Dobro došli na web portal SRPSKA EKONOMIJA

Joksimović: 8,25 miliona evra za reformu javne uprave iz EU

Srbija
mei.gov.rs
Srpska ekonomija

Ministarka za evropske integracije Srbije i nacionalni IPA koordinator Jadranka Joksimović uputila je danas zahtev za isplatu treće varijabilne tranše podrške u okviru sprovođenja Sektorske budžetske podrške za sektor reforme javne uprave.

Na osnovu zahteva koji je upućen, očekuje se uplata u budžet Republike Srbije u iznosu od 8,25 miliona evra, do kraja ove godine.

Joksimovićeva je tim povodom istakla da reforma javne uprave predstavlja osnovu sveobuhvatnog razvoja Srbije i prepoznata je kao jedan od osnovnih stubova procesa evropskih integracija.

Ona je važna jer predstavlja dodirnu tačku između građana i vlasti i od nje zavisi kvalitet usluga koje vlada pruža građanima. U skladu s tim, za sve nas koji radimo na približavanju naše zemlje Evropskoj uniji, cilj je da postignemo modernu, transparentnu, odgovornu, profesionalnu i efikasnu javnu upravu, naglasila je ona.

U skladu s tim, kako je podsetila, 2015. godine odlučili smo da prvi program direktne budžetske podrške, u iznosu od 80 miliona evra, upravo podrži ciljeve ove reforme, s obzirom na to da oni imaju veoma pozitivan širok efekat ne samo na proces integracija Srbije, već i na unapređenje kvaliteta života naših građana, kao i veoma pozitivan podsticaj poslovnoj zajednici.

Dosadašnje sprovođenje ovog programa podrške doprinelo je napretku u uspostavljanju sistema javnih usluga koji se bazira na promociji upravljanja ljudskim resursima, unapređenju upravljanja javnim finansijama i javnim nabavkama, objasnila je ministarka.

Prema njenim rečima, doprinelo je i u procesu kreiranja uslova za unapređenje pravne sigurnosti i povoljnijeg poslovnog okruženja, ali i u procesu učešća građana, transparentnosti, unapređenju etičkih standarda i odgovornosti u obavljanju poslova javne uprave.

Takođe je naglašeno da je ova treća varijabilna tranša podrške, za koju je danas upućen zahtev, poslednja predviđena tranša na osnovu Sporazuma koji uređuje njenu implementaciju.

Međutim, na inicijativu ministarke za evropske integracije, otvoreni su pregovori sa Evropskom komisijom o uvođenju još jedne dodatne tranše podrške kroz koju bi se u toku naredne godine povukla i sva preostala sredstva.

S obzirom na pozitivan ishod ove inicijative, možemo da konstatujemo da smo obezbedili apsolutnu iskorišćenost podrške u iznosu od 80 miliona evra u formi direktne budžetske podrške od 2015. godine do danas, naglasila je Joksimovićeva.

Ostali naslovi

Potvrda da je ekonomski odgovor Srbije na krizu izazvanu pandemijom adekvatan
Srpska ekonomija
Agencija Moody's u svom godišnjem izveštaju ističe da je kreditni profil Srbije podržan snažnim potencijalom za privredni rast i fiskalnom konsolidacijom
Vrednost dinara prema evru 117,56
Srpska ekonomija
Zvanični srednji kurs dinara prema evru iznosi 117,5697 dinara za evro, što je neznatna promena, objavila je Narodna banka Srbije
Saradnjom privatnog i državnog sektora do unapređenja položaja radnika
Srpska ekonomija
Ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Srbije Zoran Đorđević razgovarao je danas sa vlasnikom i generalnim direktorom kompanije „Dalas“ Džemom Šahovićem i direktorom izraelske kompanije “Afi Europe“, koja radi na poslovima izgradnje kompleksa „Skyline“, Adirom El Alom
Montenegro erlajnsu iz budžeta isplaćeno 25 miliona evra
Srpska ekonomija
Crnogorskom nacionalnom avio-prevozniku Montenegro erlajnsu isplaćeno je iz tekuće budžetske rezerve 25 miliona evra
Parking servis i dalje poklanja bebi parking karte
Srpska ekonomija
Uvođenjem novog sistema elektronske kontrole i naplate parkiranja (e-Parkinga), bebi parking karte, koje JKP „Parking servis” poklanja roditeljima, postale su elektronske. Bebi parking karte se uvođenjem elektronskog poslovanja ne ukidaju, a roditelji će i dalje od „Parking servisa” na poklon dobijati po 30 parking karata
Značajno izdvajanje za arheološko nalazište Belo brdo
Srpska ekonomija
Predsednica Vlade Srbije Ana Brnabić izjavila je danas, nakon što je sa ambasadorom SAD Entonijem Godfrijem obišla arheološko nalazište „Belo brdo“ u Vinči, da je vlada donela odluku o tome da taj lokalitet proglasi kapitalnim projektom od izuzetnog značaja
Cene nafte pale
Srpska ekonomija
Cene nafte su pale danas na najniži nivo u odnosu na početak avgusta, produbivši gubitke zabeležene u sredu, usled zabrinutosti tržišnih aktera zbog slabije američke potražnje za benzinom i sporog ekonomskog oporavka od pandemije Kovid-19
Auto-put od Preljine do Požege do kraja sledeće godine
Srpska ekonomija
Potpredsednica Vlade Srbije i ministarka građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Zorana Mihajlović održala je danas u kampu u Pakovraću sastanak sa investitorom, izvođačima radova, nadzornim organom i glavnim projektantom izgradnje auto-puta “Miloš Veliki” od Preljine do Požege
Čadež: U Vašingtonu o ekonomiji koja spaja
Srpska ekonomija
Predsednik PKS Marko Čadež izjavio je danas u Vašingtonu da je Beograd pripremio niz predloga iz domena ekonomije i infrastrukturnog povezivanja, jer je važno da dve strane nađu zajednički interes i ono što ih spaja kako bi građani na ovim prostorima živeli bolje
Traži se produženje roka važenja vaučera za odmor
Srpska ekonomija
Udruženje "Moja Srbija" uputilo je inicijativu Ministarstvu trgovine, turizma i telekomunikacija Srbije, da donese odluku o produženju važenja ovogodišnjih vaučera za odmor u Srbiji do 20. decembra