Predsednik Srbije Aleksandar Vučić i premijerka Ana Brnabić sastali su se danas sa srpskim članom Predsedništva BiH Miloradom Dodikom, predsednicom Republike Srpske Željkom Cvijanović i premijerom Radovanom Viškovićem, a na sastanku je razgovarano o svim aspektima sveobuhvatne saradnje Srbije i Republike Srpske.
Kada je reč o ekonomskoj saradnji, analizirani su svi projekti i odlučeno je da pre kraja ove i početkom naredne godine se Srpskoj uputi dodatna finansijska podrška o čijem će iznosu javnost biti blagovremeno obaveštena, rekao je Vučić na konferenciji za novinare.
Predsednik Srbije je preneo da je razgovarano i o jednoj od najznačajnijih tema, a to je gradnja aerodroma u Trebinju, gde Srbija želi da bude vlasnik i upravlja tom vazdušnom lukom.
U skladu sa tim, on je najavio da će do marta 2022. godine poleteti prvi avion za aerodrom u Trebinju, koji će zajedno napraviti Srbija i Republika Srpska.
Naša zemlja, dodao je Vučić, razmatra i opciju učešća sa RS u renoviranju i rekonstrukciji aerodroma u Banjaluci.
Vučić je najavio da će Srbija i Republika Srpska ubuduće slaviti zajednički praznik – 15. septembar, koji će se obeležavati kao Dan srpskog jedinstva, slobode i nacionalne zastave.
Na sastanku je postignut dogovor o tome da to bude dan kada je probijen Solunski front, precizirao je on i objasnio da će se taj dan obeležavati i u svim srpskim sredinama širom sveta.
Predsednik je preneo da je danas napravljen i plan za formiranje zajedničke industrijske zone u pograničnom delu Srbije i BiH, i to između mesta Ljubovije, Bratunca, Malog Zvornika i Zvornika, kao i da će se razmotriti potez između Sremske Rače, Dvorova i Bijeljine.
Takođe, kako je dodao, naša zemlja će zajedno sa Republikom Srpskom raditi na izgradnji 17 kilometara auto-puta od mosta preko Save na granici do Bijeljine.
Prema njegovim rečima, na sastanku je bilo reči i o podršci mladima u poljoprivrednoj proizvodnji, koja bi iznosila do 12.500 evra, a posebno za razvijanje primarne proizvodnje i prerađivačkih kapaciteta.
Razmenjena su mišljenja i o podršci malim preduzećima, koja bi dobijala grant sredstva od 45 odsto, koje bi obezbeđivali zajednički Republika Srpska i najvećim delom Srbija, pri čemu bi pet odsto bilo učešće, dok bi se 50 odsto obezbedilo preko kreditiranja banaka, naveo je Vučić.
Važno je da preduzeća kojima upravlja i čiji je vlasnik država Srbija imaju pravo učešća na tenderima u BiH, poručio je on i dodao da je uputio molbu predstavnicima Republike Srpske da naša preduzeća mogu da učestvuju u fer ekonomskoj utakmici.
Istovremeno, Vučić je saopštio da je dogovoren niz stvari iz oblasti obrazovanja i kulture, i najavio da će se raditi na ujednačavanju školskih programa, dok će deca iz Republike Srpske dolaziti u Srbiju, a iz Srbije u Srpsku, na ekskurzije.
Trebalo bi da se usaglase predmeti kao što su priroda i društvo, istorija, geografija, likovno i muzičko, što je do sada bilo usporeno zbog koronavirusa, precizirao je predsednik, i dodao da će se podsticati bratimljenje škola, pogotovo onih koje nose isto ime.
On je najavio da će u Srbiji biti donet zakon o zaštiti srpskog jezika i ćiliričkog pisma, dok će u Republici Srpskoj, zbog ustavnih ograničenja, to biti za nijansu drugačije formulisano, ali će biti doneta zajednička deklaracija o očuvanju jezika i pisma.
Vučić je podsetio na to da je Srbija, uz podršku Srpske, već investirala u mnoge stvari koje se tiču zajedničkog sećanja na žrtve, te da zajednički obeležavamo tragedije i nesreće.
U tom smislu, on je najavio da će verovatno u oktobru biti premijerno prikazan prvi srpski igrani film o Jasenovcu, a doneta je i odluka o izgradnji spomen-kompleksa Donja Gradina – Jasenovac.
Predsednik Srbije preneo je da je razgovarano i o dokumentu koji mu je uputila Republika Srpska, ponovivši da je stav Srbije apsolutno poštovanje Dejtonskog sporazuma.
Srbija poštuje sporazume koje je potpisala jer je to ono što nam garantuje da ćemo biti poštovani od svih u međunarodnoj zajednici, ali je i najbolja garancija za sigurnost naroda u Srbiji i Republici Srpskoj, zaključio je Vučić.