Iako Kovid-19 nije prvi virus koji se proširio svetom, prvi je koji je izazvao toliku borbu vlada širom sveta. Za finansiranje mera u područjima javnog zdravstva i pogođene ekonomije, vlade širom sveta pružile su finansijsku pomoć u meri koja nikada pre nije viđena.
Napori za ublažavanje - uključujući zatvaranja i zabrane putovanja - nastojali su da uspore stopu zaraza kako bi se uštedeli dostupni zdravstveni resursi, a ekonomija je pretrpela znatnu štetu.
Iako je pad u poslednjoj recesiji 2008. godine nazvan "globalnom finansijskom krizom", to je uglavnom bila bankarska kriza u 11 naprednih ekonomija. Podržani dvocifrenim rastom u Kini, visokim cenama roba i mršavim bilansama, tržišta u razvoju pokazala su se prilično otpornima na previranja nedavne globalne krize.
Trenutno usporavanje ekonomija je drugačije. Kombinovana priroda ovog šoka - novi koronavirus ne poštuje nacionalne granice - uronila je većim učešćem svetske zajednice u recesiju koju analitičari upoređuju s onom Velike depresije.
Oporavak neće biti toliko pouzdan ni brz kao pad, upozoravali su donedavno ekonomisti. Međutim, fiskalna i monetarna politika koja se koristi za borbu protiv smanjenja, umesto da eliminiše ekonomske gubitke, samo će ih ublažiti pre nego što se globalna ekonomija vrati u svoje predvirusno stanje, dodaju analitičari, preneo je Seebiz.
Pandemija je stvorila veliku ekonomsku kontrakciju, koju će u mnogim delovima sveta pratiti finansijska kriza, jer bankroti akumuliraju i loše zajmove kompanijama. Uz to, zaostali zajmovi u zemljama u razvoju su u porastu.
Očekuje se da će kriza pogoditi domaćinstva s nižim dohotkom i zemlje s nižim prihodima gore od bogatih. Zapravo, Svetska banka procenjuje da će pandemija gurnuti čak 60 miliona ljudi širom sveta u krajnje siromaštvo. Kao rezultat toga, očekuje se da će globalna ekonomija raditi drugačije, jer bilanse stanja u mnogim zemljama klize dublje u minus.
Globalna ekonomija verovatno će se oporaviti do nivoa predpandemije otprilike tri meseca pre nego što se očekivalo, predviđa ekonomista američke investicijske banke Morgan Stenli (Morgan Stanley).
Američka ekonomija mogla bi dostići nivo pre koronakrize do drugog tromesečja iduće godine, dok bi cela razvijena tržišta taj nivo mogla dostići do trećeg kvartala sledeće godine, navela je banka.
Prema njima, oporavak će pratiti snažna inflacija.