Potrošači u evrozoni više plaćaju karticama nego gotovinom od početka pandemije korona virusa i planiraju da nastave s tom praksom, podstaknuti boljim uslovima za elektroničko plaćanje, pokazalo je istraživanje Evropske centralne banke (ECB).
Pandemija je ubrzala postojeći, iako postupni, odmak od gotovine, a sve su popularniji novi načini beskontaktnog plaćanja karticama, telefonima, pa čak i satovima.
Oko 40 odsto ispitanika u istraživanju ECB je izjavilo da od početka pandemije manje koriste gotovinu, a 87 posto njih namerava da zadrži tu naviku i nakon što se pandemija završi.
Kao najčešći razlog promene navedeno je olakšano elektronsko plaćanje u maloprodaji, zbog straha od zaraze novčanicama.
Istraživanje je sprovedeno u poslednje dve nedelje jula, na uzorku od 17.779 ljudi u različitim delovima evrozone, prenosi Seebiz.
Ispitanike iz Španije i Portugala najviše brine da bi se virusom mogli zaraziti u kontaktu sa novčanicama, dok taj rizik najmanje brine one u Estoniji, Austriji i Sloveniji.
ECB je, takođe, objavila zasebno istraživanje koje je sprovedeno prošle godine, koje pokazuje da je 49 odsto ispitanika već tada preferiralo kartice i druge načine bezgotovinskog plaćanja, u odnosu na 43 odsto u 2016. godini.
Pristup gotovini u istom je razdoblju otežan. Samo 89 odsto anketiranih ocenilo je gotovinu vrlo ili prilično dostupnom, u poređenju sa 94 posto u istraživanju sprovedenom tri godine ranije.
Gotovina se ujedno u evrozoni više ne prihvata kao univerzalno sredstvo plaćanja. Najmanje je prihvataju trgovci u Letoniji (93 posto), zatim u Estoniji, Belgiji i Finskoj (94 posto) i Francuskoj (95 posto).