Dobro došli na web portal SRPSKA EKONOMIJA

Pandemija promenila način poslovanja

PKS
Srpska ekonomija

Globalna zdravstvena kriza izazvana pandemijom Kovid 19 pred velike izazove i teškoće stavila je privredu i kompanije, koje su, prilagođavajući se novonastalim uslovima, preorijentisale proizvodnju kako bi smanjile gubitke i održale  poslovanje, navodi u saopštenju PKS.

Firme koje su bile u mogućnosti da proizvedu zaštitne maske, jednokratne mantile, kombinezone, kape i kaljače i posteljinu, sredstva za dezinfekciju ili se preusmere na onlajn prodaju i usluge uspele su da kroz krizni period prođu bez većih posledica.

Sa druge strane, sa problemima su se suočili privredni subjekti usmereni na ugostiteljski i turistički sektor, kao i oni u oblasti tekstilne industrije, jer su nekima partneri u potpunosti otkazali otkup prolećnih kolekcija.

Preorijentacija poslovanja ne može da zameni osnovnu delatnost, navodi Bojan Stanić, pomoćnik direktora Sektora za strateške analize, usluge i internacionalizaciju Privredne komore Srbije.

Kako objašnjava, ona služi uglavnom da se pokriju određeni gubici, iskoriste poslovne prilike u datom trenutku, sačuvaju zaposleni i prođe kroz krizu sa što manje posledica.

"Sledeće godine očekuje se, po svim istraživanjima i predviđanjima, značajan oporavak privrede, kao i da se firme vrate osnovnim delatnostima", rekao je Stanić. 

Kompanije koje su uspešno preorijentisale poslovanje, najviše pripadaju tekstilnoj i prehrambenoj industriji, ali ima ih i u sektoru metalske industrije, kao i u uslužnim delatnostima. Tekstilci su pravili maske, kombinezone, specijalnu obuću, metalski sektor dezinfekcione tunele, a bilo je i zanimljivih primera iz proizvodnje alkoholnih pića gde su se firme preorijentisale na sredstva za dezinfekciju.

"U uslužnim delatnostima, neka preduzeća u oblasti putničkog transporta preorijentisala su se na prevoz radnika, ugostiteljski objekti na dostavu hrane, a neki smeštajni kapaciteti preuređeni su u poslovni prostor", naveo je Stanić.

Pojasnio je i da su se sa teškoćama posebno suočile zanatske pivare koje ne proizvode velike količine piva, a 90 odsto proizvodnje plasiraju u restorane i kafiće. Dodatno opterećenje je i smanjenje izvoza, otkazivanje festivala i događaja koji su dobra prilika za promociju i otvaranje novih tržišta za ove proizvođače.

Mali proizvođači mlečnih i drugih proizvoda na početku pandemije trpeli su zbog zatvaranja pijaca i prestanka rada ugostiteljskih objekata koje su snabdevali svojim proizvodima.

Situacija se stabilizovala početkom turističke sezone i ponovnim otvaranjem restorana i kafića, a važna preporuka jeste da se fokusiraju na manja pakovanja i onlajn prodaju kako bi obezbedili stabilan plasman u narednom periodu.

Iako su mnogobrojne tekstilne kompanije uspešno preorijentisale proizvodnju, u Udruženju za tesktil PKS objašnjavaju da je dosta tekstilaca imalo problem sa plasmanom, deo kolekcije proleće-leto ostao je u magacinima gde čeka novu sezonu, dok su i proizvođači sportske opreme pretrpeli gubitke zbog prekida gotovo svih sportskih takmičenja.

Procene su da je tokom prolećne i letnje sezone pad prodaje tekstilnih proizvoda bio između 30 i 40 odsto.

Generalno posmatrano, privreda Srbije je relativno dobro podnela teret krize, koja još traje. Sačuvana je zaposlenost i likvidnost privrednih subjekata što je ključno za održavanje ekonomske baze.

Tome je posebno doprinela Vlada Srbije sa dva paketa mera ekonomske podrške privredi i privatnom sektoru, u okviru kojih se ističu direktna budžetska davanja (minimalne zarade), odlaganje dela poreza i doprinosa, povoljni krediti za likvidnost u okviru garantne šeme.

Suština programa ekonomske podrške je da se premosti kriza do naredne godine kada se očekuje oporavak globalne ekonomije, pa samim tim i privrede Srbije, zaključio je Stanić.     

Ostali naslovi

Crnogorska aviokompanija nudi otpremnine zaposlenima 
Srpska ekonomija
Crnogorska aviokompanija Montenegro Erlajns (Airlines) objavila je javni poziv zaposlenima za sporazumni prekid radnog odnosa, uz isplatu otpremnine
Sve veći udeo IKT u ekonomskom rastu zemlje
Srpska ekonomija
Predsednica Vlade Srbije Ana Brnabić i ambasadorka Kine u našoj zemlji Čen Bo prisustvovale su danas u Beogradu otvaranju Centra za inovacije i digitalni razvoj kompanije Huavej("Huawei"), saopštila je Vlada Srbije
Srbija i Kina opredeljene za dodatno unapređenje saradnje
Srpska ekonomija
Ministar odbrane Srbije Aleksandar Vulin poručio je danas u razgovoru sa ambasadorkom Kine u Beogradu Čen Bo da će Srbija uvek čuvati iskreno prijateljstvo sa tom zemljom
Naredne godine povećanje minimalne zarade
Srpska ekonomija
Predsedavajući Socijalno-ekonomskom savetu (SES) Zoran Stojiljković saopštio je danas da će minimalna zarada u 2021. godini biti veća za 6,6 odsto i iznosiće 32.126 dinara
Veće penzije od 1. januara
Srpska ekonomija
Penzije će od 1. januara 2021. godine biti veće za 5,9 odsto, na osnovu švajcarske formule, najavio je ministar finansija Siniša Mali na konferenciji za novinare posle sednice Socijalno-ekonomskog saveta
IDEA prodavnice, Roda marketi i Mercator hipermarketi dobijaju Zdravoteke
Srpska ekonomija
Na posebno označenim policima, u više od 100 maloprodajnih objekata širom Srbije, u ponudi se od sada nalaze proizvodi farmaceutske kompanije Hemofarm, i to vitamini, minerali, dijetetski suplementi, sirupi i drugi preparati koji se nalaze u slobodnoj prodaji
EU najavljuje regulisanje kriptovaluta
Srpska ekonomija
Na neformalnom sastanku Saveta za ekonomska i finansijska pitanja EU u Berlinu razgovarano je o efikasnom i poštenom oporezivanju i izazovima koje predstavlja digitalizacija 21. veka
Dodatni letovi do Tivta
Srpska ekonomija
Er Srbija će do 18. septembra uvesti još tri dodatna povratna leta između Beograda i Tivta. Istovremeno, određen broj postojećih letova nacionalne avio-kompanije obavljaće se drugim tipom aviona, sa većim kapacitetom, tako da će se tokom ove nedelje ukupni kapacitet za prevoz putnika na ovoj liniji povećati za 33 odsto, na oko 5.000 sedišta
Institut Goša kupio imovinu Goše SOLKO
Srpska ekonomija
Institut Goša za 6,7 miliona dinara kupio je u paketu pokretnu imovinu firme Goša SOLKO u stečaju, objavila je Agencija za licenciranje stečajnih upravnika
Apel zemljama evrozone da povećaju javnu potrošnju i investicije
Srpska ekonomija
Predsednica Evropske centralne banke (ECB) Kristin Lagard rekla je da ne može biti opuštanja u borbi za oporavak od ekonomskih posledica pandemije Kovid-19, i pozvala vlade zemalja evrozone da napore ECB u tom smislu podrže fiskalnom potrošnjom