Dobro došli na web portal SRPSKA EKONOMIJA

Oporavilo se tržište nekretnina - cene stabilne, traže se kuće

Beograd
Srpska ekonomija

Tržište stambenih nekretnina se oporavilo, nakon pada od skoro 70 odsto za vreme vanrednog stanja, a cene su ostale gotovo nepromenjene, s tim što je povećana potražnja, kao i cena, kuća u prigradskim opštinama u okolini Beograda i drugih većih gradova, kažu posrednici u prometu nepokretnosti.

U Udruženju banaka Srbije rečeno je Tanjugu da nema pada aktivnosti kada je reč o stambenim kreditima, da je trenutno registrovano oko 120.000 stambenih kredita i da je njihova prosečna vrednost oko 30.000 evra, prenela je RTV.

Predsednik UO Klastera nekretnina Nenad Đorđević je rekao da se već u poslednjoj sedmici maja promet nekretnina vratio na nivo iz februara ili prve nedelje marta.

"Za razliku od zemalja gde su mere za suzbijanje korona virusa dovele do većeg pada prometa nekretnina i gde će trajno ostaviti posledice, to kod nas nije slučaj. Jer, naše tržište nije zavisno od kreditnih kupaca već je investiciono, pošto 70 odsto kupaca na našem tržištu kupuje gotovinom", navodi Đorđević, koji je i zamenik predsednika Grupacije posrednika u prometu nepokretnosti u Privrednoj komori Srbije.

Objašnjava da cene nekretnina održavaju odnos ponude i potražnje i očekuje da će potražnja u Srbiji ostati velika i da se zato neće snižavati cena nekretnina.

"U toku ove krize došlo je do preraspodele cena na tržištu, pa su tako porasle cene kuća u prigradskim naseljima i obodnim opštinama Beograda, kao što su Grocka, Barajevo, Lazarevac, Sopot... Isto je i u okolini Novog Sada. Ljudi su videli da za cenu, na primer, dvosobnog stana u Mirijevu mogu da kupe kuću sa placem i okućnicom u pomenutim opštinama", naveo je Đorđević.

Kada je reč o stanovima, njihova cena stagnira i na istom je nivou kao i pre krize, kaže Đorđević i dodaje da se novi stanovi prodaju i da su "svi veliki projekti rasprodati".

I dalje se najviše traže stanovi na Novom Beogradu i Vračaru, u centru grada, ali i u obodnim naseljima kao što su Mirijevo i Žarkovo gde je cena stanova jeftinija, u novogradnji između 1.200 i 1.400 evra po kvadratu, dok je nešto niža cena starih stanova.

Dodaje da krizni periodi mogu čak i da pospeše kupovinu nekretnina, jer investitori tu žele da sklone svoj novac, kao i da je to bio slučaj kod nas tokom devedesetih godina prošlog veka.

Đorđević navodi da su kod nas bolji uslovi za stambene kredite nego u zemljama regiona, pošto su kamatne stope niže i iznose u Srbiji u proseku oko 2,7 odsto, dok su u Hrvatskoj oko 3,2 ili 3,3 odsto u BiH i Crnoj Gori znatno više.

"Ne verujem da će cene nekretnina da padnu kod nas, nisu pale ni u SAD, gde je tržište potpuno drugačije", kaže Đorđević.

Inače, tržište SAD je najveće na svetu i utiče na kretanja na svim ostalim tržištima.

Generalni sekretar Udruženja banka Srbije Vladimir Vasić je rekao da se oko 30 ili 35 odsto nekretnina kupuje putem stambenih kredita, a ostatak gotovinom, najčešće od prodaje starog stana.

Ističe da je trenutno registrovano oko 120.000 stambenih kredita, s obzirom da je pre šest ili sedam godina bilo svega 75.000 tih kredita.

"Sada je stabilna situacija i ne primećujemo neki pad. Takođe, nemamo rast NPL-ova (nenaplativih kredita) što se toga tiče. Videćemo kakav će biti treći i četvrti kvartal po pitanju stambenih kredita, za sada banke kreditiraju i po kreditnom birou ne primećujemo da ima nekih značajnihih oscilacija" naveo je Đorđević.

Dodaje da situacija sa korona virusom nije značajnije uticala na stambene kredite u našoj zemlji.

U Republičkom geodetskom zavodu je rečeno Tanjugu da će prosek cena nepokretnosti u prvoj polovini godine biti urađen tokom jula i avgusta i da će zvanični podaci biti objavljeni 1. septembra.

RGZ je ranije objavio da je se obim tržišta nepokretnosti smanjio za 70 odsto u odnosu na period pre vanrednog stanja, kao i da tokom vanrednog stanja nije došlo do smanjenja cena nepokretnosti. Takođe, da su tokom sedam nedelja trajanja vanrednog stanja ostvarene 5.343 kupoprodaje nepokretnosti.

 

Ostali naslovi

Bankama u Republici Srpskoj zabranjena isplata dobiti iz 2019. godine
Srpska ekonomija
Agencija za bankarstvo Republike Srpske zabranila je isplatu dobiti banaka iz 2019. godine, navodi se u odgovoru koji je Agencija dala na upit banaka u vezi sa privremenim merama za ublažavanje negativnih ekonomskih posledica uzrokovanih virusnim oboljenjem Covid-19
Slovenija krenula u proceduru uvođenja 5G mreže
Srpska ekonomija
Slovenačka Agencija za komunikacijske mreže i usluge (AKOS) pripremila je uslove za aukciju frekvencija za 5G
Važi i dalje preporuka da se kovid bolovanje plaća 100 odsto
Srpska ekonomija
Vlada Srbije početkom aprila preporučila je poslodavcima da promene akta kako bi zaposlenima koji privremeno odsustvuju sa rada zbog potvrđenog kovida, mera izolacije ili samoizolacije, bila isplaćivana naknada zarade u visini od 100 procenata, i ta preporuka i dalje važi, navelo je Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja
Izuzetno mali promet na Beogradskoj berzi
Srpska ekonomija
Pad BELEX indeksa i izuzetno mali promet obeležili su početak trgovačke nedelje na domaćem tržištu akcija. Ukupan promet na trgovanju iznosio je samo 1,6 miliona dinara (14,1 hiljada evra)
Rok za dostavljanje redovnih godišnjih finansijskih izveštaja za 2019. godinu ističe danas
Srpska ekonomija
Svim pravnim licima odnosno preduzetnici koji primenjuju Zakon o računovodstvu, a još uvek nisu dostavili svoje redovne godišnje finansijske izveštaje sa odgovarajućom dokumentacijom za 2019. godinu, danas ističe rok za dostavljanje izveštaja
Za evro se dobija 117,5950 dinara
Srpska ekonomija
Zvanični srednji kurs dinara prema evru iznosi 117,5950 dinara za evro, što je neznatna promena, objavila je Narodna banka Srbije
Podrška vlade i za firme osnovane u vreme vanrednog stanja
Srpska ekonomija
Direktor Agencije za privredne registre Republike Srbije (APR) Milan Lučić rekao je da će više od 13.500 privrednih subjekata koji su osnovani od 15. marta, kada je uvedeno vanredno stanje zbog koronavirusa, moći da koriste podršku Vlade Srbije za smanjenje ekonomskih posledica koje je izazvalo stanje pandemije
Rok za dostavljanje redovnih godišnjih finansijskih izveštaja za 2019. godinu ističe sutra
Srpska ekonomija
Agencija za privredne registre obavestila je sva pravna lica, odnosno preduzetnike koji primenjuju Zakon o računovodstvu, a još uvek nisu dostavili svoje redovne godišnje finansijske izveštaje sa odgovarajućom dokumentacijom za 2019. godinu, da rok za njihovo dostavljanje ističe sutra, 4. avgusta
Bankrotirao najstariji tržni centar u SAD
Srpska ekonomija
Najstarija robna kuća u Americi Lord & Tejlor podnela je zahtev za bankrot. Kompanija je u nedelju podnela zahtev za zaštitu stečaja od kreditora i postala još jedna od žrtava krize izazvane epidemijom koronavirusa
Vikendice u Srbiji mogu se iznajmiti i za 30 evra dnevno 
Srpska ekonomija
Da je letovanje u Srbiji ove godine, pre svega u privatnom smeštaju, veoma popularno, dokazuje i to što je postalo skoro nemoguće pronaći prenoćište na pojedinim planinama i u banjama