Dobro došli na web portal SRPSKA EKONOMIJA

Odobrena privremena isplata doznaka bez overenog punomoćja

Srbija
Srpska ekonomija

Imajući u vidu trenutnu epidemiološku situaciju, kada je veliki broj ljudi usled bolesti izazvane virusom korona i zbog povećanog rizika od obolevanja onemogućen da lično ode u prostorije banaka kako bi zahtevao isplatu novca s računa, Narodna banka Srbije je donela Instrukciju o načinu privremene isplate novčanih sredstava s dinarskih i deviznih tekućih računa korisnika platnih usluga i pružanja usluge novčane doznake.

Ovom instrukcijom određenim kategorijama korisnika platnih usluga omogućeno je da zahtevaju isplatu novca i na osnovu jednokratnog punomoćja koje ne mora biti overeno od strane javnog beležnika, a koje bi banci podnelo ovlašćeno lice, uz obavezu stavljanja na uvid originalnih važećih ličnih dokumenata i lica koje je izdalo punomoćje, i lica koje je tim punomoćjem ovlašćeno da zahteva isplatu s računa.

Na ovaj način banke su dužne da omoguće isplatu s računa korisniku koji ispunjava najmanje jedan od sledećih uslova:

- korisnik je lice koje je navršilo 55 ili više godina života;

- korisnik je lice kome se pružaju usluge smeštaja za odrasle u smislu zakona kojim se uređuje socijalna zaštita;

- korisnik je lice koje je radi lečenja smešteno u zdravstvenu ustanovu;

- korisnik je lice kome je oduzeta poslovna sposobnost ili tu sposobnost nije steklo;

- korisnik je lice lišeno slobode u smislu zakona kojim se uređuje izvršenje krivičnih sankcija;

- korisniku nije izdata platna kartica kojom može raspolagati novčanim sredstvima s tekućeg računa.

Za ostale kategorije korisnika, tj. za one korisnike koji ne ispunjavaju navedene uslove, banka, ako tako sama opredeli, može u skladu sa sopstvenom procenom rizika od zloupotreba i prevarnih radnji primeniti odredbe ove instrukcije i u drugim slučajevima kada proceni da je to posebno opravdano.

Na ovaj način, navodi se u objavi Narodne banke Srbije, može se isplatiti najviše 100.000 dinara mesečno (odnosno iznos efektivnog stranog novca čija dinarska protivvrednost po zvaničnom srednjem kursu nije veća od 100.000 dinara), pri čemu se u navedeni iznos ne uračunava novac koji se isplaćuje s računa korisnika po osnovu penzije, kao ni novac koji je na tekući račun korisnika prenet po osnovu drugih davanja javnih sredstava (npr. naknada za slučaj nezaposlenosti, dečji dodatak, 100 evra u dinarskoj protivvrednosti na ime jednokratne novčane pomoći i sl.).

Instrukcijom je predviđeno da su banke i drugi pružaoci platnih usluga dužni da shodnom primenom odredaba ove instrukcije omoguće korisniku i isplatu novčane doznake u njenom punom iznosu.

Punomoćje se može dati na obrascima koji su odštampani uz ovu instrukciju, u formi koju utvrdi banka ili u slobodnoj formi, pri čemu punomoćje obavezno sadrži podatke iz tog obrasca i ne mora biti overeno kod notara.

U skladu s procenom rizika od zloupotrebe i prevarnih radnji, banka može upotrebom sredstava za komunikaciju na daljinu proveriti podatke korisnika i ovlašćenog lica i potvrditi autentičnost punomoćja, a ako već postoji lice ovlašćeno da raspolaže sredstvima s tekućeg računa korisnika u skladu sa okvirnim ugovorom o platnim uslugama, a ne nalazi se u jednoj od gorenavedenih kategorija lica, banka može korišćenjem sredstava komunikacije na daljinu da zatraži od korisnika da obrazloži davanje punomoćja drugom licu.

Posebno naglašavamo da je reč o privremenom načinu isplate novca s računa korisnika, koji je pre svega uslovljen trenutnom epidemiološkom situacijom u zemlji i da je reč o izuzetku u odnosu na redovne procedure koje banke i drugi pružaoci platnih usluga primenjuju radi sprečavanja zloupotreba i prevarnih radnji. S obzirom na to da se zbog navedenih okolnosti u slučaju podnošenja jednokratnog punomoćja za isplatu novca ne zahteva overa tog punomoćja od strane javnog beležnika, neophodno je da ovlašćeno lice podnese banci na uvid važeće lične dokumente (ne njihove kopije ili kopije očitanih dokumenata), čime u odsustvu overe koju bi izvršio javni beležnik pokazuje visok stepen poverenja koje im je ukazalo lice koje ih ovlašćuje da raspolažu njegovim sredstvima s računa i čime umanjuju sumnju da je reč o prevarnim radnjama.

Ističemo i to da se ovom instrukcijom korisnicima pruža dodatna mogućnost da na navedeni način zatraže isplatu novca sa svog računa, tako da je isključivo na njima da li će to pravo iskoristiti ili ne. U slučaju da se opredele da iskoriste navedeno pravo, to moraju učiniti u skladu sa odredbama Instrukcije.

Budući da je reč o privremenom rešenju, mole se korisnici da navedenu mogućnost koriste zaista jednokratno i u nužnim i opravdanim situacijama. U slučaju da postoje razlozi koji ih trajnije onemogućavaju da lično zahtevaju isplatu sredstava s računa (npr. duža i teža bolest usled koje je u potpunosti onemogućeno ili izrazito otežano kretanje korisnika, rad u inostranstvu u dužem vremenskom periodu i sl.), ovlaste drugo lice u skladu s redovnom procedurom koju omogućava banka ili davanjem trajnog ovlašćenja za raspolaganje sredstvima s računa koje će overiti javni beležnik.

Takođe, kada je reč o pružanju usluge novčane doznake, a s obzirom na karakteristike i prirodu te usluge, savet korisnicima je da prilikom slanja novčane doznake kao primaoca navedu lice za koje su uvereni da će zaista moći lično da se pojavi u prostorijama pružaoca platnih usluga, čime je davanje dodatnog jednokratnog punomoćja izlišno, a rizici od prevarnih radnji i zloupotreba mnogo manji.

Na kraju, pozivamo sve korisnike da se pre donošenja odluke o isplati novčanih sredstava s računa podnošenjem jednokratnog punomoćja detaljno upoznaju sa odredbama Instrukcije.

Ostali naslovi

Računari i IT oprema za đake i lokalnu upravu u Priboju
Srpska ekonomija
Opštini Priboj, pobedniku takmičenja „Šampioni bezgotovinskog plaćanja“, uručena je prva nagrada - novi računari i druga IT oprema u vrednosti od 20.000 evra, koji će od sledeće školske godine obradovati đake Mašinsko elektrotehničke škole, ali i pomoći lokalnoj administraciji da unapredi elektronsku komunikaciju sa građanima i pruži kvalitetnije usluge
Povezivanje nema alternativu
Srpska ekonomija
Saradnja i dijalog Srbije i NATO-a je od velike važnosti za čitav region Zapadnog Balkana, rečeno je danas na panelu Osme Beogradske NATO nedelje koju organizuje Centar za evroatlantske studije
Potpisan ugovor sa Japanom o otklanjanju dvostrukog oporezivanja
Srpska ekonomija
Ministar finansija Siniša Mali i ambasador Japana u Srbiji Đunići Marujama potpisali su Ugovor između Republike Srbije i Japana o otklanjanju dvostrukog oporezivanja u odnosu na poreze na dohodak i sprečavanju poreske evazije i izbegavanja
Stotine milijardi evra gubitka za evropske banke
Srpska ekonomija
Gubici evropskih banaka, zbog pogoršane situacije sa pandemijom Kovida-19, mogli bi iznositi 800 milijardi evra, a profit će se smanjiti za 30 milijardi evra za tri godine, navodi se u izveštaju konsultantske kompanije Oliver Viman
Digitalni evro sve bliži realizaciji
Srpska ekonomija
Francuska centralna banka predstavila je 8 potencijalnih partnera koji bi trebali pomoći u realizaciji ideje o digitalnom evru i modernizovanju bankarskog sistema
Nisan (ne) zatvara fabrike u Barseloni
Srpska ekonomija
Vlada Španije je obećala da će učiniti sve što je u njenoj moći da spasi oko 3000 radnih mesta
Predlog  budžeta ide na usaglašavanje
Srpska ekonomija
Naredne nedelje očekuje se usvajanje konačnog teksta Predloga zakona o budžetu za 2020. godinu
Završni radovi na kanalu Kupinac
Srpska ekonomija
Vrednost investicije, koja će biti gotova do polovine avgusta je oko dvesta hiljada evra
Život i ekonomija ne smeju da stanu
Srpska ekonomija
Potpredsednica Vlade Srbije i ministarka građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture, prof. dr Zorana Mihajlović, obišla je danas zajedno sa gradonačelnikom Novog Sada Milošem Vučevićem i direktorom “Puteva Srbije” Zoranom Drobnjakom radove na rehabilitaciji državnog puta od petlje Bačka Topola do petlje Sirig
Hoteli u Republici Srpskoj ni 10 odsto popunjeni
Srpska ekonomija
Zbog smanjenog broja gostiju zbog epidemije korona virusa ugrožena su radna mesta 14.000 radnika u oblasti ugostiteljstva, tvrde hotelijeri i ugostitelji