Dobro došli na web portal SRPSKA EKONOMIJA

Dolazak DFC u Srbiju signal investitorima

Beograd
Sajt Vlade Srbije
Srpska ekonomija

Savetnik ministra finansija Srbije Ognjen Popović učestvovao je danas na prezentaciji istraživanja "Odnos građana Srbije prema SAD", koja je održana u Narodnoj skupštini, u okviru obeležavanja 140. godišnjice diplomatskih odnosa Srbije i Sjedinjenih Američkih Država.

Popović je izrazio očekivanje da će se saradnja sa SAD unaprediti u narednih pet do deset godina, ocenivši da je veoma bitan aspekt odnosa dve zemlje ekonomska saradnja, koja ide uzlaznom putanjom.

Savetnik ministra istakao je da su njena kruna otvaranje kancelarije američke Međunarodne finansijske korporacije (DFC) u Beogradu i Sporazum o podsticaju investicija, koji je potpisan prošle nedelje.

On je naglasio da su efekti dolaska DFC nemerljivi, pošto će privredi biti na raspolaganju paleta proizvoda, istakavši da je reč o direktnom kreditiranju privrede, garantnim šemama, saradnji sa finansijskim sektorom s ciljem boljeg finansiranja privrede, podršci razvoju tržišta kapitala, kao i o specijalnoj pomoći za mikro, mala i srednja preduzeća.

Prema njegovim rečima, garantna šema od približno milijardu dolara sa DFC trebalo bi da bude usaglašena do kraja prvog kvartala, a do kraja drugog kvartala ove godine novac bi trebalo da bude na raspolaganju preduzećima i poslovnim bankama.

Namera je, kako je objasnio, da predmetni krediti budu dostupni i na period do 10 godina, što u garantnoj šemi Srbije, koja je trenutno na snazi, nije slučaj.

Popović je podsetio na to da je Srbija uspela da pomogne i građane i privredu, kako bi u što većoj meri sprečila negativne posledice pandemije koronavirusa, što je zaustavilo scenario propadanja privrede, kao i masovna otpuštanja.

Savetnik ministra je ukazao na to da DFC sa sobom donosi i novi set pravila i standarda na tržištu, istakavši da će ekonomski pragmatičan američki pristup uticati ne samo na povećanje konkurentnosti i diverzifikaciju našeg finansijskog sektora, već i na konkurentnost celokupne privrede.

Osim direktnog finansiranja, garantnih šema i šema osiguranja, DFC učestvuje direktno i indirektno na tržištu kapitala, a daje i podršku u dovođenju investitora, ne samo iz SAD, objasnio je on i zaključio da će saradnja sa njima biti podstrek za dalje unapređenje odnosa dveju zemalja.

Istraživanje, koje je uradila agencija za istraživanje javnog mnjenja Faktor plus, pokazalo je da 20,9 odsto ispitanika ima pozitivan stav prema SAD, dok čak 39 odsto ispitanika ima negativan stav.

Kao uzrok za to 42,7 odsto ispitanih navodi da je to zbog ponašanja SAD prema Srbiji u poslednjih 30 godina. Ipak, više od 25 odsto građana očekuje bolje odnose u budućnosti.

Na predstavljanju istraživanja govorili su i predsednik Skupštine Srbije i kopredsedavajući Savetodavnom odboru KSAP (Kongres srpsko-američkog prijateljstva) Ivica Dačić, zamenik ambasadora SAD u Srbiji Gabrijel Eskobar, kao i potpredsednica Vlade Srbije i ministarka rudarstva i energetike, kopredsedavajuća Savetodavnom odboru KSAP Zorana Mihajlović.

Dačić je rekao da odnosi Srbije i SAD u poslednjih nekoliko godina doživljavaju pozitivan trend, i naglasio da očekuje da će novi američki predsednik Džo Bajden i njegova administracija iskoristiti taj trend i nastaviti da ih obogaćuju novim vidovima saradnje.

Mihajlovićeva je konstatovala da je neophodno dodatno raditi na poboljšanju odnosa Srbije i SAD, ali uz pogled na budućnost i stvaranje strateškog partnerstva na obostranu korist.

Eskobar je potvrdio da će nova administracija doneti izvesne promene, ali da se to neće odnositi na podršku razvoju Srbije, dodaje se u saopštenju Ministarstva finansija.

Ostali naslovi

Dalje unapređenje privrednog ambijenta
Srpska ekonomija
Ministarka privrede Srbije Anđelka Atanasković izjavila je danas, prilikom posete kompaniji "Tehnomarket" u Pančevu, da je to ministarstvo otvoreno za sve inicijative i predloge za unapređenje privrednog ambijenta i otklanjanje prepreka sa kojima se privrednici susreću
Beč – 600 miliona evra pomoći za privredu
Srpska ekonomija
Prvo zasedanje nove koalicione vlade u Beču između Socijaldemokratske partije Austrije i stranke Neos održano je 27. januara 2021. godine. Gradonačelnik Beča Mihael Ludvig i njegovi zamenici Kristof Viderker i Katrin Gal su predstavili rezultate zasedanja koje je bilo u znaku koronavirusa, mera za suzbijanje pandemije i prevazilaženje ekonomske krize
Komisija za zaštitu konkurencije o Telekomu i Telenoru
Srpska ekonomija
Komisija za zaštitu konkurencije Srbije je objavila da su joj se obratile kompanije Telekom Srbija i Telenor Srbija sa zahtevom za pojedinačno izuzeće od zabrane ugovora o ograničenoj i definisanoj poslovnoj saradnji u određenom segmentu poslovanja
Broj zaposlenih u Srbiji 2020. godine povećan za 1,9 odsto
Srpska ekonomija
Republički zavod za statistiku saopštio je da je prošle godine u Srbiji bilo zaposleno 2.215.475 radnika, što je za 1,9 odsto više nego u 2019. godini
Čadež: Naše kompanije više uključiti u domaće projekte  
Srpska ekonomija
Marko Čadež, predsednik Privredne komore Srbije, zamolio je Vladu Srbije da u državne i projekte opština što više uključuje i uspešne domaće firme kao što je Tehnomarket, koja uspešno posluje na zahtevnim inostranim tržištima
Neophodna regulacija društvenih mreža
Srpska ekonomija
Ministarka trgovine, turizma i telekomunikacija Srbije Tatjana Matić saopštila je da će Srbija pružiti punu podršku svakoj evropskoj ili globalnoj inicijativi koja za cilj ima uređenje polja društvenih mreža na internetu
Sutra stiže još 40.000 doza ruske vakcine
Srpska ekonomija
Predsednica Vlade Srbije Ana Brnabić iznela je očekivanje da će sutra put Srbije krenuti nova isporuka od 40.000 doza ruske vakcine "Sputnjik V", a da u ponedeljak stiže još 9.800 doza vakcine kompanije "Fajzer"
Nemačka vlada sprema pomoć za lanac robnih kuća, želi da poveća potrošnju
Srpska ekonomija
Nemačka vlada sprema pomoć poslednjem velikom lancu robnih kuća "Galeria Karstadt Kaufhof" zajmom do 460 miliona evra
Razgrabljene slovenačke obveznice s rokom dospeća 60 godina
Srpska ekonomija
Slovenija se juče na međunarodnom finansijskom tržištu zadužila za 500 miliona evra putem državnih obveznica sa šezdesetogodišnjim dospećem, što je najduža ročnost do sada, objavilo je slovenačko Ministarstvo finansija
Zajedničko tržište Zapadnog Balkana nezaobilazan korak za ulazak regiona u EU
Srpska ekonomija
Formiranje zajedničkog tržišta šest balkanskih ekonomija zasnovanog na punoj implementaciji četiri slobode EU - slobodi kretanja robe, usluga, ljudi i kapitala, predstavlja nezaobilazni korak u procesu integracije regiona u EU i šansu za oslobađanje novog potencijala za ekonomski rast i podsticanje regionalne političke saradnje