Ministarka za evropske integracije Srbije Jadranka Joksimović razgovarala je danas sa ambasadorom Holandije u Srbiji Hilesom Beshorom Pluhom o procesu evropskih integracija Srbije, bilateralnoj saradnji, kao i o socio-ekonomskim efektima i načinima na koji se EU, region Zapadnog Balkana i Srbija suočavaju sa posledicama aktuelne pandemije.
Joksimovićeva je istakla da će naša zemlja nastaviti da dosledno sprovodi sve reforme neophodne za pristupanje Evropskoj uniji, podvlačeći da su građani na nedavnim izborima u visokom procentu podržali takvu politiku.
Ona je istakla da je vlada uvek sa pažnjom pratila, ponekad i veoma striktne preporuke Holandije u procesu pristupanja EU, kao značajnog političkog i ekonomskog partnera naše zemlje.
Srbija ostaje čvrsto posvećena procesu pristupanja EU i očekujem da ćemo u narednom periodu zajedno sa našim evropskim partnerima raditi na ubrzanju dinamike procesa, uz predan rad na sveobuhvatnim reformama, naglasila je Joksimovićeva.
Ministarka je predstavila Pluhu trenutne aktivnosti na planu evropskih integracija, ukazavši na to da će Srbija tokom predsedavanja Nemačke Savetu EU, državama članicama Unije predstaviti napredak u realizaciji revidiranih akcionih planova iz oblasti vladavine prava za poglavlja 23 i 24.
Joksimovićeva je prenela očekivanje da bi Srbija do kraja godine mogla da otvori neka od ukupno pet spremnih pregovaračkih poglavlja.
Ambasador Pluh je istakao stav Holandije koji podrazumeva da otvaranje poglavlja zavisi od ispunjenosti kriterijuma i ukazao na značaj intenzivnih reformi u oblastima vladavine prava i ekonomije, kao posebno važnih za građane i razvoj društva.
On je naglasio i da su napori kojima Srbija doprinosi stabilnosti regiona izuzetno važni Evropskoj uniji, kao i njenim državama članicama.
Sagovornici su razgovarali i o primeni nove metodologije, kao i o načinima na koje ona može da valorizuje postignuti napredak i utiče na vrednovanje već otvorenih poglavlja iz pojedinih klastera.
U tom smislu, Joksimovićeva je izrazila očekivanje da će Evropska komisija uskoro sačiniti plan za primenu nove metodologije.
Sagovornici su se, kada je reč o borbi protiv Kovid-19, saglasili o tome da je solidarnost koju je pokazala EU prema Srbiji, ali i naša zemlja sa državama članicama kojima je pomoć bila preko potrebna, pokazala važnost zajedničkog strateškog odgovora u ovakvim situacijama kako bismo se zajedno efikasnije izborili sa posledicama po zdravlje ljudi, ali i po društvo u celini.