Dobro došli na web portal SRPSKA EKONOMIJA

Podrška jačanju socijalnih preduzeća

Region
Srpska ekonomija

"Karitas Šabac" pobednik je takmičenja socijalnih preduzeća, održanog u okviru regionalnog projekta "Finance4socialchange", na kome je učestvovalo 11 socijalnih preduzeća iz Bugarske, Moldavije i Srbije, saopštila je danas Privredna komora Srbije.

Žiri u čijem sastavu su predstavnici finansijskih institucija, fondacija i poslovnih organizacija za podršku razvoju socijalnog preduzetništva, jednoglasno je odlučio da socijalno preduzeće iz Srbije, na osnovu predstavljenog biznis plana i poslovnog modela, osvoji prvu nagradu, vrednu 7.000 evra. 

"Karitas Šabac" posluje duže od dve decenije sa jasnim društvenim ciljevima podrške socijalno ranjivim grupama i pružanja licenciranih socijalnih usluga na terenu za više od 500 korisnika. Takođe, Karitas Šabac  godišnje pomogne još oko 700 – 800 ljudi kroz aktivnosti iz domena humanitarne pomoći i delovanja u vanrednim situacijama. Osnivač je i "Socijalne sinergije", preduzeća za profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba sa invaliditetom i "Avlije održivog razvoja" u kojima je zaposleno 20 osoba iz društveno ranjivih grupa, među njima 10 osoba sa invaliditetom. 

"Učešće na međunarodnom takmičenju bio je veliki izazov i potvrda vrednosti i realizacije naše poslovne ideje. Socijalna ekonomija i preduzetništvo su pokazali svoj značaj i otpornost sektora još tokom krize 2008. godine, ali i za vreme pandemije Kovid 19. Ne treba zaboraviti da je suština socijalne ekonomije i preduzetništva stavljanje čoveka pre profita", rekao je Miroljub Nikolić, direktor "Karitas Šabac" i najavio da će sredstva iz nagradnog fonda upotrebiti za razvoj biznisa i nova ulaganja.

Uticaj "Karitas Šabac", "Socijalne sinergije" i "Avlije održivog razvoja" ogleda se u zapošljavanju osoba sa invaliditetom, pružanju usluge korisnicima koji imaju mentalne smetnje, ekonomskom doprinosu i radu u opštini koja se prema stepenu razvijenosti nalazi u trećoj grupi nerazvijenosti, ispod republičkog proseka.

Privredna komora Srbije u saradnji sa partnerima - organizacijama koje se bave unapređenjem sektora socijalnog preduzetništva u Mađarskoj,  Sloveniji, Austriji, Nemačkoj, Hrvatskoj, Bugarskoj, Moldaviji, Slovačkoj i Rumuniji, kroz projekat "Finance4SocialChange" sprovodi aktivnosti usmerene na unapređenje ambijenta za poslovanje socijalnih preduzeća i na podizanju njihovih internih kapaciteta za rast i razvoj. Glavni partner na projektu je Unicredit group.

Kako bi se firme iz Srbije što bolje spremile za takmičenje, Privredna komora Srbije i "Razlivalište", organizacija koja se bavi podrškom socijalnih preduzeća, pripremala je socijalna preduzeća za međunarodno takmičenje organizovanjem niza edukativnih radionica.

Radionice su imale cilj da preduzeća što bolje predstave poslovne poduhvate koji uključuje i socijalni uticaj tih preduzeća. Teme koje su bile obuhvaćene su: analiza finansijskih izveštaja, upravljanje finansijama, marketing, prodaja, merenje društvenog uticaja.

 

Ostali naslovi

Zadržan kreditni rejting Srbije na nivou BB+
Srpska ekonomija
Ministarstvo finansija Srbije saopštilo je da je rejting agencija Standard and Poor’s potvrdila ocenu kreditnog rejtinga Srbije na nivou BB+ i zadržala stabilne izglede za njegovo dalje povećanje.
Dinar danas 117,5863 za evro
Srpska ekonomija
Srednji kurs dinara prema evru iznosi danas 117,5863 dinara za evro, što je neznatna promena u odnosu na juče, objavila je Narodna banka Srbije.
Donacija lekarskih uniformi Klinici za infektivne i tropske bolesti
Srpska ekonomija
Kompanija Albo Zemun donirala je Klinici za infektivne i tropske bolesti u Beogradu 200 kompleta lekarskih uniformi
Podrška EU za oporavak od krize izazvane Kovid-19
Srpska ekonomija
Ministarka trgovine, turizma i telekomunikacija Srbije Tatjana Matić i šef Delegacije EU u Srbiji Sem Fabrici razgovarali su o trenutnoj ekonomskoj situaciji i izgledima za privredni oporavak nakon pandemije
Nova strategija zapošljavanja do kraja januara
Srpska ekonomija
Ministarka za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Srbije Darija Kisić Tepavčević izjavila je danas da je vlada od početka pandemije bila usmerena na očuvanje stabilnosti privrednog i ekonomskog sistema
Poštovati sve mere bezbednosti na radu u Resavici
Srpska ekonomija
Potpredsednica Vlade Srbije i ministarka rudarstva i energetike Zorana Mihajlović poručila je danas da će ovo ministarstvo učiniti sve da radnici JP PEU Resavica budu maksimalno bezbedni i da uslovi rada i oprema budu na višem nivou
Redit kupuje najvećeg rivala TikToka
Srpska ekonomija
Američka društvena mreža Redit (Reddit) saopštila je da kupuje kompaniju Dabsmeš (Dubsmash), najvećeg rivala planetarno popularnog TikToka
Dolar oslabio, funta snažno ojačala
Srpska ekonomija
Dolar je danas oslabio prema korpi najvažnijih svetskih valuta na međunarodnom tržištu jer su investitori skloniji riziku zbog vesti o vakcinaciji u Velikoj Britaniji, a ojačala je i funta zbog nastavka pregovora Britanije i Evropske unije o budućim trgovinskim odnosima
Nastavak jačanja poljoprivrede i prehrambene industrije
Srpska ekonomija
Predsednica Vlade Srbije Ana Brnabić poručila je danas prilikom otvaranja Poljoprivrednog sajma u Novom Sadu, koji se ove godine održava onlajn zbog epidemije koronavirusa, da će se nastaviti ulaganja usmerena na dalje jačanje i razvoj i poljoprivrede i prehrambene industrije
Nacionalna banka Švajcarske povlači iz opticaja novčanice osme serije švajcarskog franka
Srpska ekonomija
NBS preporučuje da se novčanice osme serije švajcarskog franka polože kod banaka na deviznu štednju, prodaju za dinare, konvertuju u drugu valutu (evro, američki dolar itd.) ili zamene za opticajne novčanice švajcarskog franka (deveta serija novčanica švajcarskog franka puštena u opticaj u periodu 2016–2019), i to što skorije, jer će banke i ovlašćeni menjači prestati s njihovim otkupom kao opticajnih novčanica i pre nego što one zaista postanu vanopticajne