Ministarka pravde Srbije Maja Popović poručila je danas na međunarodnoj onlajn konferenciji "Aktivnosti i saradnja tela za prevenciju korupcije u globalno novim uslovima" da je borba protiv korupcije i organizovanog kriminala strateški prioritet vlade.
Popovićeva je na skupu, održanom povodom 9. decembra – Međunarodnog dana borbe protiv korupcije, navela da novi izazovi zahtevaju da udruženim snagama kreiramo odgovore zasnovane na unapređenoj saradnji i upotrebi novih, pre svega digitalnih alata, u svim oblastima, pa i kada je i reč o sprečavanju korupcije.
Ona je naglasila da Vlada Srbije i Ministarstvo pravde ostaju posvećeni borbi protiv korupcije, uz kontinuirano praćenje rezultata postojećih rešenja, osluškivanje potreba i iskustava kako državnih organa, tako i civilnog sektora, u cilju kreiranja novih koraka kroz transparentan i maksimalno inkluzivan proces.
Ministarstvo pravde će, kako je istakla, nastaviti da unapređuje zakonski okvir u skladu sa međunarodnim standardima i preporukama, uz istovremeno ulaganje u jačanje ljudskih i materijalnih kapaciteta za njegovu primenu.
Prema njenim rečima, legislativni okvir u ovoj oblasti biće upotpunjen usvajanjem amandmana na Ustav Srbije i seta pravosudnih zakona u skladu sa tim izmenama.
Nadovezujući se na reformske procese, postavljeni su jasni ciljevi – ubrzanje reformi, usklađivanje sa međunarodnim standardima, unapređenje međuresorne saradnje i dalje jačanje kapaciteta državnih i pravosudnih organa za borbu protiv korupcije, navela je ministarka.
Popovićeva je ukazala na to da je usvajanjem Zakona o sprečavanju korupcije, čija je primena počela 1. septembra, uspostavljen normativni okvir u oblasti prevencije korupcije, a koji je usklađen sa međunarodnim standardima, pre svega sa GREKO preporukama.
Ministarka je rekla da je novim zakonskim rešenjima značajno proširena nadležnost i ojačana nezavisnost Agencije za sprečavanje korupcije.
Prema njenim rečima, među brojnim novinama koje je doneo novi normativni okvir su direktan pristup bazama podataka koje se vode u elektronskom obliku i umrežavanje sa drugim državnim organima.
Aktivnosti na digitalnom umrežavanju državnih organa, kao i na daljem unapređenju međuresorne saradnje, jedan su od prioriteta na polju represije korupcije i kao takve su predviđene revidiranim Akcionim planom za Poglavlje 23, predočila je Popović, koja je na skupu govorila i o velikom značaju međunarodne saradnje u toj oblasti.
Ona je navela da je Ministarstvo pravde, automatizacijom postupka javnog nadmetanja, odnosno prodaje nepokretnosti i pokretnih stvari u izvršnom postupku, i razvojem eAukcije kao jedinog centralnog transparentnog mesta za objavu i licitiranje svih predmeta prodaje u čitavoj zemlji, preduzelo ključne korake ka realizaciji svrhe prevencije negativne percepcije korupcije, a to je jačanje javnog poverenja u nosioce javnih ovlašćenja.
Prema njenim rečima, poljuljana slika u javnosti popravila se uvođenjem elektronskog rešenja koje podrazumeva da identitet ponudilaca na konkretnoj aukciji nije poznat ni njima međusobno ni organu postupka odnosno javnom izvršitelju, ali ni poslovnoj banci.
Sve se odvija pod posebnim ID brojem koji je jedini identifikacioni element, i taj kurs Minstarstvo neće menjati, naglasila je Popović.
Pomenuti skup organizovala je Agencija za sprečavanje korucije, uz podršku Organizacije za evropsku bezbednost i saradnju (OEBS).
Na konferenciji su između ostalih govorili i predsednik Skupštine Srbije Ivica Dačić, šef delegacije Evropske unije u Srbiji Sem Fabrici, predsednik Grupe država za borbu protiv korupcije (GREKO) Marin Mrčela i direktor Agencije za sprečavanje korupcije Dragan Sikimić.