Dobro došli na web portal SRPSKA EKONOMIJA

Pravo na žig Čuvarkuća dobilo 75 domaćih proizvoda

Srbija
Srpska ekonomija

Pravo na korišćenje žiga „Čuvarkuća“, u okviru projekta Privredne komore Srbije (PKS) „Stvarano u Srbiji“, kao potvrdu kvaliteta i domaćeg porekla, dobilo je 75 proizvoda, saopštila je danas PKS. 

„Čuvarkuću“ je dobilo - 19 proizvoda „Ukusi moga kraja“ kompanije „Merkator S“, 15 „Nektarovih“, 14 „Mlekare Šabac“, 10 kompanije „Vital“, šest proizvoda kompanije „Esensa“, pet firme „Vrtlari“, četiri Mlekare „Granice“, kao i Zanatsko lager pivo „Mala barka“ i  Voćna rakija od šljive, proizvođača SIL 3, Žitište.

Odluku je, na prvoj sednici, doneo Savet za odlučivanje o pravu korišćenja kolektivnog žiga „Čuvarkuća“ u kome su stručnjaci iz oblasti tehnologije, marketinga, kreativne industrije, zaštite potrošača i zaštite životne sredine.

„Već od  sledeće sedmice žig ’Čuvarkuća’ može se očekivati na ovim prvim proizvodima koji su dobili pravo da ga koriste, a još dodatnih 150 čeka odluke tehničke komisije i Saveta. Očekujemo da će već početkom jeseni oko 250 domaćih proizvoda nositi ovu oznaku“, istakao je Mihailo Vesović, predsednik Saveta i direktor Sektora za strateške analize, usluge i internacionalizaciju PKS.

Čuvarkuća je garant proizvođačima i potrošačima i dokaz da je više od 80 odsto vrednosti proizvoda stvoreno u Srbiji. Na ovaj način podižemo ukupnu snagu privrede, dajemo podsticaj ne samo velikim, nego i malim preduzećima koja su u dobavljačkom lancu, ali i izlaze samostalno na tržište. Sa Čuvarkućom domaći brend biće ojačan i dodatno istaknut, rekao je Vesović.

„Želimo da žig ’Čuvarkuća’ stoji na najboljim proizvodima koje Srbija može da ponudi“, naglasio je član Saveta Saša Veljković, redovni profesor Ekonomskog fakulteta u Beogradu.

Ističe da su prijavljeni odlični proizvodi, da Savet nije imao lak zadatak, ali i da nije bilo lako aplicirati, jer je potrebno ispuniti visoke ekološke i tehnološke kriterijume, kao i standarde kvaliteta.

Projekat „Stvarano u Srbiji“ i žig „Čuvarkuća“ imaju cilj da podrže domaće proizvode i proizvođače i unaprede svest potrošača o značaju kupovine domaćih proizvoda. Ovaj strateški projekat usmeren je na jačanje ekonomije Srbije, povećanje zaposlenosti i investicija, unapređenja konkurentnosti i imidža domaćih kompanija, kao i spoljnotrgovinskog bilansa.

Predstavnici kompanija čiji su proizvodi među prvima nosioci prava na kolektivni žig ne kriju zadovoljstvo i ističu da će „Čuvarkuća“ biti potvrda da Srbija ima vrhunske proizvode koji su rame uz rame sa inostranom konkurencijom.

„Kompanija ’Merkator S’ je, kao nacionalni trgovinski lanac koji čak 97 odsto vrednosti robe nabavlja u Srbiji, posvećena pružanju podrške malim domaćim proizvođačima i plasmanu srpskih proizvoda izuzetnog kvaliteta. Ponosni smo na to što su baš 'Ukusi moga kraja', kao autentičan srpski brend, koji je nastao u uspešnoj saradnji kompanije ’Merkatora-S’ i malih proizvođača, osvojili najviše 'Čuvarkuća'. Već u narednih nekoliko dana naša kuća biće puna Čuvarkuća, jer ćemo u svim našim IDEA prodavnicama, ’Merkator’ hipermarketima i ’Roda’ marketima širom Srbije postaviti oznake da kupci mogu da prepoznaju proizvode koji su čuvarkuće srpske privrede”, izjavila je Violeta Kovačević, generalna direktorka kompanije „Merkator-S“.

„Održivo poslovanje moguće je u Srbiji kada se, kao kod nas, zasniva 100 odsto na domaćem kapitalu, sirovinama, resursima i znanju. Želim da zahvalim Privrednoj komori Srbije na ovoj inicijativi jer verujem da će 'Čuvarkuća' zaživeti kao oznaka i opstati u narednim godinama“, kazao je Dragan Šašić, generalni direktor „Mlekare Šabac“.

„Inicijativa 'Stvarano u Srbiji' usklađena je sa naporima i misijom kompanije 'Nektar' da stvorena dodatna vrednost ostane u Srbiji. Upravo zato smo se i prvi prijavili i ponosni smo što smo među prvima i dobili ovaj žig za 15 proizvoda“, rekao je Mihailo Janković, direktor kompanije „Nektar“.

Projekat „Stvarano u Srbiji“, kao strateški projekat podrške domaćim proizvodima i proizvođačima, startovao je polovinom juna, a svi privrednici koji proizvode u Srbiji i imaju kvalitetne proizvode domaćeg porekla mogu aplicirati za dobijanje žiga. Pravo korišćenja „Čuvarkuće“ dobija se na tri godine, sa mogućnošću resertifikacije.

 

Ostali naslovi

Jedna od najkvalitetnijih svetskih arteških voda od sada i u pakovanju za decu
Srpska ekonomija
Kompanija VODAVODA lansirala je seriju prirodno mineralne negazirane vode posebno prilagođene dečijim potrebama - VODAVODA Vodicu
Štednja kao ulaganje u budućnost i mera sigurnosti - zašto je baš sada važna?
Srpska ekonomija
Povećana štednja je aktuelan trend ne samo u Srbiji, već i u zemljama Evropske unije. Pored stvaranja fonda za nepredviđene okolnosti, što je dugi niz godina jedan od ključnih motiva za štednju građana Srbije, štednja predstavlja i investiciju u budućnost
Poslednji minimalac isplaćuje se 8. septembra
Srpska ekonomija
Poslednji minimalac u iznosu od po 18.000 dinara biće isplaćen u utorak, 8. septembra, najavio je danas ministar finansija Siniša Mali
Pad cena pšenice i soje
Srpska ekonomija
Na Novosadskoj produktnoj berzi ove nedelje došlo je do korekcije cena najtrgovanih berzanskih roba, kukuruza, pšenice i soje. Ukupan promet za ovu nedelju je iznosio 1.800 tona robe, čija je finansijska vrednost iznosila 45 miliona i 658 hiljada dinara
Promovisani rezervni oficiri martovske generacije
Srpska ekonomija
Ministar odbrane Srbije Aleksandar Vulin prisustvovao je danas u kasarni "General Jovan Mišković" u Beogradu svečanosti povodom završetka vojno stručnog osposobljavanja slušalaca za rezervne oficire generacije "Mart 2020" i njihovog promovisanja u čin rezervnog potporučnika Vojske Srbije
Fond za razvoj odobrio 72 kreditna zahteva u iznosu od 407,1 milion dinara
Srpska ekonomija
Republički Fond za razvoj odobrio je 72 kreditna zahteva u ukupnom iznosu od 407,1 milion dinara, objavio je Fond
Reforme iz procesa evrointegracija prioritet
Srpska ekonomija
Ministarka za evropske integracije Srbije Jadranka Joksimović razgovarala je danas sa ambasadorom Holandije u Srbiji Hilesom Beshorom Pluhom o procesu evropskih integracija Srbije, bilateralnoj saradnji, kao i o socio-ekonomskim efektima i načinima na koji se EU, region Zapadnog Balkana i Srbija suočavaju sa posledicama aktuelne pandemije
Nekretnine Žitomlina u Kladovu ponuđene za 6,5 miliona dinara
Srpska ekonomija
Nepokretnosti Žitomlina iz Negotina, dela Holdinga Poljotehna u stečaju, ponuđene su na prodaju za 6,5 miliona dinara, objavio je danas stečajni upravnik
Poziv institucijama za sprovođenje onlajn Programa Prekvalifikacije za IT
Srpska ekonomija
Vlada Srbije i Kancelarija za informacione tehnologije i elektronsku upravu, u saradnji sa Programom Ujedinjenih nacija za razvoj, započinju novi krug Programa Prekvalifikacije za IT namenjen zaposlenima
Evropske berze na nizbrdici
Srpska ekonomija
Evropske berze su danas u padu pošto su investitori "okrenuli leđa" nedavnim dobitnicima, među kojima su i tehnološke i kompanija iz zdravstvenog sektora, fokusirajući se na akcije banaka nakon što su Federalne rezerve predstavila novi okvir svoje politike