Dobro došli na web portal SRPSKA EKONOMIJA

Izveštaj o napretku i ekonomski paket u važnom trenutku

Srpska ekonomija

Šef Delegacije Evropske unije u Srbiji Sem Fabrici uručio je ministarki za evropske integracije Jadranki Joksimović godišnji izveštaj Evropske komisije o Srbiji za 2020. godinu, kao i Ekonomsko-investicioni plan za Zapadni Balkan, koje je Evropska komisija danas usvojila.

Ovogodišnje predstavljanje Izveštaja o napretku praćeno je uporednim predstavljanjem najavljenog Ekonomsko-investicionog plana, koji je pripremljen s namerom da osigura održiv i stabilan razvoj regiona, u okolnostima unapređene metodologije proširenja i krize koja je nastala kao posledica aktuelne pandemije koronavirusa, kako bi se podržao njegov ekonomski i društveni razvoj.

Godišnji izveštaj je ključni dokument koji ocenjuje sprovođenje suštinskih reformi u Srbiji i sadrži jasnije i preciznije preporuke i smernice o sledećim koracima da bi Srbija brzo napredovala na putu pristupanja EU, u skladu sa unapređenom metodologijom proširenja.

Ekonomsko-investicioni plan za Zapadni Balkan utvrđuje značajan investicioni paket koji obezbeđuje čak devet milijardi evra bespovratnih sredstava za region. Podržaće održivu povezanost, ljudski kapital, konkurentnost i inkluzivni rast, kao i dvojnu zelenu i digitalnu tranziciju.

Joksimović je naglasila da postoji potrebna politička volja vlade da najvažnija i krovna politička pitanja iz procesa pristupanja EU budu definisana u kontekstu najšireg društvenog konsenzusa i da će nova vlada imati programski kurs kojim će se nastaviti ubrzani proces reformi, koje su neophodne u procesu napredovanja ka članstvu u Uniji.

Ona je istakla da evropske vrednosti za koje je srpsko društvo većinski opredeljeno jasno pokazuju da politika evropskih integracija predstavlja krovnu politiku Srbije, koju vlada i predsednik Republike koherentno sprovode.

Takav napredak i opredeljenje građana jeste najvažniji rezultat dosadašnjeg procesa pristupanja Srbije EU i postignuće koje sadašnja Vlada ostavlja u nasleđe narednoj, kao značajno ostvarenje, jer su politički i ekonomski kriterijumi pristupanja Uniji postali standardi i merila kojima građani ocenjuju napredak u poboljšanju svog životnog standarda, lične dobrobiti i povećanja održivih mogućnosti za svakoga, poručila je ministarka.

Ona je dodala da Izveštaj konstatuje da je Srbija ostala posvećena procesu pristupanja EU i da sprovodi neophodne reforme.

Brzina reformi u pojednim oblastima se razlikuje, što je očekivano, s obzirom na njihovu kompleksnost, ali je značajno da nema nazadovanja ni u jednoj oblasti. Pažljivo ćemo analizirati sve kritike i preporuke, i tamo gde ima objektivnih kašnjenja ubrzati reforme, istakla je Joksimović.

Prema njenim rečima, Izveštaj u većini oblasti konstantuje napredak i postignuti nivo napretka omogućava dalje otvaranje pregovaračkih poglavlja, uz razumevanje da se još nije uobličila primena nove metodologije na pregovarački proces Srbije.

Tokom sastanka, ambasador Fabrici je istakao da ove godine Evropska unija dolazi sa sveobuhvatnim paketom kojim se potvrđuje značaj Zapadnog Balkana.

U godišnjem izveštaju Srbija će pronaći jasne i precizne preporuke za adresiranje ključnih reformi kako bi se brže kretala na putu pristupanja EU i učinila zemlju ekonomski konkurentnijom i ekološki održivijom.

Izveštaj je stavio snažan naglasak na produbljivanje i ubrzanje reformi na političkim kriterijumima i vladavini zakona. Konkretno, primena izbornih preporuka od strane OEBS/ODHiR i nastavak međupartijskog dijaloga, implementiranje nove medijske strategije, ustavna reforma pravosuđa, transformacija javne uprave i borba protiv korupcije i organizovanog kriminala.

Izveštaj takođe beleži pozitivna kretanja u ekonomskom sektoru jer Srbija razvija tržišnu ekonomiju koja u potpunosti funkcioniše i brzo je reagovala na ekonomski uticaj pandemije COVID-19.

U Ekonomsko-investicionom planu (EIP) za Zapadni Balkan, vrednim više od devet milijardi evra IPA bespovratnih sredstava i instrumentu garancije za Zapadni Balkan, koji ima potencijal da mobiliše do 20 milijardi evra investicija, Srbija će pronaći finansijski paket bez presedana za jačanje dugoročnog socio-ekonomskog oporavka nakon pandemije COVID-19 i za ubrzanje ekonomske konvergencije sa EU.

EIP će podstaći povezanost i infrastrukturu, podržati zelenu i digitalnu tranziciju i investirati u radna mesta i ljudski kapital.

Ovaj sveobuhvatni paket dolazi u važnom trenutku za Srbiju, koja formira novu vladu. Izveštaj bi trebalo da posluži kao smernica i odskočna daska za ubrzanje reformi politika. Ekonomsko-investicioni plan treba da pruži podršku ekonomskom oporavku i konvergenciji sa EU. Zajedno predstavljaju snažnu politiku i finansijski alat Srbije za brži napredak na putu ka EU. Siguran sam da će Srbija iskoristiti ovu veliku priliku.

Sagovornici su se složili sa činjenicom da je Srbija i u ovom izveštajnom periodu ostvarila značajan ekonomski napredak i pravovremeno reagovala na krizu COVID-19, da je u trenucima kada se čitav svet bori sa najvećom krizom ove generacije, zadržan pozitivan tonus ekonomskog razvoja.

Kako je naglašeno, Paket proširenja i Izveštaj o napretku stižu u pravo vreme, jer će predstavljati važan segment  putokaza daljih reformi za novu Vladu Srbije.

Ostali naslovi

Devet milijardi evra za Zapadni Balkan
Srpska ekonomija
Od devet milijardi evra bespovratnih sredstva koja će evropskim Ekonomsko inveticionim planom biti izdvojena za Zapadni Balkan, šest milijardi je planirano za ključne infrastrukturne projekte u oblasti transporta, energetike, digitalnog povezivanja, poljoprivrede, zdravstva, obrazovanja.
Aneksom sporazuma četiri miliona evra za stambeno zbrinjavanje izbeglih
Srpska ekonomija
Ministarka za evropske integracije Srbije Jadranka Joksimović potpisala je danas anekse na postojeće ugovore u okviru Regionalnog programa stambenog zbrinjavanja izbeglica, čime se omogućava potpuno iskorišćavanje ušteda iz dosadašnje realizacije ovog programa u iznosu od gotovo četiri miliona evra
Nastavlja se trend rasta broja plaćanja u IPS NBS sistemu
Srpska ekonomija
U 2020. godini nastavio se trend rasta broja i vrednosti transakcija realizovanih putem IPS NBS sistema. Prosečan mesečni broj realizovanih transakcija u IPS NBS sistemu za prvih devet meseci 2020. godine iznosi 1.957.195 transakcija
Tabaković: Stabilnost rezultat saradnje NBS i izvršne vlasti
Srpska ekonomija
Guvernerka Narodne banke Srbije (NBS) Jorgovanka Tabaković rekla je danas da je stabilnost koju imamo rezultat saradnje NBS i izvršne vlasti
Značaj ulaganja u infrastrukturu za bolji život svih građana
Srpska ekonomija
Potpredsednica Vlade Srbije i ministarka građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Zorana Mihajlović poručila je danas da će se, zahvaljujući Vašingtonskom sporazumu, koji su dogovorili predsednici Srbije i SAD, nastaviti ulaganja u infrastrukturu i bolji život celog regiona
Blagi porast prometa i BELEX indeksa
Srpska ekonomija
Na domaćem tržištu akcija je zabeležen blagi porast prometa i oporavak oba berzanska indeksa. Ukupan promet na trgovanju iznosio je 2,7 miliona dinara (23,1 hiljadu evra)
Bogatstvo milijardera se tokom pandemije povećalo za 10,2 biliona dolara
Srpska ekonomija
Od marta, kada je počela kriza uzrokovana pandemijom, do jula, njihovo bogatstvo je poraslo za 27,5 posto, dok su milioni ljudi ostali bez posla. Porastu bogatstva najviše su pogodovala berzanska kretanja tokom pandemije
Rodna ravnopravnost u transportu važna za bolji kvalitet života građana
Srpska ekonomija
Državni sekretar Ministarstva građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Vlade Srbije Zoran Lakićević izjavio je da je naša zemlja prva  u regionu i jedna od retkih u svetu koja je izradila studiju o rodnoj ravnopravnosti u oblasti saobraćaja
Rast onlajn trgovine treba da prati i efikasna dostava robe
Srpska ekonomija
Onlajn trgovina u periodu pandemije Kovid 19 porasla je iznad svih očekivanja i u prvom tromesečju 2020. godine, prema podacima Narodne banke Srbije, zabeležila rast čak od 48 odsto
Evro danas 117,57 dinara
Srpska ekonomija
Zvanični srednji kurs danas je 117,5727 dinara za jedan evro, objavila je Narodna banka Srbije