Dobro došli na web portal SRPSKA EKONOMIJA

Četvrt veka od jednog od najtužnijih događaja u modernoj istoriji

Beograd
Srpska ekonomija

Komesarijat za izbeglice i migracije Srbije saopštio je danas da se navršava punih 25 godina od jednog od najtužnijih događaja u modernoj istoriji kada je tokom vojne akcije „Oluja“ proterano više od 250.000 pripadnika srpskog naroda iz krajeva u Hrvatskoj, u kojima su vekovima živeli.

Ovo je dan za sećanje i tugu, za parastose i paljenje sveća i tugovanje za više od 1.700 poginulih i nestalih, pri čemu je i danas nepoznata sudbina njih 770 i ne zna se gde im je grob.

Ratovi devedesetih godina prošlog veka na prostoru nekadašnje Jugoslavije doveli su do velikog talasa izbeglica iz krajeva bivše SFRJ u Srbiju.

Utočište, sigurnost i novi život potražilo je približno 618.000 Srba iz Hrvatske i Bosne i Hercegovine, a nakon bombardovanja 1999. godine i više od 200.000 interno raseljenih sa Kosova i Metohije.

I posle četvrt veka, nije se mnogo odmaklo u uspostavljanju klime poverenja, pre svega zbog činjenice da se Srbima proteranim iz Hrvatske ni posle toliko godina ne priznaju njihova imovinska i druga prava, a onaj mali broj njih koji se vratio, živi u atmosferi nacionalne netrpeljivosti.

Uprkos tome što Srbi u Hrvatskoj danas imaju i svoje predstavnike u Vladi i Saboru, ostali su nerešeni brojni problemi – nije obnovljena uništena imovina i nije vraćeno oduzeto poljoprivredno zemljište srpskim vlasnicima.

Takođe, Hrvatska nije sprovela Ustavni zakon o pravima nacionalnih manjina kojim se Srbima garantuje proporcionalna zastupljenost i zapošljavanje u organima državne uprave, policiji, pravosuđu i drugim javnim institucijama i nisu isplaćene penzije.

Komesarijat za izbeglice i migracije je svih ovih godina radio kako na stambenom zbrinjavanju tako i ekonomskom osnaživanju izbeglica i interno raseljernih lica.

Država Srbija je najpre prihvatila više od 60.000 ljudi u 700 kolektivnih centara, koji su danas svi osim jednog zatvoreni, da bi tokom godina stambeno zbrinula 22.330 porodica i ekonomski osnažila dodatnih 21.000 porodica, iz budžeta Republike i obezbeđenih donatorskih sredstava.

Kroz Regionalni stambeni program, koji je u punom zamahu, do sada je krov nad glavom obezbeđen za više od 5.000 porodica, završene su zgrade u 33 lokalne samouprave a gradilišta su otvorena u još 20 opština i gradova.

Takođe, useljen je 1.361 stan, dodeljeno je 1.865 paketa građevinskog materijala, izgrađeno 290 montažnih kuća i kupljena su 1.344 seoska domaćinstva za izbeglice iz BiH i Hrvatske.

Komesarijat za izbeglice i migracije se zahvaljuje svim donatorima i međunarodnim organizacijama na dodeljenim sredstvima za rešavanje stambenih potreba izbeglica.

Međutim, Komesarijat ističe da se ne smeju zaboraviti nerešena otvorena pitanja koja otežavaju postizanje trajnih rešenja za izbegličku populaciju, kao i stambene potrebe i nerešena druga pitanja više od 200.000 interno raseljenih sa Kosova i Metohije.

Srbija smatra da nastavak aktivnosti na sprovođenju aneksa E i G Sporazuma o sukcesiji ima veliki prioritet, kao i ostale aktivnosti koje vode rešavanju izbegličkih problema i u tom smislu očekuje se dalja podrška međunarodne zajednice.

Pomen žrtvama "Oluje" biće održan 5. avgusta, u 11 časova, u Crkvi svetog Marka u Beogradu kao i u mnogim mestima širom Srbije.

Ostali naslovi

Oporavilo se tržište nekretnina - cene stabilne, traže se kuće
Srpska ekonomija
Tržište stambenih nekretnina se oporavilo, nakon pada od skoro 70 odsto za vreme vanrednog stanja, a cene su ostale gotovo nepromenjene, s tim što je povećana potražnja, kao i cena, kuća u prigradskim opštinama u okolini Beograda i drugih većih gradova, kažu posrednici u prometu nepokretnosti
U BiH 90 odsto manje turista nego prošle godine
Srpska ekonomija
Federaciju BiH u junu je posetilo 14.543 turista, što je manje za 89,3 odsto nego u istom mesecu lani, ali je i više za čak 526,6 odsto nego u maju ove godine
Joksimović: Kandidovana okvirna lista projekata za IPA 2021-2022
Srpska ekonomija
Ministarka za evropske integracije u Vladi Srbije i nacionalna IPA koordinatorka Jadranka Joksimović uputila je Delegaciji Evropske unije inicijalni paket predloga projekata kandidovanih za finansiranje u okviru prve dve programske godine 2021. i 2022. iz Instrumenta za pretpristupnu pomoć EU - IPA III
Potražnja za biciklima eksplodirala tokom pandemije
Srpska ekonomija
Potražnja za biciklima bukvalno je eksplodirala tokom pandemije koronavirusa. U Evropi su se brojke prodaje udvostručile ili utrostručile u odnosu na prethodnu godinu, naveo je maloprodajni gigant Decathlon dok Kina govori o petostrukom porastu
Realni pad BDP u drugom kvartalu 2020. iznosio 6,5 odsto
Srpska ekonomija
Realni pad BDP u drugom kvartalu 2020. godine u odnosu na isti period prethodne godine iznosio je 6,5 odsto, pokazuje fleš procena Republičkog zavoda za statistiku
Mihajlovićeva: Broj zaposlenih u građevinarstvu veći za 10 odsto
Srpska ekonomija
Porеd rasta broja gradilišta, kojih na današnji dan ima 61.443, još važnijе jе što u drugom kvartalu ovе godinе bеlеžimo i rast broja zaposlеnih u građеvinarstvu, koji jе vеći za 10 odsto u odnosu na isti pеriod prošlе godinе, bilo da jе rеč o izgradnji stanova, putarskom ili žеlеzničkom sеktoru, rekla je danas potprеdsеdnica Vladе Srbijе i ministarka građеvinarstva, saobraćaja i infrastrukturе, prof. dr Zorana Mihajlović
Konstituisan novi saziv Skupštine Srbije
Srpska ekonomija
Narodna skupština Srbije potvrdila je danas mandate novim narodnim poslanicima čime je zvanično konstituisan novi saziv najvišeg zakonodavnog organa zemlje
Investitore brine privredni pad SAD
Srpska ekonomija
Američki dolar je na današnjem azijskom trgovanju oslabio posle kratkotrajnog rasta u jutarnjim satima, zbog sve izraženije zabrinutosti investitora u pogledu ekonomskog oporavka SAD od pandemije korona virusa
Dobit banke HSBC potonula 65 posto
Srpska ekonomija
Dobit najveće britanske banke HSBC pre poreza iznosila je u prvoj polovini godine 4,3 milijarde dolara, u poređenju sa 12,4 milijarde dolara u istom razdoblju prošle godine
Majkrosoft potvrdio planove o preuzimanju TikToka
Srpska ekonomija
Američka tehnološka kompanija Majkrosoft potvrdila je da vodi razgovore s kineskom kompanijom ByteDance o kupovini njene popularne društvene aplikacije TikTok