Zajedničkim naporima Republičkog geodetskog zavoda i Uprave za poljoprivredno zemljište Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, za samo nekoliko meseci je potpuno reformisan normativni okvir za sprovođenje komasacije, čime je urađeno ono što je decenijama izbegavano, pa bi se za 2020. godinu s pravom moglo reći da predstavlja godinu normativne reforme komasacije. Time su postignuti ciljevi komasacije koji se ogledaju u efikasnom uređenju prostora i maksimalnom korišćenju poljoprivrednih i drugih privrednih kapaciteta ruralnih područja i poboljšanju uslova za život i rad u ruralnim područjima.
Važan korak u reformi komasacije napravljen je donošenjem Pravilnika o geodetsko-tehničkim normativima, metodama i načinu rada u oblasti uređenja zemljišne teritorije komasacijom, kojim su definisane faze komasacije, sadržaj elaborata, kao i dinamika vršenja stručnog nadzora. Navedeni Pravilnik izradio je Republički geodetski zavod uz konsultacije sa stručnjacima iz Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, Uprave za poljoprivredno zemljište i koji stupa na snagu 17. oktobra 2020. godine.
Pravilnikom je predviđeno da se komunikacija između RGZ-a sa jedne i jedinica lokalne samouprave, komisije za komasaciju i izvođača radova sa druge strane, realizuje preko e-Šaltera. Napravljeni su koraci ka tome da postupak komasacije bude transparentan, da se realizuje u predviđenim vremenskim rokovima, da efekti komasacije budu merljivi, da budu stvoreni uslovi za automatizaciju u postupcima vršenja stručnog nadzora i da postupak obnove katastra nepokretnosti prema podacima komasacionog premera bude što brži i efikasniji.
Novina je i to da otpočinjanjem komasacije provođenje promena prelazi u nadležnost komisije za komasaciju i izvođača radova. Kako bi bilo osigurano izdavanje ažurnih podataka iz Geodetsko-katastarskog informacionog sistema, predviđeno je da komisija za komasaciju svakodnevno dostavlja ažurirane baze podataka RGZ-u, čime su stvoreni uslovi za izdavanje ažurnih izvoda iz lista nepokretnosti i lista voda na područjima gde se sprovodi komasacija, što do sada nije bio slučaj.
Odredbama ovog pravilnika, ali i Pravilnika o sadržini, postupku izrade i donošenja programa komasacije i Pravilnika o sadržini tehničke dokumentacije za izvođenje geodetsko-tehničkih radova (projekata) u komasaciji koje je doneo Ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede u aprilu i junu 2020. godine, stvoreni su uslovi da se buduće komasacije sprovode na transparentan način i da se osigura ostvarivanje benefita koje ovako složeni, skupi i sa ekonomskog i socijalnog stanovišta značajni projekti treba da imaju.
Da bi celokupan proces normativne reforme komasacije bio zaokružen, RGZ će u narednom periodu raditi na donošenju akta koji će urediti postupak stručnog nadzora. Time će praktično biti eliminisan prostor za bilo kakvu zloupotrebu i neopravdano produženje trajanja komasacije i trošenje sredstava i biti osigurano da efekti komasacije zaista doprinose kvalitetu života i rada stanovništva i efikasnom poslovanju privrede.
Inače, potreba za donošenjem ovog pravilnika javila se u trenutku ogromnog napretka RGZ-a u tehničkom, tehnološkom i informatičkom smislu tako da je postalo neophodno napraviti iskorak i omogućiti korišćenje servisa za preuzimanje setova podataka za potrebe izrade programa komasacije, idejnog i glavnog projekta i širu primenu digitalne platforme Geosrbija kako u postupcima preuzimanja podataka tako i izlaganja preglednih planova na javni uvid.