Ministarka za evropske integracije u Vladi Srbije Jadranka Joksimović izjavila je danas da se do kraja godine očekuje održavanje međuvladine konferencije sa EU na kojoj bi se razjasnili principi nove metodologije u procesu pristupanja Uniji, kako bi naša zemlja sledeće godine mogla da intenzivira pregovarački proces otvaranjem klastera.
Joksimovićeva je, govoreći na sednici Odbora za evropske integracije Skupštine Srbije, izrazila očekivanje da će naredna godina biti bolja kada je u pitanju proces evropskih integracija.
Ona je ukazala na to da je Srbija, po staroj metodologiji, spremna za otvaranje više poglavlja, i to za Poglavlje 2 (sloboda kretanja radnika), Poglavlje 3 (sloboda poslovnog nastanjivanja i pružanja usluga), Poglavlje 14 (transport), Poglavlje 21 (transevropske mreže) i za Poglavlje 27 (zaštita životne sredine i klimatske promene).
Prema njenim rečima, u uznapredovaloj fazi su i Poglavlje 10 (informaciono društvo i mediji) i Poglavlje 28 (zaštita potrošača).
Ministarka je objasnila da nova metodologija nosi novu formulu “klasterskog pristupa”, što znači da se ne pregovara po pojedinačnim poglavljima, već po klasterima srodnih poglavlja, a ima ih šest.
Joksimovićeva je rekla da je Srbija u pet od šest klastera otvorila više pregovaračkih poglavlja, navodeći da bi Evropska komisija trebalo da objasni kako će se nova metodologija primeniti na naš slučaj.
Ako u klasteru o ekonomskim poglavljima, na primer, od sedam poglavlja imamo četiri otvorena, da li to znači da treba da se fokusiramo na preostala tri poglavlja koja su u klasteru da bismo mogli da postignemo kriterijume za otvaranje, ili da ih dalje pripremamo po svim drugim poglavljima za koja smo spremni, pa da vidimo šta će države članice podržati, navela je ona.
Ministarka je istakla da će se u narednom periodu zbog novog modela “prestrojiti” pregovarački tim, ne toliko kadrovski, već tako da fokus bude na klasterima.
Ona je članove Odbora upoznala sa tim da Srbija pregovora po veoma rigidnoj i zahtevnoj metodologiji po kojoj nijedna država osim naše nije pregovarala, pa ni Crna Gora.
Naša zemlja, kako je objasnila, može da otvori poglavlje samo ukoliko postoji napredak u oblasti vladavine prava, odnosno u ključnim poglavljima 23 i 24, a Crna Gora je mogla da otvara poglavlja za koja je bila spremna bez te obaveze.
Na Srbiju je prvi put primenjena obaveza da ukupni napredak u pregovaračkom procesu mora da bude uslovljen prethodnim napretkom u poglavljima 23 i 24 i dodatnim političkim uslovom napretkom u Poglavlju 35 (implementacija Briselskog sporazuma), istakla je Joksimovićeva.
Ona je naglasila da je Srbija uspela da zadrži evropsku perspektivu, preciziravši da se, prema poslednjem istraživanju, više od 50 odsto građana izjasnilo da je za članstvo u EU.
Ministarka je najavila da će novo istraživanje o ovom pitanju biti sprovedeno do kraja godine.