Predsednica Vlade Srbije Ana Brnabić razgovarala je danas sa novom direktorkom Predstavništva Unicefa u Srbiji Dejanom Kostadinovom, koja je predstavila najznačajnije projekte ove organizacije u Srbiji i petogodišnji Plan aktivnosti za period 2021–2025. godine.
Brnabić je iskazala zahvalnost Unicefu, kao najznačajnijem partneru vlade na planu ostvarivanja međunarodnih standarda prava deteta, na pomoći koju pruža najranjivijim grupama dece tokom kovid krize, dodajući da će se saradnja na osnaživanju različitih segmenata dečje populacije u Srbiji nastaviti istim intenzitetom.
Ona je, ocenjujući da je ulaganje u obrazovanje visoko na lestvici prioriteta, istakla da projekti Unicefa značajno doprinose viziji vlade u oblasti strategije obrazovanja i digitalizacije, kao i inkluzivnog obrazovanja, što je jedan od prioritetnih programa ove organizacije.
Premijerka je objasnila da je Srbija po prvi put uvela i Jedinstveni informacioni sistem prosvete, koji će državi omogućiti da ima potpuni pregled celokupnog toka obrazovanja učenika, od momenta upisa u osnovnu školu do trenutka završetka srednje škole ili fakulteta i dobijanja zaposlenja.
Ovo će, kako je navela, omogućiti da po prvi put imamo potpuni pregled i sliku našeg obrazovnog sistema i potreba privrede.
Kada je u pitanju zapošljavanje mladih, Brnabić je objasnila da je u toku vladin projekat „Moja prva plata“, koji već daje rezultate i ima za cilj da podstakne zapošljavanje mladih i pruži podršku privredi u rešavanju problema sa nedostatkom kadrova.
Sa druge strane, Unicef priprema poseban program sticanja radnog iskustva namenjen ranjivim kategorijama i Vlada Srbije će pružiti punu podršku u realizaciji ovog programa, a Unicef će pomoći vladi na izradi pravnog okvira za regulisanje radnih praksi i radnog osposobljavanja.
Kostadinova je ocenila da je pandemija koronavirusa izazvala veliku krizu, a da je istovremeno pružila i dodatne mogućnosti da se posebna pažnja posveti određenim populacijama i posebno ranjivim zajednicama.
Takođe, kako je objasnila, kriza je istovremeno donela veliku šansu da se ubrzaju inovacije i digitalizacija u obrazovnom sektoru, s obzirom na to da je u školskom sistemu uspostavljena nastava na daljinu, kao model koji uspešno obezbeđuje obrazovni proces tokom epidemije.
Ona je dodala da će u tom smislu Unicef kroz projekat „Premošćavanje digitalnog jaza za najugroženiju decu“ kroz osnivanje obrazovnih digitalnih biblioteka i klubova za učenje, obezbediti 1.800 tableta za 30 škola širom Srbije, kako bi približno 12.000 dece imalo pristup obrazovnom sistemu.
Prema njenim rečima, zajednički prioritet je briga da svako dete u Srbiji ima pristup internetu i kompjuter, tako da će Unicef i Vlada u narednom periodu zajedno raditi na tome da se to omogući.
Kostadinova je podsetila na to da, od izbijanja pandemije, organizacija pomaže usporavanje širenje virusa kroz javno informisanje o preventivnim merama, osiguravanje kontinuiteta zdravstvenih usluga za majku i dete, obrazovanje i dečju zaštitu, kao i kroz donacije sredstva za higijenu, ličnu zaštitnu opremu, respiratore i drugi sanitetski materijal.
Predstavljajući plan budućih aktivnosti, ona je objasnila da program u narednom periodu obuhvata i rani razvoj dece i učenje u ranom detinjstvu, kao i razvoj adolescenata i mladih širom Srbije, tako da se u tom smislu nastavlja saradnja sa nadležnim ministarstvima i institucijama.
Direktorka Unicefa je ocenila da je ta saradnja u proteklom periodu bila na veoma visokom nivou, uz visok nivo aktivnosti i dobru komunikaciju.
Predsednica vlade je izrazila uverenje da će Unicef nastaviti da ostvaruje odlične rezultati na polju svog delovanja, dodajući da je vlada spremna da pruži punu podršku i pomoć njihovom radu u Srbiji.