote širom sveta. Mnogi su imali sreću da su početak ove epidemije dočekali u svojim kućama dok je bilo i onih koji su se u tom trenutku našli daleko od svog doma. Jedna od njih je studentkinja medicine iz Italije, Ana Lanote koja je u Srbiju došla 10. februara kao student na razmeni
Vujčić: Povratak na stari standard možemo očekivati tek 2022.
Srpska ekonomija
Guverner Hrvatske Narodne banke Boris Vujčić rekao je da su središnje banke imale dominantnu ulogu u borbi s pandemijom, osiguravajući likvidnost i redovno funkcionisanje bankovnog sistema te uslove povoljnog zaduživanja države i ostalih sektora, a tu ulogu će zadržati i u doba oporavka
Pomoć u stambenom zbrinjavanju interno raseljenih lica
Srpska ekonomija
Sekretarijat za socijalnu zaštitu Grada Beograda raspisao je dva javna poziva za stvaranje ili poboljšanje uslova stanovanja interno raseljenih lica koja imaju prijavljeno prebivalište na teritoriji grada Beograda
Kućni poslovi koje žena radi vrede platu od 546 evra
Srpska ekonomija
“Žene u Srbiji provode duplo više vremena u obavljanju kućnih poslova i brizi o domaćinstvu i članovima porodice. Kada bi ti poslovi postali vidljivi i kada bi im se pridodala ekonomska vrednost, to bi značilo da bi žene mesečno zarađivale 546 evra”, izjavila je danas potpredsednica Vlade i predsednica Koordinacionog tela za rodnu ravnorpavnost, prof. dr Zorana Mihajlović
Na Žabljaku i do 90 odsto manje turista
Srpska ekonomija
U hotelima na Žabljaku boravi 104, a u privatnom smeštaju 120 registrovanih turista