Dobro došli na web portal SRPSKA EKONOMIJA

Odobrena privremena isplata doznaka bez overenog punomoćja

Srbija
Srpska ekonomija

Imajući u vidu trenutnu epidemiološku situaciju, kada je veliki broj ljudi usled bolesti izazvane virusom korona i zbog povećanog rizika od obolevanja onemogućen da lično ode u prostorije banaka kako bi zahtevao isplatu novca s računa, Narodna banka Srbije je donela Instrukciju o načinu privremene isplate novčanih sredstava s dinarskih i deviznih tekućih računa korisnika platnih usluga i pružanja usluge novčane doznake.

Ovom instrukcijom određenim kategorijama korisnika platnih usluga omogućeno je da zahtevaju isplatu novca i na osnovu jednokratnog punomoćja koje ne mora biti overeno od strane javnog beležnika, a koje bi banci podnelo ovlašćeno lice, uz obavezu stavljanja na uvid originalnih važećih ličnih dokumenata i lica koje je izdalo punomoćje, i lica koje je tim punomoćjem ovlašćeno da zahteva isplatu s računa.

Na ovaj način banke su dužne da omoguće isplatu s računa korisniku koji ispunjava najmanje jedan od sledećih uslova:

- korisnik je lice koje je navršilo 55 ili više godina života;

- korisnik je lice kome se pružaju usluge smeštaja za odrasle u smislu zakona kojim se uređuje socijalna zaštita;

- korisnik je lice koje je radi lečenja smešteno u zdravstvenu ustanovu;

- korisnik je lice kome je oduzeta poslovna sposobnost ili tu sposobnost nije steklo;

- korisnik je lice lišeno slobode u smislu zakona kojim se uređuje izvršenje krivičnih sankcija;

- korisniku nije izdata platna kartica kojom može raspolagati novčanim sredstvima s tekućeg računa.

Za ostale kategorije korisnika, tj. za one korisnike koji ne ispunjavaju navedene uslove, banka, ako tako sama opredeli, može u skladu sa sopstvenom procenom rizika od zloupotreba i prevarnih radnji primeniti odredbe ove instrukcije i u drugim slučajevima kada proceni da je to posebno opravdano.

Na ovaj način, navodi se u objavi Narodne banke Srbije, može se isplatiti najviše 100.000 dinara mesečno (odnosno iznos efektivnog stranog novca čija dinarska protivvrednost po zvaničnom srednjem kursu nije veća od 100.000 dinara), pri čemu se u navedeni iznos ne uračunava novac koji se isplaćuje s računa korisnika po osnovu penzije, kao ni novac koji je na tekući račun korisnika prenet po osnovu drugih davanja javnih sredstava (npr. naknada za slučaj nezaposlenosti, dečji dodatak, 100 evra u dinarskoj protivvrednosti na ime jednokratne novčane pomoći i sl.).

Instrukcijom je predviđeno da su banke i drugi pružaoci platnih usluga dužni da shodnom primenom odredaba ove instrukcije omoguće korisniku i isplatu novčane doznake u njenom punom iznosu.

Punomoćje se može dati na obrascima koji su odštampani uz ovu instrukciju, u formi koju utvrdi banka ili u slobodnoj formi, pri čemu punomoćje obavezno sadrži podatke iz tog obrasca i ne mora biti overeno kod notara.

U skladu s procenom rizika od zloupotrebe i prevarnih radnji, banka može upotrebom sredstava za komunikaciju na daljinu proveriti podatke korisnika i ovlašćenog lica i potvrditi autentičnost punomoćja, a ako već postoji lice ovlašćeno da raspolaže sredstvima s tekućeg računa korisnika u skladu sa okvirnim ugovorom o platnim uslugama, a ne nalazi se u jednoj od gorenavedenih kategorija lica, banka može korišćenjem sredstava komunikacije na daljinu da zatraži od korisnika da obrazloži davanje punomoćja drugom licu.

Posebno naglašavamo da je reč o privremenom načinu isplate novca s računa korisnika, koji je pre svega uslovljen trenutnom epidemiološkom situacijom u zemlji i da je reč o izuzetku u odnosu na redovne procedure koje banke i drugi pružaoci platnih usluga primenjuju radi sprečavanja zloupotreba i prevarnih radnji. S obzirom na to da se zbog navedenih okolnosti u slučaju podnošenja jednokratnog punomoćja za isplatu novca ne zahteva overa tog punomoćja od strane javnog beležnika, neophodno je da ovlašćeno lice podnese banci na uvid važeće lične dokumente (ne njihove kopije ili kopije očitanih dokumenata), čime u odsustvu overe koju bi izvršio javni beležnik pokazuje visok stepen poverenja koje im je ukazalo lice koje ih ovlašćuje da raspolažu njegovim sredstvima s računa i čime umanjuju sumnju da je reč o prevarnim radnjama.

Ističemo i to da se ovom instrukcijom korisnicima pruža dodatna mogućnost da na navedeni način zatraže isplatu novca sa svog računa, tako da je isključivo na njima da li će to pravo iskoristiti ili ne. U slučaju da se opredele da iskoriste navedeno pravo, to moraju učiniti u skladu sa odredbama Instrukcije.

Budući da je reč o privremenom rešenju, mole se korisnici da navedenu mogućnost koriste zaista jednokratno i u nužnim i opravdanim situacijama. U slučaju da postoje razlozi koji ih trajnije onemogućavaju da lično zahtevaju isplatu sredstava s računa (npr. duža i teža bolest usled koje je u potpunosti onemogućeno ili izrazito otežano kretanje korisnika, rad u inostranstvu u dužem vremenskom periodu i sl.), ovlaste drugo lice u skladu s redovnom procedurom koju omogućava banka ili davanjem trajnog ovlašćenja za raspolaganje sredstvima s računa koje će overiti javni beležnik.

Takođe, kada je reč o pružanju usluge novčane doznake, a s obzirom na karakteristike i prirodu te usluge, savet korisnicima je da prilikom slanja novčane doznake kao primaoca navedu lice za koje su uvereni da će zaista moći lično da se pojavi u prostorijama pružaoca platnih usluga, čime je davanje dodatnog jednokratnog punomoćja izlišno, a rizici od prevarnih radnji i zloupotreba mnogo manji.

Na kraju, pozivamo sve korisnike da se pre donošenja odluke o isplati novčanih sredstava s računa podnošenjem jednokratnog punomoćja detaljno upoznaju sa odredbama Instrukcije.

Ostali naslovi

Pomoć za Republiku Srpsku od 2,7 miliona evra
Srpska ekonomija
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić u poseti Banjaluci
 Za turističku privredu 67,85 miliona evra pomoći do 2022. godine
Srpska ekonomija
Crnogorska vlada izdvojiće kratkoročno 67,85 miliona evra do 2022. godine za pomoć turističkoj privredi, u okviru trećeg paketa mera podrške privredi i građanima za ublažavanje posledica pandemije korona virusa
Nove ekonomske mere države
Piše: Ljiljana Staletović
Država će za jul i avgust za preduzetnike i sve radnike mikro, malih i srednjih preduzeća isplatiti 60 odsto od minimalca, za još mesec dana biće odloženo plaćanje poreza i doprinosa, a  pokrenuće se novi projekat “Moja prva plata”, najavio je gostujući na RTS-u predsednik Srbije Aleksandar Vučić
Srednji kurs dinara 117,5926
Srpska ekonomija
Zvanični srednji kurs dinara prema evru iznosi danas 117,5926 dinara za evro, što je neznatna promena u odnosu na juče, objavila je Narodna banka Srbije
Razmatrana pomoć MUP-u iz fondova Evropske unije
Srpska ekonomija
Šef delegacije EU u Srbiji Sem Fabrici istakao je da je upravo usvojen sedmogodišnji finansijski plan Evropske unije koji, između ostalog, daje mogućnost korišćenja različitih fondova EU, koji su otvoreni i za podršku MUP-u u okviru Poglavlja 24
Potvrđen odličan kreditni rejting Beograda
Srpska ekonomija
Zamenik gradonačelnika Beograda Goran Vesić izjavio je da je Gradu Beogradu potvrđen odličan kreditni rejting Ba3, koji je imao i pre epidemije virusa kovid-19. To je potvrdila na svom sajtu renomirana američka rejting agencija "Mudis", preneo je Beoinfo 
Rekordna ulaganja Evropske banke za obnovu i razvoj
Srpska ekonomija
Postavljen novi rekord ulaganja u Srbiju u prvoj polovini 2020. godine sa 279 miliona evra za nove projekte
Dukat spreman za Megleove kooperante
Srpska ekonomija
Mlečna industrija Dukat je iskazala spremnost da osigura nastavak otkupa mleka od kooperanata Megglea, objavili su iz Dukata
Rajaner zatvara nemačke baze
Srpska ekonomija
Rajaner zatvara svoju bazu u frankfurtskoj vazdušnoj luci Hah, a na berlinskim aerodromima Tegel i Dizeldorf verovatno krajem leta, nakon što su nemački piloti odbili predložena smanjenja plata, objavila je ova irska niskobudžetna aviokompanija
Moravski koridor od strateškog značaja za Srbiju
Piše: Ljiljana Staletović
Potpredsednica Vlade Srbije i ministarka građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture, prof. dr Zorana Mihajlović, predsedavala je danas sastankom međuresorne Radne grupe za koordinaciju, praćenje i podršku realizaciji Projekta izgradnje Moravskog koridora