mei.gov.rs Ministarka za evropske integracije u Vladi Srbije Jadranka Joksimović sastala se danas sa državnim sekretarom Ministarstva spoljnih poslova i međunarodne saradnje Italije Ivanom Skalfarotom.
Sagovornici su razgovarali o aktuelnostima i saradnji dve zemlje u procesu evropskih integracija Srbije, daljem jačanju bilateralne saradnje, merama koje Srbija i Italija preduzimaju u borbi sa pandemijom Kovid-19, kao i o situaciji u regionu.
Joksimovićeva je ocenila da su odnosi Italije i Srbije na visokom nivou, što najbolje ilustruje strateška saradnja dve zemlje na političkom nivou, izuzetno značajna ekonomska saradnja, kao i uzajamna solidarnost – iskazana najpre tokom katastrofalnih poplava u Srbiji 2014. godine, a potom i u vreme aktuelne pandemije, kada je naša zemlja uzvratila pomoć dostavljanjem medicinske opreme Italiji.
Pokazali smo na delu šta podrazumeva evropska solidarnost i koje su to evropske vrednosti koje Srbija i Italija neguju i na kojima zasnivaju prijateljske odnose i na tom tragu nastavljamo da jačamo naše bilateralne odnose, ali i da trasiramo dalji evropski put Srbije, naglasila je ministarka.
Ona je takođe izrazila zadovoljstvo zbog mogućnosti intenziviranja saradnje na razvoju strateških projekata u okviru Jadransko-jonske strategije i programa koji će omogućiti bolju povezanost regiona i našu bržu tranziciju ka inovativnoj i zelenoj privredi, a time doprineti i bržoj integraciji Srbije u Evropsku uniju.
Skalfaroto je poručio da je Italija iskreni prijatelj Srbije, kao i da će nastaviti da aktivno podržava politiku proširenja Evropske unije uz dosledno poštovanje njenih ključnih principa.
On je naglasio i da je jedan od ciljeva njegove posete Srbiji da se razmotre načini na koji bi Italija mogla da konkretno doprinese unapređenju i ubrzanju procesa evropskih integracija Srbije, koji će svakako doprineti i razvoju međusobnih privrednih i političkih veza.
Skalfaroto je posebno pohvalio kontinuirano zalaganje Srbije za stabilnost i pojačanu saradnju u regionu Zapadnog Balkana.
Joksimovićeva je iskazala zahvalnost svom sagovorniku na dosadašnjoj pomoći Italije na planu evropskih integracija, izrazivši očekivanje da će do kraja godine, a u skladu sa novom metodologijom koju je Srbija prihvatila, biti održana Međuvladina konferencija na kojoj će se analizirati dosadašnji rezultati i na kojoj bi Srbija predstavila svoj plan aktivnosti za narednu godinu.
Nova Vlada Srbije će, kako je poručila, nastojati da sprovede sve neophodne reforme kako bi se ubrzao evropski put naše zemlje, posebno one u ključnim oblastima, poput vladavine prava.
S tim u vezi, posebno pozdravljamo pripremu Ekonomsko-investicionog plana za Zapadni Balkan, koji je Evropska komisija nedavno predstavila, budući da se njime, između ostalog, predviđaju značajna ulaganja u razvoj saobraćajne, energetske i digitalne infrastrukture kako bi se osiguralo bolje povezivanje kako u regionu, tako i sa EU koja predstavlja našeg najznačajnijeg trgovinskog partnera.
Verujemo da će upravo kroz realizaciju ovog plana biti unapređen privredni ambijent u regionu i dodatno osnažene privredne veze sa Italijom, zaključila je ministarka.