Ministar finansija Srbije Siniša Mali danas je posle sednice Socijalno-ekonomskog saveta saopštio da je povećanje minimalne cene rada za 6,6 odsto usmereno ka tome da se u najvećoj mogućoj meri zadrži zaposlenost. Minimalna zarada će iznositi 32.126 dinara.
"Vodili smo se prevashodno interesom zaposlenih, a želeli smo da očuvamo i interese poslodavaca. Trenutno je najveća globalna kriza u istoriji zbog pandemije, ali smo i u tim uslovima odlučili da povećamo minimalnu cenu rada", kazao je Mali.
Ministar je naveo da je 2012. godine minimalna zarada bila 15.600 dinara.
"Sada idemo na duplo veću zaradu. Jasna je namera da minimalna zarada raste prosečno više nego prosečna plata", rekao je on i dodao da se čeka kraj septembra i oktobra da se vidi da li će se ići sa povećanjem plata u javnom sektoru na osnovu stanja u budžetu.
Mali kaže da je inflacija 1,5 odsto, tako da će sa povećanjem minimalca od 6,6 odsto, realno povećanje biti 5,1 odsto.
"Sutra će na vladi biti doneta odluka o povećanju neoporezivog dela zarade sa 16.300 na 18.300 dinara. To je oko osam milijardi dinara koje će država preuzeti na sebe", rekao je ministar.
Mali je najavio i da će penzije od 1. januara 2021. godine biti veće za 5,9 odsto na osnovu švajcarske formule i da je to veliko, realno povećanje.
Precizirao je da je rast prosečne plate od jula 2019. do juna 2020. bio 10,4 odsto, stopa rasta inflacije 1,4 odsto, te da se na osnovu usklađivanja rasta prosečne plate i troškova života dolazi do povećanja penzija od 5,9 odsto.
On je napomenuo da su plate i penzije stabilne i da rastu iz godine u godinu kao što je, kaže, i obećao predsednik Aleksandar Vučić.
Mali je naglasio da najveći teret povećanja minimalne zarade od 6,6 odsto i penzija za 5,9 odsto preuzima država.
Zahvalio je penzionerima na teretu reformi koji su podneli i podsetio da je penzionerima na početku krize izazvane korona virusom isplaćena jednokratna pomoć od 4.000 dinara i pomoć od 100 evra.
Mali je naveo da može slobodno da kaže da smo u ovom trenutku sa velikim paketom ekonomskih mera od 5,8 milijardi evra koji je sproveden, spasili našu privredu i radna mesta i podsetio da je u drugom kvartalu godine stopa nezaposlenosti bila na istorijskom minimumu i iznosila 7,3 odsto. Dodao je da ga posebno raduje što su sačuvani proizvodni kapaciteti.
"Zbog ozbiljnih mera koje smo doneli, ne čudi što smo u prvoj polovini ove godine imali pad privredne aktivnosti od samo 0,8 odsto dok su mnoge veće i mnogo razvijenije zemlje imale pad i od 12, 18, 20, 25 odsto", naglasio je Mali.
Kaže i da je Međunarodni monetarni fond u svom izveštaju naveo da je vladin program podrške bio sveobuhvatan, pravovremen i da je sproveden na pravi način.
"Nije nam jednostavna situacija. Ne znamo koliko će pandemija korona virusa trajati. Na pravi način smo reagovali, pravovremeno sa velikim paketom ekonomskih mera. Mogu slobodno da kažem da smo u ovom trenutku spasli našu privredu i radna mesta", zaključio je Mali, navedeno je na sajtu ministarstva finansija.