Dobro došli na web portal SRPSKA EKONOMIJA

Kina jako raste, SAD pada

Svet
Srpska ekonomija

Ekonomska kriza izazvana pandemijom se zahuktava, a u pozadini se nastavlja američko-kineski ekonomski rat za zauzimanje i utvrđivanje prvog mesta u svetu.

Ishod bitke mogao bi na kraju samo potvrditi postojeće stanje. Naime, obe zemlje ostaće supersile, kako ekonomske, tako i vojne i političke, ali značaj Kine u svetu i dalje će rapidno rasti.

Posebno, upozoravaju ekonomisti, nakon korona krize, piše Index.hr.

Podaci koje je nedavno objavio Međunarodni monetarni fond u oktobarskom izdanju svoje publikacije “World Economic Outlook”, pokazuju da SAD i dalje ima najveći bruto domaći proizvod (BDP) u svetu.

Lani je, prema tim podacima, američki BDP dostigao vrednost veću od 21,4 biliona dolara, dok prognoze za ovu godinu, koju je obeležila koronakriza, govore da će američki BDP iznositi 20,8 biliona dolara.

Istovremeno, podaci MMF-a za Kinu pokazuju da je njen BDP lani iznosio nešto više od 14,7 biliona dolara, dok bi u ovoj godini trebao dostići 15,2 biliona.

Ti su podaci, međutim, samo deo priče o značaju zemalja za svetsku ekonomiju. Oni prikazuju BDP, odnosno ukupnu vrednost roba i usluga koje se tokom godine proizvedu u američkoj i kineskoj privredi, u tekućim cenama.

No, cene se širom sveta jako razlikuju, pa međunarodne organizacije sve češće za poređenje koriste BDP (i ostale pokazatelje) iskazane u paritetu kupovne moći, odnosno svedene na određenu bazu, i tako “ujednačene”, ističući kako razlike u cenama mogu značajno iskriviti stvarnu sliku.

Pojednostavljeno, sendvič, kafa, struja ili stanovanje ne koštaju jednako u SAD, Kini i drugim zemljama, a među zemljama postoje i velike razlike u visini plata. To znači da se jednim dolarom u SAD ne može kupiti ista količina roba i usluga kao, na primer, u Kini.

Zato se razlike u cenama dobara i usluga nastoje eliminisati, pa se tek onda upoređuju među zemljama. Tako dolazimo do korigovanih podataka koji olakšavaju put kroz međunarodna poređenja ključnih pokazatelja i za koje ekonomisti kažu da vernije oslikavaju stvarnu ekonomsku moć. Posebno u globalizovanom svetu u kome se sve upoređuje.

“Paritet kupovne moći predstavlja puno bolji pokazatelj ekonomske snage zemlje i koristi se za međunarodna poređenja”, objašnjava za Index Vedrana Pribičević iz Zagrebačke škole ekonomije i menadžmenta.

Tu, međutim, za Amerikance nastaje problem, a za Kineze prednost. Naime, Kina je po veličini svog BDP-a iskazanog u paritetu kupovne moći još pre nekoliko godina pretekla SAD i tako zapravo postala vodeća ekonomska sila savremenog sveta.

To potvrđuju i podaci MMF-a, prema kojima je kineski BDP, iskazan u paritetu kupovne moći, lani iznosio gotovo 23,4 biliona dolara, dok je američki BDP, po istoj metodologiji, iznosio 21,4 biliona.

I u ovoj i narednim godinama će kineski BDP iskazan u paritetu kupovne moći biti veći od američkog: prognoze MMF-a pokazuju da će Kina ove godine imati BDP od oko 24,2 biliona dolara, dok će američki BDP iznositi 20,8 biliona, a u sledećoj godini bi kineski BDP, iskazan u paritetu kupovne moći, trebalo da iznosi 26,7 biliona dolara, a američki 21,9 biliona dolara.

Ukratko, može se reći da je Kina po stvarnoj ekonomskoj snazi već pretekla SAD. To još, naravno, ne znači da je Kina od SAD preuzela primat u definisanju ekonomskih trendova u svetu, ali znači da Americi sada već opasno duva za vrat i kada je reč o uticaju na svetsku ekonomiju.

 

Ostali naslovi

Prvo izvlačenje u nagradnoj igri Uzmi račun i pobedi 21. novembra
Srpska ekonomija
Ministar finansija u Vladi Srbije Siniša Mali izjavio je danas da su građani Srbije do sada poslali 140.000 koverata za nagradnu igru "Uzmi račun i pobedi 2020", i najavio da će prvo izvlačenje biti održano 21. novembra
Srbija do kraja godine dobija najveći data centar
Srpska ekonomija
Direktor Kancelarije za informacione tehnologije i elektronsku upravu Vlade Srbije Mihailo Jovanović najavio je danas da će Srbija do kraja godine završiti državni data centar u Kragujevcu, koji će biti najveći te vrste u regionu
Predstavnici NBS na sastanku Pododbora za ekonomska i finansijska pitanja
Srpska ekonomija
Predstavnici Narodne banke Srbije učestvovali su na sastanku s predstavnicima Evropske unije u okviru Pododbora za ekonomska i finansijska pitanja, tokom kojeg su aktivno razmatrali makroekonomska kretanja i izglede Srbije.
Frilenseri traže poreske olakšice, država podseća na obaveze
Srpska ekonomija
Udruženje za zaštitu ustavnosti i zakonitosti (UZUZ) smatra da bi zakonski trebalo da se reguliše status frilensera, a onda i odredi poreski model koji će omogućavati i stimulisati rad ljudi u ovom sektoru
Sinergijom države i privatnog sektora ka brzom oporavku naše ekonomije
Srpska ekonomija
Američka privredna komora u Srbiji (AmCham) pozdravlja imenovanje tima nove Vlade Republike Srbije, kao i napore svih učesnika u borbi sa zdravstvenim izazovima koje COVID pandemija nosi, istovremeno sagledavajući probleme sa kojima se privreda suočava i predlažući konkretne mere za njihovo prevazilaženje
 U 2020. novi ugovori vredni 95 miliona dolara
Srpska ekonomija
Vrednost novih ugovora fabrike Zastava oružje u toku 2020. godine je 95 miliona dolara, čime je osigurano stabilno poslovanje u narednom periodu, saopšteno je iz te fabrike
 Kompanija Galenika pokreće platrformu za prevenciju bolesti i očuvanje zdravlja mladih
Srpska ekonomija
Kompanija Galenika a.d. Beograd danas je zvanično pokrenula online platformu „ZDRAVO DVADESETE“ (www.dvadesete.rs) namenjenu edukaciji mladih o zdravim životnim navikama, za jačanje i održavanje mentalnog i fizičkog zdravlja. Platforma predstavlja strateški važan, dugoročan projekat društvene odgovornosti na nacionalnom nivou
Domaći turisti dali ocenu 3,8, zamerke na kvalitet puteve i cene
Srpska ekonomija
Tara, Zlatibor, Stara planina i Kopaonik, bile su ovog leta najtraženije destinacije domaćih turista, a najviše su im se dopale Tara, Uvac i Golubac, pokazala je anketa Turističke organizacije Srbije
Kurs 117,5796 dinara za evro
Srpska ekonomija
Zvanični srednji kurs dinara prema evru iznosi danas 117,5796 dinara za evro, što je neznatna promena u odnosu na petak, objavila je Narodna banka Srbije
Digitalne tehnologije za bolje regionalno povezivanje
Srpska ekonomija
Državna sekretarka Ministarstva trgovine, turizma i telekomunikacija Vlade Srbije Tatjana Matić poručila je danas na trećem Digitalnom samitu Zapadnog Balkana da je osnov regionalne saradnje digitalno umrežavanje