Ministarka trgovine, turizma i telekomunikacija Srbije Tatjana Matić izjavila je danas da je od izuzetne važnosti to da ekonomije regiona ostanu na putu digitalne reformacije i umrežavanja ka održivom, klimatski neutralnom i resursno efikasnom regionu u okviru evropskih integracija.
Matićeva je na ministarskom panelu u završnici trećeg Digitalnog samita Zapadnog Balkana, koji je održan u Tirani, istakla da se naša zajednička vizija mreža nove generacije kao glavne snage ekonomskog rasta sada može i treba proširiti u našoj borbi protiv socijalnih i ekonomskih izazova, koje je globalno nametnula pandemija koronavirusa.
Ministarka je podsetila na to da su značajni koraci u Digitalnoj agendi za Zapadni Balkan već učinjeni primenom Sporazuma o smanjenju cena usluga rominga u javnim mrežama mobilne komunikacije u našem regionu, koji je potpisan na drugom Digitalnom samitu u Beogradu prošle godine, a koji će dovesti do ukidanja rominga 1. jula 2021. godine.
Prema njenim rečima, smanjenje cena roming usluga i ukidanje rominga, zasnovano na evropskom modelu, doneće finansijske uštede i lakšu komunikaciju za građane, dok će istovremeno doprineti razvoju digitalne ekonomije, regionalne saradnje i bržoj primeni novih tehnoloških rešenja.
Za nas je balkansko umrežavanje prirodan i efikasan način za postizanje zajedničkog prosperiteta ekonomija u regionu i njegovo povezivanje sa jedinstvenim tržištem Evropske unije, naglasila je Matićeva.
Ona je ukazala na to da je pretnja, koju je donela pandemija, izazvala još jedan snažan podsticaj za zajedničko delovanje i umrežavanje, kao deo naše višegodišnje posvećenosti regionalnoj saradnji i povezivanju.
Treći Digitalni samit održan je u okviru Berlinskog procesa i Akcionog plana za regionalno ekonomsko područje (MAP-REA) za Zapadni Balkan, sa predstavnicima vlada iz regiona na visokom nivou, Evropske komisije, Saveta za regionalnu saradnju, poslovne zajednice i relevantnih aktera, a glavne teme samita bile su povezivanje sa mrežom i uslugama, poverenje i sigurnost, digitalne veštine i digitalna ekonomija.