Ministar finansija Srbije Siniša Mali izjavio je danas da je počela uplata jednokratne pomoći u iznosu od 5.000 dinara za sve penzionere u Srbiji, dodajući da je to kruna paketa ekonomskih mera pokrenutih još u martu, kada je počela pandemija.
Mali je rekao da će novac biti uplaćen na račune 1,7 miliona penzionera, podsetivši na to da je na početku ove zdravstvene krize država uplatila još jednu pomoć za najstarije sugrađane u iznosu od 4.000 dinara.
Prema njegovim rečima, Srbija je ove godine za mere podrške privredi i građanima izdvojila više od 700 milijardi dinara, odnosno šest milijardi evra, što čini gotovo 13 odsto našeg BDP.
Ministar je naveo i da je uplaćeno pet minimalnih zarada za mikro, mala i srednja preduzeća, a tu su i garantna šema od dve milijarde evra, jeftini krediti preko Fonda za razvoj, kao i odlaganje poreza i doprinosa.
Takođe, kako je dodao, zdravstvenim radnicima su povećane plate za 10 odsto, uplaćena im je i jednokratna pomoć od 10.000 dinara, a ove nedelje uplaćena je još jedna minimalna zarada za zaposlene ugostitelje i hotelijere.
Mali je ocenio da je Srbija zahvaljujući ovim merama uspela da održi stabilne javne finansije i očuva privredne kapacitete, što je dovelo do najboljeg rezultata u Evropi, pošto se procenjuje da će naša zemlja imati najmanji pad BDP, ispod 1 odsto.
Agencija "Standard i Pur" potvrdila je da je, i pored pandemije koronavirusa i najveće ekonomske krize ikada, kreditni rejting Srbije stabilan, uz pozitivne izglede. I oni, ali i mi, očekujemo stopu rasta sledeće godine od šest odsto BDP, rekao je ministar.
Prema projekcijama Evropske komisije i Međunarodnog monetarnog fonda u proseku i kumulativno u naredne dve godine, stopa rasta Srbije biće najveća u Evropi, objasnio je on.
Mali je dodao da nas predviđena kapitalna izdvajanja guraju napred, imajući u vidu da je u budžetu za 2021. godinu izdvojeno najviše do sada – 330 milijardi dinara.
U krizi koju nam je donela ova godina bilo je najvažnije da se sačuvaju zaposlenost i proizvodni kapaciteti, jer ako počnu otpuštanja, onda su potrebne godine za vraćanje na početnu poziciju. Mi smo uspeli u tome, a očekujući vakcine i smirivanje situacije, spremni smo za start i da vratimo one stope rasta koje smo imali do februara, rekao je on.
Prema njegovoj oceni, u krizi koju je proizvela pandemija koronavirusa pokazalo se da veliki broj država u regionu nije reagovao na pravi način, jer nisu obezbedili uslove da privreda preživi ovu pandemiju.
S druge strane, za nas je rast regiona veoma važan, jer utiče i na rast našeg BDP-a i zato je inicijativa "Mini Šengen" veoma bitna, dodao je on.
Između ostalog, danas je glasanje za zakon koji se odnosi na liberalizaciju putovanja između Srbije i Albanije, da se granica prelazi sa ličnom kartom. To je deo i Vašingtonskog sporazuma, rekao je ministar.
Ideja je zapravo brži protok ljudi, robe, usluga u regionu, jer to gura region napred, a ponajviše Srbiju kao dominantnu i najveću ekonomiju, objasnio je on i dodao da naš izvoz može samo da raste kako rastu ekonomski kapaciteti u okruženju.
Mali se osvrnuo i na prodaju Komercijalne banke, istakavši da očekuje da se transakcija završi do 30. decembra, dodavši da to govori u prilog činjenici da je Srbija sve atraktivnija, da u uslovima najveće ekonomske krize kupac veruje u ovo tržište i u svoju strategiju.
Tako smo nedavno imali i ogromnu investiciju od 382 miliona evra japanske kompanije "Tojo tajers" u Inđiji, što će otvoriti 560 novih radnih mesta, naveo je ministar, naglasivši da se do kraja godine očekuje 2,3 milijarde evra stranih investicija, što je neverovatan rezultat imajući u vidu da je koronavirus poremetio mnoge planove.
Pojedini investitori su možda pomerili svoje planove, ali nijedan nije odustao od investicija. Sve ovo potvrđuje da smo dominantna investiciona destinacija, budući da se preko 60 odsto svih stranih direktnih investicija u regionu sliva upravo u Srbiju, ukazao je Mali.
On je dodao da investitori prepoznaju našu zemlju kao sigurnu i stabilnu, sa jasno definisanim pravilima, na koju mogu da se oslone u uslovima krize.
Ministar je rekao da, pored stranih direktnih investicija od kojih se ne odustaje, o snazi i stabilnosti Srbije govori i činjenica da su ove godine izgrađene dve kovid bolnice iz sopstvenih sredstava.
Na taj način ublažili smo pritisak na ostatak zdravstvenog sistema. To je ideja predsednika Republike Aleksandra Vučića, koji je razmišljao dalekosežno, a građevinska industrija i naša država pokazali su da mogu da to sprovedu, zaključio je ministar.