Dobro došli na web portal SRPSKA EKONOMIJA

Pred Srbijom važna odluka o okretanju novim izvorima energije

Energetika
Srpska ekonomija

Potpredsednica Vlade Srbije i ministarka rudarstva i energetike Zorana Mihajlović izjavila je da je pred Srbijom fundamentalna odluka o okretanju novim izvorima energije i da će se na tome raditi kroz pripremu strategije razvoja energetike do 2050. godine i nacionalnog plana za energetiku i klimu, koji će podrazumevati usklađivanje sa svim međunarodnim standardima.

Mihajlovićeva je istakla da niko neće za deset godina ugasiti termoelektrane, posebno ako su dominantne u proizvodnji struje kao u Poljskoj, ali moramo biti svesni da će Srbija posle 2050. godine, ako ne ugasi elektrane na najnekvalitetniji ugalj lignit, morati godišnje da plaća 900 miliona ili milijardu evra.

Zbog toga ćemo ići u četiri pravca – jedan je da se osnuje uprava za energetsku efikasnost i pomogne privrednim subjektima i domaćinstvima da u narednih pet godina zamene prozore i vrata i tako smanjimo potrošnju energije, koja je u Srbiji četiri do pet puta veća od proseka u EU, ukazala je ona.

Drugi pravac će, kako je objasnila, biti razvoj srednjih i velikih hidroelektrana koje treba da gradi EPS, pri čemu se razmišlja o hidroelektranama na Bistrici, u gornjem toku Drine i možda manjoj reverzibilnoj na Dunavu.

Reč je o investicijama vrednim četiri-pet milijardi evra, a to bi sa obnovljivim izvorima obezbedilo energetsku sigurnost, predočila je potpredsednica vlade.

Prema njenim rečima, biomasa nije dovoljno iskorišćena jer postoji jedna elektrana-toplana i započeto je još pet, a suština je u tome da većina toplana u Srbiji može da koristi biomasu.

Mihajlovićeva je dodala da je četvrti pravac izgradnja gasnih elektrana koje bi proizvodile i struju i toplotu, s tim što bi svi ti izvori energije bili fleksibilni i "uskakali" bi u sistem kada je potrebno i mogli bi da obezbede i izvesne količine struje za plasman van granica.

Istovremeno, potpredsednica vlade je podsetila na to da se u proteklih šest godina, kad je donet Zakon o energetici, niko suštinski nije bavio podelom delatnosti ni u EPS-u ni u "Srbijagasu", ali je vlada odlučna da sprovede sve ono što u prethodnom periodu nije urađeno.

Naime, kako je predočila, niko se nije bavio podelom delatnosti, prihodima i rashodima u pomenutim preduzećima kako bi se oformile firme koje obavljaju posao od opšteg interesa za sve građane, isporučuju kvalitetnu energiju i energent i ostvaruju profit.

Mihajlovićeva je podsetila na to da je vlada donela odluku o tome da se u EPS-u, koji ima proizvodnju, rudnike, termoelektrane, hidroelektrane i operatora distributivnog sistema (ODS), podele delatnosti i da se u distribucije i trafo-stanice u nekoliko narednih godina uloži 300-400 miliona evra da se ne bi dešavalo da potrošači nemaju struju zato što je pao sneg ili izbila poplava.

Ona je dodala da hitno moraju da se raspišu konkursi za direktore javnih preduzeća, da kriterijumi moraju da budu jasni i da ne mogu da traju pet godina.

Prema njenim rečima, sprovođenje plana reorganizacije "Srbijagasa" omogućiće da se otvori Poglavlje 15 u procesu integracije Srbije u EU, kao i da gasna privreda radi preglednije i donosi mnogo veći profit.

Ostali naslovi

Stigao prvi deo pomoći PKS ugroženim građanima na jugu Srbije
Srpska ekonomija
Domaćinstvima u planinskim selima opština Lebane i Medveđa, pogođenim poplavama i ledenim talasom, počelo je dopremanje paketa namirnica, prvog dela pomoći koju je obezbedila Privredna komora Srbije, dok će agregati za struju i terenska vozila u Regionalnu privrednu komoru Leskovac stići polovinom sedmice
Bankrotirala jedna od najmoćnijih američkih lobi grupa
Srpska ekonomija
Američka NRA (National Rifle Association), najveći lobi ovog tipa, podneo je zahtev za bankrotom, navodi se u dokumentima podnetim u Teksasu
Kurs 117,5806 dinara za evro
Srpska ekonomija
Zvanični srednji kurs dinara prema evru iznosi danas 117,5806 dinara za evro, što je neznatna promena u odnosu na petak, objavila je Narodna banka Srbije
EBRD je u Srbiji uložila 679 miliona evra u 2020. godini
Srpska ekonomija
Evropska banka za obnovu i razvoj (EBRD) soapštila je da je podržala privredu u Srbiji u 2020. godini novim investicijama u vrednosti od 679 miliona evra
Program podrške održivim mikro i malim preduzećima u nerazvijenim sredinama
Srpska ekonomija
Program je namenjen preduzećima koja su registrovana i posluju u sledećim lokalnim zajednicama: Bogatić, Bosilegrad, Babušnica, Irig, Lebane, Leskovac, Mali Iđoš, Novi Pazar, Srbobran i Varvarin
Rast cena kukuruza, pšenice i soje
Srpska ekonomija
Početak godine donosi snažan rast cena primarnih poljoprivrednih proizvoda, kukuruza, pšenice i soje. Rast cena je praćen povećanim obimom prometa na novosadskoj "Produktnoj berzi"
Saudijska Arabija planira da izgradi grad za pešake
Srpska ekonomija
Saudijska Arabija, vodeći proizvođač nafte u svetu, najavila je da će na obali Crvenog mora izgraditi grad "bez automobila, ulica i emisije štetnih gasova"
Uprkos pandemiji rekordna godina za start-apove u Beču
Srpska ekonomija
„Vienna Startup Package“ Privredne agencije Beča pomaže mladim internacionalnim preduzećima da upoznaju Beč kao privrednu lokaciju i njegovu start-ap zajednicu. U 2020. godini je uprkos pandemiji koronavirusa bilo više prijava za start-ap paket bečke agencije nego u 2019. godini
Veliko ratno ostrvo je rezervat prirode, neće biti izgradnje ni urbanizacije
Srpska ekonomija
Glavni gradski urbanista Marko Stojčić rekao je da će Veliko ratno ostrvo ostati rezervat prirode, kao i do sada i da neće biti nikakve urbanizacije ili izgradnje na tom prostoru
Lagard pozvala na globalno regulisanje trgovanja bitkoinom
Srpska ekonomija
Predsednica Evropske centralne banke Kristin Lagard pozvala je na globalno regulisanje trgovanja bitkoinom, navodeći da se ova digitalna valuta u nekim slučajevima koristi za aktivnosti pranja novca i da je potrebno zatvoriti sve "rupe" u regulativi