Dobro došli na web portal SRPSKA EKONOMIJA

Članstvo u EU ostaje prioritet za Srbiju

Beograd
Sajt Vlade Srbije
Srpska ekonomija

Predsednica Vlade Srbije Ana Brnabić izjavila je danas, učestvujući na onlajn Beogradskom ekonomskom forumu, da strateški prioritet i ključni fokus naše spoljne politike ostaje članstvo u EU, poručivši pritom da je proces evropskih integracija jednako važan i za region i za Srbiju.

Brnabić je na ovom samitu, na kojem je bilo reči o važnosti EU integracija u regionu Zapadnog Balkana, a na kojem je učestvovao i evropski komesar za susedstvo i proširenje Oliver Varhelji, poručila da Srbija želi da bude deo Evropske unije i da ne postoji plan B.

Ona je ocenila da sve zemlje regiona ulažu napore kako bi taj proces ubrzale, naglasivši da ne misli da EU kao takva može nastaviti bez Zapadnog Balkana integrisanog u nju.

Premijerka je iskazala zahvalnost komesaru Varheljiju na njegovom liderstvu i zbog toga što u okviru Evropske komisije gura proces proširenja i podstiče na ubrzanje reformi i približavanju EU što je pre moguće.

Znamo da želimo da budemo deo Evropske unije jer je to u našem interesu i zato što delimo sistem vrednosti Unije, poručila je Brnabić.

Prema njenim rečima, šta god budu interne odluke EU ili zemalja članica u smislu brzine pristupanja, Srbija je odlučna da nastavi da se kreće evropskom stazom.

Cilj Srbije jeste da sve ključne reforme na evropskom putu sprovede do 2024. godine, kako bi mogla da se 2025. godine priključi Evropskoj uniji, mada će to na kraju, ipak, biti politička odluka, istakla je predsednica vlade.

Prema njenim rečima, Vlada Srbije jedino može da utiče na brzinu sprovođenja reformi, ali ne i na odluku članica Evropske unije kada će prihvatiti nove članice.

Nova vlada će se, kako je istakla, više nego ikada fokusirati na reforme u vladavini prava, kao i na sve oblasti koje utiču na nju, pri čemu će druge ključne stvari biti reforme u ekonomiji i javnoj administracije, gde smo i do sada dosta toga postigli.

Brnabić je poručila da se reformski proces sprovodi kako bi naša zemlja bila evropska, dodavši da su nam reforme potrebne kako bi društvo bilo jače i prosperitetnije, sa jednakim mogućnostima, ekonomija nastavila da raste, a javna administracija bila transparentnija i efikasnija.

EU je bila i danas jeste projekat mira i najuspešniji projekat u istoriji čovečanstva. Ona je donela više od sedam decenija mira na evropskom kontinentu, a samim tim i stabilnost i kvalitetniji život građanima, podvukla je ona.

Varhelji je rekao da je i za Srbiju i ceo region Zapadnog Balkana jedina budućnost da postanu deo Evropske unije – deo zajedničkog tržišta i evropskog sistema demokratije.

Opredeljeni smo da osiguramo bezbednost i prosperitet celog regiona i aktivni smo u davanju novog života angažmanu EU sa Zapadnim Balkanom, kao i celom procesu proširenja, rekao je on.

Komesar je ocenio da Srbija sa novom vladom ima veliku šansu da brzo napreduje ka članstvu u EU.

Ostali naslovi

Stabilno snabdevanje tržišta naftnim derivatima zajednički cilj
Srpska ekonomija
Potpredsednica Vlade Srbije i ministarka rudarstva i energetike Zorana Mihajlović razgovarala je danas sa predstavnicima Udruženja naftnih kompanija Srbije (UNKS) o sigurnosti snabdevanja, operativim rezervama naftnih derivata i tržištu nafte u Srbiji
Za Tojo tajers u Inđiji 41 milion evra državne pomoći
Srpska ekonomija
Državna pomoć za realizaciju investicionog projekta Tojo tajers od 41 milion evra usklađena je sa pravilima, konstatovala je Komisija za kontrolu državne pomoći (KKDP)
Građevinski materijal za još 105 izbegličkih porodica
Srpska ekonomija
Komesarijat za izbeglice i migracije Srbije saopštio je danas da je u toku potpisivanje ugovora sa 105 izbegličkih porodica iz Bosne i Hercegovine i Hrvatske o dodeli paketa građevinskog materijala za završetak započetih kuća i poboljšanje stambenih uslova života
Ubrzava se rad na rekonstrukciji pruge Subotica–Segedin
Srpska ekonomija
Ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Srbije Tomislav Momirović i ministar za inovacije Mađarske Laslo Palkovič postigli su dogovor o tome da se ubrza rad na rekonstrukciji pruge Subotica–Segedin, čija je dužina približno 27 kilometara
Mali: Srbija refinansirala najskuplji dug
Srpska ekonomija
Ministarstvo finansija Srbije saopštilo je da se Srbija, nakon sedam godina pauze, uspešno vratila na dolarsko tržište hartija od vrednosti radi prevremenog otkupa obveznica iz 2011. godine u američkim dolarima, po stopi prinosa od 7,5 odsto i kuponskoj stopi od 7,25 odsto
Nova cena finansiranja Srbije 1,066 odsto
Srpska ekonomija
Srbija je na međunarodnom finansijskom tržištu emitovala desetogodišnju evroobveznicu u iznosu od 1,2 milijarde američkih dolara, po kuponskoj stopi od 2,125 odsto i stopi prinosa od 2,35 odsto
Amazon i Hrvatska pošta počeli saradnju
Srpska ekonomija
Globalni onlajn div Amazon, u vlasništvu Džefa Bezosa, finalizovao je dugo pripremanu saradnju s hrvatskom državnom kompanijom
Kurs 117,5748 dinara za evro
Srpska ekonomija
Zvanični srednji kurs dinara prema evru iznosi danas 117,5748 dinara za evro, što je neznatna promena u odnosu na juče, objavila je Narodna banka Srbije
Sigurnost ljudi i digitalizacija prioriteti za dalji privredni razvoj
Srpska ekonomija
Ministarka trgovine, turizma i telekomunikacija Srbije Tatjana Matić i predsednik Saveta stranih investitora, Majk Mišel razgovarali su o preporukama za privredni rast i poboljšanje društvenog standarda, koje su objavljene u novom izdanju Bele knjige Saveta stranih investitora
Francuska nedelja 2020: Onlajn susreti i francuska gastronomija u bezbednim uslovima
Srpska ekonomija
Iako 2020. svakodnevno pred nas stavlja nove izazove i značajno utiče na životnu dinamiku, Francusko-srpska privredna komora je odlučila da i ove godine, od 23. do 29. novembra održi Francusku nedelju. Ona je ovog puta koncipirana kao siguran prostor za susrete, razmenu i upoznavanje sa francuskom kulturom, a u skladu sa svim preporučenim i propisanim merama