Dobro došli na web portal SRPSKA EKONOMIJA

Kina jako raste, SAD pada

Svet
Srpska ekonomija

Ekonomska kriza izazvana pandemijom se zahuktava, a u pozadini se nastavlja američko-kineski ekonomski rat za zauzimanje i utvrđivanje prvog mesta u svetu.

Ishod bitke mogao bi na kraju samo potvrditi postojeće stanje. Naime, obe zemlje ostaće supersile, kako ekonomske, tako i vojne i političke, ali značaj Kine u svetu i dalje će rapidno rasti.

Posebno, upozoravaju ekonomisti, nakon korona krize, piše Index.hr.

Podaci koje je nedavno objavio Međunarodni monetarni fond u oktobarskom izdanju svoje publikacije “World Economic Outlook”, pokazuju da SAD i dalje ima najveći bruto domaći proizvod (BDP) u svetu.

Lani je, prema tim podacima, američki BDP dostigao vrednost veću od 21,4 biliona dolara, dok prognoze za ovu godinu, koju je obeležila koronakriza, govore da će američki BDP iznositi 20,8 biliona dolara.

Istovremeno, podaci MMF-a za Kinu pokazuju da je njen BDP lani iznosio nešto više od 14,7 biliona dolara, dok bi u ovoj godini trebao dostići 15,2 biliona.

Ti su podaci, međutim, samo deo priče o značaju zemalja za svetsku ekonomiju. Oni prikazuju BDP, odnosno ukupnu vrednost roba i usluga koje se tokom godine proizvedu u američkoj i kineskoj privredi, u tekućim cenama.

No, cene se širom sveta jako razlikuju, pa međunarodne organizacije sve češće za poređenje koriste BDP (i ostale pokazatelje) iskazane u paritetu kupovne moći, odnosno svedene na određenu bazu, i tako “ujednačene”, ističući kako razlike u cenama mogu značajno iskriviti stvarnu sliku.

Pojednostavljeno, sendvič, kafa, struja ili stanovanje ne koštaju jednako u SAD, Kini i drugim zemljama, a među zemljama postoje i velike razlike u visini plata. To znači da se jednim dolarom u SAD ne može kupiti ista količina roba i usluga kao, na primer, u Kini.

Zato se razlike u cenama dobara i usluga nastoje eliminisati, pa se tek onda upoređuju među zemljama. Tako dolazimo do korigovanih podataka koji olakšavaju put kroz međunarodna poređenja ključnih pokazatelja i za koje ekonomisti kažu da vernije oslikavaju stvarnu ekonomsku moć. Posebno u globalizovanom svetu u kome se sve upoređuje.

“Paritet kupovne moći predstavlja puno bolji pokazatelj ekonomske snage zemlje i koristi se za međunarodna poređenja”, objašnjava za Index Vedrana Pribičević iz Zagrebačke škole ekonomije i menadžmenta.

Tu, međutim, za Amerikance nastaje problem, a za Kineze prednost. Naime, Kina je po veličini svog BDP-a iskazanog u paritetu kupovne moći još pre nekoliko godina pretekla SAD i tako zapravo postala vodeća ekonomska sila savremenog sveta.

To potvrđuju i podaci MMF-a, prema kojima je kineski BDP, iskazan u paritetu kupovne moći, lani iznosio gotovo 23,4 biliona dolara, dok je američki BDP, po istoj metodologiji, iznosio 21,4 biliona.

I u ovoj i narednim godinama će kineski BDP iskazan u paritetu kupovne moći biti veći od američkog: prognoze MMF-a pokazuju da će Kina ove godine imati BDP od oko 24,2 biliona dolara, dok će američki BDP iznositi 20,8 biliona, a u sledećoj godini bi kineski BDP, iskazan u paritetu kupovne moći, trebalo da iznosi 26,7 biliona dolara, a američki 21,9 biliona dolara.

Ukratko, može se reći da je Kina po stvarnoj ekonomskoj snazi već pretekla SAD. To još, naravno, ne znači da je Kina od SAD preuzela primat u definisanju ekonomskih trendova u svetu, ali znači da Americi sada već opasno duva za vrat i kada je reč o uticaju na svetsku ekonomiju.

 

Ostali naslovi

Startovala druga faza programa za početnike u biznisu
Srpska ekonomija
Novoosnovanim preduzetnicima, poljoprivrednim gazdinstvima, mikro i malim privrednim društvima starosti do dve godine, kao i svima koji imaju ideju za sopstveni biznis ili unapređenje dosadašnjeg poslovanja, od 24. oktobra, na raspolaganju su podsticajna sredstva u okviru "Programa promocije preduzetništva i samozapošljavanja"
Održana prva sednica Vlade Srbije
Srpska ekonomija
Vlada Srbije održala je danas svoju prvu sednicu, na kojoj je postavljen Novak Nedić za generalnog sekretara vlade
Vol Strit potonuo više od tri odsto
Srpska ekonomija
Na Vol Stritu su cene deonica oštro pale, treći dan zaredom, zbog strahovanja da će snažan rast broja obolelih od koronavirusa dovesti do strogih restriktivnih mera, a time i usporavanja oporavka svetske ekonomije
Er Srbija obnavlja letove za Moskvu
Srpska ekonomija
Er Srbija će 9. novembra, letom JU 0652 na relaciji Beograd – Moskva, ponovo uspostaviti vazdušnu vezu sa Ruskom Federacijom. Planirano je da nacionalna avio-kompanija ka glavnom gradu Rusije iz Beograda saobraća dva puta nedeljno, ponedeljkom i petkom
Mihajlovićeva: Budite ponosni na rezultate ostvarene za šest godina zajedničkog rada 
Srpska ekonomija
Potprеdsеdnica Vladе Srbijе, prof. dr Zorana Mihajlović, uputila jе pismo zaposlеnima u Ministarstvu građеvinarstva, saobraćaja i infrastrukturе (MGSI), u kojеm im jе zahvalila na zajеdničkom radu, posvеćеnosti u ostvarivanju ciljеva i vrеdnim rеzultatima ostvarеnim za šеst godina, koliko jе bila na čеlu ovog ministarstva
Akcije Rols-Rojsa potonule 65 odsto
Srpska ekonomija
Akcije Rols-Rojsa potonule više od 65 odsto nakon što je kompanija objavila da sprema privremeno zatvaranje fabrika
Kurs dinara 117,5795
Srpska ekonomija
Zvanični srednji kurs dinara prema evru iznosi 117,5795 dinara za evro, što je neznatna promena, objavila je Narodna banka Srbije.
Održan redovni kolegijum Socijalno-ekonomskog saveta
Srpska ekonomija
Ministarstvo za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Vlade Srbije saopštilo je da je danas održan redovni kolegijum Socijalno-ekonomskog saveta, na kojem su utvrđene tačke dnevnog reda o kojima će se razgovarati na narednoj sednici SES-a
Završetak izgradnje poslednje deonice puta Kragujevac–Batočina
Srpska ekonomija
Ministarstvo građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Vlade Srbije saopštilo je da se radovi na izgradnji poslednje deonice puta Kragujevac–Batočina, u dužini od 4,5 kilometara kroz Batočinu, završavaju u petak, 30. oktobra, kada će biti i puštena u saobraćaj
Sastanak sa rukovodiocima kovid bolnica
Srpska ekonomija
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić sastao se danas sa rukovodiocima svih kovid bolnica u Srbiji, sa kojima je analizirao celokupnu situaciju vezanu za epidemiju virusa Kovid-19