Dobro došli na web portal SRPSKA EKONOMIJA

Srbija već deo EU kada je u pitanju obrazovanje

Obrazovanje
Srpska ekonomija

Pomoćnik ministra prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Srbije Aleksandar Jović ocenio je danas da je Erazmus + program izuzetno doprineo razvoju obrazovanja u Srbiji, i to pre svega njegovoj internacionalizaciji.

Jović je, na konferenciji "Saradnja Srbije i EU – Stvaranje mogućnosti za unapređenje obrazovanja kroz Erazmus+ program", podsetio na to da je Srbija od početka programa 2014. godine, iako je imala ograničen pristup fondovima, uspela da bude lider Zapadnog Balkana u broju odobrenih projekata koje su naše institucije koordinirale i sredstava koja su za to dobijena.

On je objasnio da ta sredstva nisu krediti, već donacije koje EU daje za razvoj obrazovanja, i precizirao da je Srbija od 2014. do 2018. godine uspela da dobije približno 140 miliona evra pomoći za razvoj obrazovanja, i to na svim nivoima – od predškolskog do visokog.

Srbija je 2019. uspela da postane partnerska zemlja, što je veoma važno jer su samo šest država koje nisu članice EU programske zemlje, sa potpunim pristupom fondovima, naveo je pomoćnik ministra.

Prema njegovim rečima, zahvaljujući svim projektima uspeli smo da pomerimo sistem, a najbolji primer za to je Zakon o dualnom obrazovanju, koji je proistekao iz jednog projekta Erazmus + programa.

Rektorka Univerziteta u Beogradu Ivanka Popović naglasila je da je ovaj program Evropske komisije doneo pogodnosti Beogradskom univerzitetu.

Ona je ukazala na to da su strukturni projekti, jačanje kapaciteta ne samo u materijalnom smislu, već i sticanje veština, pomogli članovima akademske zajednice da se prijavljuju i za druge programe Evropske komisije.

Na taj način, kako je objasnila, članovi akademske zajednice Srbije doprinose radu sopstvenih fakulteta, a otvaranjem mobilnosti nastavnika i studenata kroz program Erazmus + stvorena je mogućnost da se steknu iskustva na drugim univerzitetima u Evropi.

To sve osnažuje akademsku zajednicu i naše buduće stručnjake, ocenila je Popović i dodala da, od kada je Srbija postala partnerska zemlja u programu, Univerzitet u Beogradu nastupa drugačije.

To jesu i dalje strateška partnerstva koja jačaju naše kapacitete, ali, s druge strane i Srbija nastupa kao ekspert koji će pomagati drugim univerzitetima na globalnom nivou, objasnila je ona i ocenila da je to veoma važno za pozicioniranje Univerziteta u Beogradu i povećanje njegove vidljivosti.

Šef Delegacije EU u Srbiji Sem Fabrici, koji je otvorio dvodnevnu konferenciju, poručio je da je Srbija od 2019. godine, time što je postala zemlja partner u pomenutom programu, već deo Evropske unije u oblasti obrazovanja.

Fabrici, koji se obratio putem video-linka zbog mera protiv Kovid-19, rekao je da je veoma mnogo mladih ljudi iz Srbije prošlo kroz program Erazmus+, zbog čega je on značajan i predstavlja deo puta Srbije ka EU.

Srbija je deo različitih obrazovnih programa i u njoj postoji generacija koja je imala puno koristi od ovog projekta, naveo je on i dodao da je 10.000 mladih ljudi, studenata, prosvetnih radnika iz Srbije bilo deo programa mobilnosti kroz Erazmus+ od 2019. godine.

Fabrici je precizirao da je u programu učestvovalo 1.220 obrazovnih institucija, za šta je izdvojeno više od 70 miliona evra, dodajući da je kroz program od 2019. prošlo 300 studenata i profesora koji su iz EU došli u Srbiju.

Fabrici je ocenio da je nastavljanje finansiranja Erazmus+ programa snažna politička poruka EU, i najavio da će biti pokrenut novi program u okviru novog budžeta, ali da će se i sa 100 miliona evra pokriti period na koji je pandemija virusa negativno uticala, za šta je krajnji rok za prijavu na poziv 29. oktobar.

On je snažno ohrabrio Srbiju da nastavi da učestvuje u punom kapacitetu, kao ravnomerni partner u programu Erazmus+ i u narednom periodu.

Ostali naslovi

Nemačke banke se spremaju za nagli skok dugova klijenata
Srpska ekonomija
Nemačke banke bi trebalo da se pripreme za nagli rast insolventnosti, jer kriza korona virusa gura slabije kompanije na ivicu i dovodi u pitanje rast vrednosti nekretnina u zemlji, saopštila je danas Bundesbanka
Rešen višedecenijski problem reforme komasacije
Srpska ekonomija
Zajedničkim naporima Republičkog geodetskog zavoda i Uprave za poljoprivredno zemljište Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, za samo nekoliko meseci je potpuno reformisan normativni okvir za sprovođenje komasacije, čime je urađeno ono što je decenijama izbegavano, pa bi se za 2020. godinu s pravom moglo reći da predstavlja godinu normativne reforme komasacije
Snažan rast kineskog uvoza i izvoza u septembru
Srpska ekonomija
Kineski uvoz i izvoz zabeležili su snažan rast u septembru ove godine jer je sve više trgovinskih partnera te zemlje ukinulo ograničenja uvedena zbog koronavirusa, dajući dodatni  podstrek drugoj po veličini ekonomiji sveta
Isplata posebne novčane naknade sutra
Srpska ekonomija
Nacionalna služba za zapošljavanje saopštila je da će sutra, 14. oktobra biti izvršena isplata posebne novčane naknade za septembar ove godine
Tehnološki sektor podstakao rast Vol Strita 
Srpska ekonomija
Na Vol Stritu su cene deonica porasle jer se investitori nadaju novim podsticajnim ekonomskim merama pre predsedničkih izbora u SAD, a najviše su skočile cene u tehnološkom sektoru 
Država ponudila Smederevo za 631.000 evra
Srpska ekonomija
Ministarstvo privrede objavilo je javni poziv za prikupljanje ponuda za prodaju kapitala vodoprivrednog društva “Smederevo” DOO
PKS: Ima prostora za novu državnu pomoć privrednicima
Srpska ekonomija
U Privrednoj komori Srbije (PKS) smatraju da postoji prostor da država ponovo pomogne pojedinim sektorima privrede u slučaju pooštravanja mera za sprečavanje korone, a zbog kojih bi bio ugrožen rad privrede
Narednoj vladi prioritet program Srbija 2025
Srpska ekonomija
Predsednica Vlade Srbije Ana Brnabić razgovarala je putem video-linka sa šefom delegacije Misije Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) Jan Kes Martejnom o sprovođenju petog i poslednjeg aktuelnog aranžmana „Instrument za upravljanje politikama“ („Policy Coordination Instrument“ – PCI) koji Srbija ima sa ovom institucijom do  januara 2021. godine i daljim mogućnostima saradnje
Dinar 117,5958 za evro
Srpska ekonomija
Zvanični srednji kurs dinara prema evru iznosi 117,5958 dinara za evro, što je neznatna promena, objavila je Narodna banka Srbije
Kretanje inflacije u septembru
Srpska ekonomija
Prema podacima Republičkog zavoda za statistiku, međugodišnja inflacija je nastavila kretanje u skladu sa očekivanjima Narodne banke Srbije i u septembru je iznosila 1,8 odsto, što je blizu njenog nivoa iz avgusta