Dobro došli na web portal SRPSKA EKONOMIJA

Tabaković s predstavnicima američke delegacije

Beograd
NBS
Srpska ekonomija

Guverner NBS Jorgovanka Tabaković sastala se danas s predstavnicima američke delegacije, koju su činili visoki predstavnici Međunarodne razvojne finansijske korporacije SAD, Izvozno-uvozne banke SAD, budući šef kancelarije DFC u Beogradu kao i predstavnici Ambasade SAD u Srbiji.

Sama poseta visokih predstavnika iz SAD predstavlja nastavak saradnje koja je trasirana tokom nedavnog sastanka u Vašingtonu predsednika Srbije Aleksandra Vučića i predsednika SAD Donalda Trampa.

Tom prilikom postignuti su dogovori koji predstavljaju okosnicu dalje saradnje Srbije sa SAD i unapređenja odnosa dve zemlje na ekonomskom planu.

Poseta predstavnika američke Međunarodne razvojne finansijske korporacije i Izvozno-uvozne banke označava početak sprovođenja ovih dogovora i njihovu dalju konkretizaciju preciziranjem razvojnih projekata i oblasti saradnje.

Tabaković je istakla da nema dileme da je cilj SAD jačanje regionalne saradnje na ovim prostorima, a da je predsednik Aleksandar Vučić kreator ideje „Mini Šengena” i predlagač ideja koje znače ekonomski i društveni razvoj na prvom mestu Srbije, ali i regiona svakako.

Predstavnici američke delegacije su naveli da je predsednik Vučić izuzetan i jak lider, s jasnom vizijom napretka Srbije. Istakli su i da je rad i doprinos Narodne banke Srbije izuzetno važan za uspeh Srbije, a činjenica da je dinar ostao stabilan i tokom pandemije nedvosmisleno govori o načinu našeg rada i našim rezultatima. I rast kreditnog rejtinga Srbije govori jasno o rezultatima rada Narodne banke Srbije i Vlade Srbije.

Istakli su i da je predsednik SAD Donald Tramp izuzetno posvećen tome da se sporazum realizuje na najbolji mogući način i da nova ekonomska saradnja bude takva da donese što više novih radnih mesta.

Predstavnici američke delegacije govorili su detaljnije o politici DFC-a, oblicima prisustva na tržištu, posvećenosti tržištima i lokalnim kompanijama. Rad EXIM banke komplementaran je radu DFC-a i one mogu raditi zajedno na različitim dugoročnim projektima koji jačaju veze između regiona i ekonomija.

Podsećanja radi, početkom ovog meseca, i američki Stejt department objavio je izveštaj o uslovima poslovanja i investicionoj klimi za 2020. godinu za više od 170 zemalja i tržišta, uključujući i Srbiju. Za Srbiju se u tom izveštaju konstatuje da je investiciona klima popravljena u prethodnih nekoliko godina, čemu su doprinele pre svega preduzete makroekonomske reforme, ojačana finansijska stabilnost, povećana fiskalna disciplina i napredak u procesu pristupanja Evropskoj uniji.

U pogledu mera i aktivnosti koje su iz domena Narodne banke Srbije, u izveštaju se navodi ocena MMF-a da je otpornost finansijskog sektora Srbije na rizike u prethodnom periodu pojačana.

Ističe se da je kapitalizovanost bankarskog sektora znatno iznad regulatornog minimuma, da je povećan kvalitet aktive, kao i da su pokazatelji profitabilnosti stabilni.

Navodi se da je ostvaren izuzetan napredak sistemskim rešavanjem pitanja problematičnih kredita, što je rezultiralo znatnim smanjenjem stanja ovih kredita, kao i njihovog učešća u ukupnim kreditima.

Ističe se i visoka pokrivenost problematičnih kredita ispravkama vrednosti. U izveštaju se navodi i da su uslovi kreditiranja u Srbiji sada znatno povoljniji, da je poverenje u bankarski sistem očuvano, što se vidi i kroz rast štednje stanovništva.

Daje se i ocena J.P. Morgan-a da je srpski dinar jedna od dve najrealnije vrednovane valute od 25 posmatranih valuta zemalja u razvoju, a na osnovu analize koju su objavili u decembru 2019. godine.

Konstatuje se i da je Vlada Srbije u 2018. godini uspešno završila trogodišnji stendbaj aranžman s MMF-om, kao i da je znatno premašila fiskalne ciljeve definisane ovim aranžmanom.

Sredinom 2018. zaključen je novi ekonomski program Srbije s MMF-om, koji je podržan Instrumentom za koordinaciju politika.

Ističe se i da američki investitori pozitivno ocenjuju Srbiju, posebno njen strateški položaj, obrazovanu radnu snagu, odlično poznavanje engleskog jezika, investicione podsticaje i sporazume o slobodnoj trgovini s ključnim tržištima, pre svega sa Evropskom unijom, kao i jednak tretman američkih kompanija s domaćim kompanijama i kompanijama iz drugih delova sveta.

Stejt department ukazuje na to da su privredni rast i veća zaposlenost strateški prioritet Vlade Srbije, a važan element za ostvarivanje ovog cilja predstavljaju preduzete strukturne reforme, pre svega u oblasti tržišta rada, izdavanja građevinskih dozvola, inspekcijskog nadzora, javnih nabavki i privatizacije.

Kao dokaz toga navode i napredak Srbije na međunarodnoj listi konkurentnosti Svetske banke o uslovima poslovanja (Doing business), gde je Srbija rangirana na 44. poziciji, a o boljoj poslovnoj klimi svedoči i rast kreditnog rejtinga Srbije, navedeno je u saopštenju NBS.

Ostali naslovi

Projekti sa DFC važni za regionalno povezivanje
Srpska ekonomija
Potpredsednica Vlade Srbije i ministarka građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Zorana Mihajlović izjavila je danas da su projekti o kojima se razgovaralo sa američkom Međunarodnom razvojnom finansijskom korporacijom (DFC) značajni za regionalno povezivanje Srbije kao tranzitnog čvorišta u regionu
BDP Crne Gore pao u drugom kvartalu
Srpska ekonomija
Bruto domaći proizvod (BDP) Crne Gore opao je za realnih 20,2 odsto u godini u drugom tromesečju 2020. godine, nakon povećanja od 2,7 odsto u prethodnom tromesečju, pokazuju preliminarni podaci zavoda za statistiku
Kurs kune prema evru do ulaska u evrozonu
Srpska ekonomija
Guverner Hrvatske narodne banke (HNB) Boris Vujčić rekao je danas da će kurs kune prema evru biti održavan na nivou od 7,53 do ulaska zemlje u evrozonu
Zajednički granični prelazi donose uštedu od 800 miliona evra
Srpska ekonomija
Generalni sekretar Saveta za regionalnu saradnju (RCC) Majlinda Bregu izjavila je da bi zemlje Zapadnog Balkana zajedničkim graničnim prelazima mogle godišnje uštedeti 800 miliona evra
Kompanija Aseko dala najbolju ponudu na tenderu za izradu Centralnog registra stanovništva
Srpska ekonomija
Direktor Kancelarije za informacione tehnologije i elektronsku upravu Vlade Srbije Mihailo Jovanović izjavio je da je na tenderu za izradu Centralnog registra stanovništva kompanija "Aseko" dala najbolju ponudu i da u tom slučaju nema sukoba interesa
Veliki pad akcija, BELEX indeksi opet u minusu
Srpska ekonomija
Vrlo skroman promet i veliki pad cena obeležili su jučerašnji dan na domaćem tržištu akcija, pri čemu su se BELEX vratili na negativnu teritoriju
Kurs dinara 117,5841
Srpska ekonomija
Zvanični srednji kurs dinara prema evru iznosi danas 117,5841 dinara za evro, što je neznatna promena u odnosu na juče, objavila je Narodna banka Srbije
Pokrenuti projekte od kojih bi korist imale sve etničke grupe na Kosmetu
Srpska ekonomija
Direktor Kancelarije za Kosovo i Metohiju Vlade Srbije Marko Đurić razgovarao je danas sa delegacijom američke Međunarodne razvojne finansijske korporacije (DFC) o potencijalima za ekonomska ulaganja u našu južnu pokrajinu
Mali na sastanku sa predstavnicima DFC i EXIM banke
Srpska ekonomija
Ministar finansija Srbije Siniša Mali danas se sastao sa predstavnicima američke Međunarodne razvojne finansijske korporacije (DFC) i EXIM banke, sa kojima je razgovarao o budućim zajedničkim projektima koji su važni za građane Srbije
Veliki projekti pred nama, cilj regionalno povezivanje
Srpska ekonomija
Potprеdsеdnica Vladе Srbijе i ministarka građеvinarstva, saobraćaja i infrastrukturе, prof. dr Zorana Mihajlović, sastala sе danas sa dеlеgacijom amеričkе Mеđunarodnе razvojnе finansijskе korporacijе (DFC) i sa njom razgovarala o infrastrukturnim projеktima važnim za povеzivanjе Bеograda, Prištinе i cеlog rеgiona, kao i o osnaživanju žеna i podršci žеnskom prеduzеtništvu