Dobro došli na web portal SRPSKA EKONOMIJA

Usvojen pravni okvir za sprovođenje drugog paketa ekonomskih mera

Beograd
Foto: Kancelarija za saradnju sa medijima Vlade Srbije
Srpska ekonomija

Vlada Republike Srbije usvojila je zaključak u vezi sa direktnim davanjima i fiskalnim pogodnostima privrednim subjektima u privatnom sektoru, koji se odnosi na drugi paket pomoći za privredu, sa ciljem ublažavanja ekonomskih posledica nastalih usled bolesti COVID-19.

Ovaj paket podrazumeva isplatu dva puta po 60 odsto minimalne zarade, kao i odlaganje poreza i doprinosa na zarade za jedan mesec, a vredan je 66 milijardi dinara.

Pomenute mere počeće da se sprovode odmah, tako da će prvih 155 evra biti uplaćeno na poseban kovid račun poslodavaca do 10. avgusta, dok će druga isplata biti u septembru. Reč je o približno milion i pedeset hiljada zaposlenih u 235.000 privrednih subjekata.

Svi kojima su isplaćena direktna davanja u julu, a spadaju u grupu mikro, malih i srednjih privrednih subjekata, biće automatski prijavljeni za isplatu direktnih davanja.

Mikro, mali i srednji privredni subjekti, koji su osnovani počev od 16. marta zaključno sa 20. julom, treba da se prijave za korišćenje mera, s obzirom na to da nisu imali pravo na prvi paket pomoći.

Njima će jednokratno biti ispaćena direktna davanja u septembru u visini od 120 odsto minimalne zarade po zaposlenom. Sve što je potrebno jeste da do 15. septembra podnesu PPP – PD obrazac na kome će kao datum dospeća poreza i doprinosa staviti 5. januar 2021. godine.

Što se tiče privrednih subjekata koji su registrovani kao preduzetnici, koji u skladu sa odgovarajućim poreskim propisima ne podnose PPP-PD obrazac, njima će direktna davanja biti isplaćena jednokratno u septembru bez ikakvog dodatnog angažovanja.

Ukoliko privredni subjekti ne žele da koriste ova sredstva, odnosno nisu u mogućnosti da ispune obaveze koje proizilaze po osnovu ovih davanja, ne moraju ih trošiti i ona će na kraju ovog ciklusa mera biti sa namenskog računa vraćena u budžet države.

Kada je reč o uslovima za korišćenje mera, poslodavci imaju obavezu da ne smanjuju broj zaposlenih za više od 10 odsto u periodu od tri meseca od isplate poslednjeg direktnog davanja, dakle najkasnije do kraja godine.

Što se tiče velikih pravnih lica, koja su tako razvrstana po finansijskim izveštajima za 2018. godinu, biće im isplaćena direktna davanja ukoliko do 15. avgusta dostave spisak lica za koja se ostvaruje pravo na uplatu bespovratnih novčanih sredstava za jun i jul.

Na njih se primenjuju ista pravila kao i do sada - dobiće 50 odsto minimalne zarade po zaposlenom koji je imao prekid rada od najmanje 15 radnih dana u navedena dva meseca.

Isplata će se izvršiti na već otvoreni kovid račun i direktna davanja se mogu koristiti isključivo za isplate zarada i naknade zarada zaposlenima.

Za novoosnovane privredne subjekte koji žele da koriste mere pomoći biće otvoreni posebni namenski računi.

Privredni subjekti su u obavezi da primljena sredstva iskoriste najkasnije do 31. oktobra ove godine, a nakon isteka ovog roka, namenski računi biće ugašeni, a neutrošena sredstva vraćena u budžet.

Usvojena je i Nacionalna strategiju za ostvarivanje prava žrtava i svedoka krivičnih dela za period 2020 – 2025. godine, koja za cilj ima uspostavljanje novog i sveobuhvatnog sistema zaštite i unapređenja prava žrtava i svedoka krivčnih dela u Srbiji, navodi se u saopštenju.

Usvajanjem ovog dokumenta postavljen je jasan strateški put za unapređenje prava žrtava svih krivičnih dela u Srbiji u skladu sa najvišim evropskim standardima.

Vlada je usvojila i Program unapređenja kontrole raka u Republici Srbiji za period 2020-2022. godine. Cilj usvojenog programa je unapređenje prevencije, ranog otkrivanja i primene savremenih terapija u lečenju malignih bolesti, kroz sveobuhvatni pristup i aktivno učešće svih partnera u okviru sistema zdravstvene zaštite.

Ostali naslovi

Kurs 117,5872 dinara za evro
Srpska ekonomija
Zvanični srednji kurs dinara prema evru iznosi 117,5872 dinara za evro, što je neznatna promena u odnosu na petak, objavila je Narodna banka Srbije
U drugom kvartalu Srbija druga najbrže rastuća ekonomija u Evropi
Srpska ekonomija
Predsednica Vlade Srbije Ana Brnabić rekla je da je naša zemlja u junu zabeležila blagi rast BDP-a od 0,1 odsto, čime smo, prema fleš proceni Ministarstva finansija završili drugi kvartal sa padom BDP-a od 6,5 odsto, što su mnogo bolji rezultati nego što smo očekivali
Beč pomaže gastronomiju sa 40 miliona evra
Srpska ekonomija
Grad Beč je odlučio da podstakne rad gastronomskog sektora, pa je u junu ove godine obezbedio vaučere u vrednosti od 40 miliona evra za svoje građane. Vaučeri se mogu iskoristiti do kraja septembra 2020. godine u kafićima, kafanama i restoranima koji su se prijavili za učešće u akciji
Rok za dostavljanje redovnih godišnjih finansijskih izveštaja za 2019. godinu ističe 4. avgusta
Srpska ekonomija
Agencija za privredne registre obavestila je sva pravna lica, odnosno preduzetnike koji primenjuju Zakon o računovodstvu, a još uvek nisu dostavili svoje redovne godišnje finansijske izveštaje sa odgovarajućom dokumentacijom za 2019. godinu, da rok za njihovo dostavljanje ističe u utorak, 4. avgusta
Prilagođavanje mreže Er Srbije usled pandemije korona virusa
Srpska ekonomija
Er Srbija, nacionalna avio-kompanija Republike Srbije, usled pandemije korona virusa, ponovnog uvođenja zabrana i ograničenja putovanja, prinuđena je da svoju mrežu destinacija dodatno prilagodi u narednom periodu
Pad industrijske proizvodnje u Hrvatskoj
Srpska ekonomija
Industrijska proizvodnja u Hrvatskoj u junu je bila 1,8 posto manja nego u istom mesecu prošle godine, što je osmi mesec zaredom da je pala, ali sporije nego pre mesec dana
Korona ugrozila i ćevabdžije na Baščaršiji
Srpska ekonomija
Izostanak turista zbog virusa korona doveo je do smanjenja uposelnih ćevabdžija u sarajevskoj Baščaršiji
Cene na svetskim robnim berzama
Srpska ekonomija
Na svetskim robnim berzama cene pšenice, kukuruza i soje varirale su u nedelji za nama,a na cene kukuruza i soje povoljno su uticale vremenske prilike i dobro stanje useva
#Lady Bluetooth – izložba posvećena Hedi Lamar
Srpska ekonomija
Jevrejski muzej u Beču prikazuje postavku „#Lady Bluetooth – Hedi Lamar“ do 8. novembra 2020. godine. Hedi Lamar je bila jedna od najvećih zvezda Holivuda 30-ih i 40-ih godina 20. veka. Međutim dugo se nije znalo da je ona bila pronalazač načina prenosa signala pod nazivom „frekventno skakanje“ bez čega danas ne mogu da se zamisle mobilni telefoni, blutut i bežični internet
Kretanje ekonomske i spoljnotrgovinske aktivnosti
Srpska ekonomija
Prema podacima Republičkog zavoda za statistiku, industrijska proizvodnja je u junu nadmašila očekivanja i zabeležila međugodišnji rast od 2,6%, vođen rastom prerađivačke industrije od 4,1% mg. Sektor rudarstva je praktično stagnirao (-0,2% mg.), dok je u sektoru energetike zabeležen pad (-4,5% mg.)