Dobro došli na web portal SRPSKA EKONOMIJA

Skok cena uljarica i žitarica

Beograd
Srpska ekonomija

Povećana potražanja žitarica i uljarica, dovela je i do skoka i rekordnih cena gotovo svih poljoprivrednih kultura. Prema podacima Udruženja "Žita Srbije", prošle kalendarske godine izvezli smo rekordnih 3.638.000 tona kukuruza. Očekuje se i najveći izvoz soje do sada, koja beleži najveći rast cene, javlja RTS.

Dobar rod i visoka otkupna cena proizvoda, želje su svakog poljoprivrednika. Ratari koji su kukuruz uskladištili posle žetve zadovoljno trljaju ruke, jer je cena te žitarice sada znatno veća.

Đorđe Šivoljski, poljoprivrednik iz Stejanovaca kod Rume kaže da je cena kukuruza krenula sa 16 dinara a da je danas 23 dinara plus PDV.

"Bilo bi dobro da smo sav kukuruz sačuvali ali nismo. Jedna druga stvar je vrlo važna, što terminiski ugovori na berzama koje pratimo govore da cena neće padati, nego će samo malo rasti'', ističe Šivoljski.

Prošle godina dobro su rodile gotovo sve poljoprivredne kulture. Kukuruz je oborio rekorde i roda i izvoza, navodi se u prilogu koji je pripremio Nenad Tomašević.

Sunčica Savović iz Udruženje ''Žita Srbije'' naglašava da je postavljen ubedljiv rekord sa osam miliona i sto hiljada tona roda. Rod je bio za oko pola miliona tona veći u odnosu na prethodnu godinu.

"Kada govorimo o izvozu, prošle ekonomske godine izvezli smo rekordnih tri miliona pedeset hiljada tona kukuruza, i ove godine za izvoz imamo najmanje toliko'', ističe Savović.

Znatno veći prinos pšenice 

Za oko 100.000 tona veći je i prinos pšenice u odnosu na prethodnu godinu, ali je njen izvoz do januara išao sporije nego što se očekivalo.

"Od početka ekonomske godine za pšenicu, odnosno jula prošle godine, do kraja 2020. godine, izvezeno je samo 400.000 tona pšenice. Prema našim saznanjima u Udruženju, prodaja je nešto bolja počev od Nove godine, i ukoliko bismo nastavili tempom od 100.000 mesečno, izvešćemo do kraja ove ekonomske godine oko milion tona, što apsolutno ne ugrožava naše tržište'', smatra Sunčica Savović.

Na skok cena uljarica i žitarica, najviše je uticala velika potražnja za tim proizvodima iz Kine, kažu na novosadskoj Produktnoj berzi.

Miloš Janjić, direktor Produktne berze Novi Sad, kaže da soja beleži najveći skok. Ona ima čak za 50 odsto višu cenu, u odnosu na isti period prošle godine, i poslednje što se trguje je 60 dinara bez PDV-a.

Sledeći po redu je kukuruz, sa preko 40 odsto rasta cene u odnosu na isti period prošle godine, i sa najvećom cenom od početka 2013. godine. Poslednja cena je 22,10 dinara bez PDV-a.

Tu sledi pšenica, u odnosu na ove dve kulture stabilnija, međutim, i ona preko 20 odsto beleži rast cene i na rekordnom nivou takođe od početka 2013. Sa nivoom od 23,30 dinara bez poreza.

Od uvoznika, za nekoliko godina, postavli smo izvoznici soje, podseća RTS. U Uduruženja ''Žita Srbije'' očekuju da na svetskom tržištu prodamo rekordnih 300.000 tona te uljarice.

Ostali naslovi

Podrška građanima u otvaranju naloga na Portalu eUprava na šalterima 106 gradova i opština
Srpska ekonomija
Više od 100 gradova i opština u Srbiji imenovalo je administratore i šalterske službenike koji će građanima pomagati u otvaranju naloga na Portalu eUprava i omogućiti da iz svoje fotelje zakažu termin za izdavanje ličnih dokumenata, plate porez na imovinu, dobiju rešenje iz katastra u svoje eSanduče, upišu dete u vrtić ili školu ili obave neku od preostalih 500 usluga koje nudi Portal
U decembru povećan broj izdatih građevinskih dozvola
Srpska ekonomija
Republički zavod za statistiku saopštio je da su u decembru prošle godine izdate 2.172 građevinske dozvole, što je za 8,3 odsto više nego u istom mesecu 2019. godine
Dinar stabilan
Srpska ekonomija
Dinar je zadržao danas prema evru približno istu vrednost kao u sredu i zvanični srednji kurs iznosi 117,5750 dinara za evro, objavila je Narodna banka Srbije
Tajne službe Srbije u četvrtak u 20 časova na RTS 2
Srpska ekonomija
U sedamnaestoj epizodi serije "Tajne službe Srbije" prikazan je ambijent u kome su službe bezbednosti radile posle Brionskog plenuma, kao i promene koje su se desile u okviru službi. Biće prikazano kako je konfederalni koncept uticao na dezintegraciju jugoslovenskog bezbednosno - obaveštajnog sistema i kako je savezna služba bezbednosti zadržala samo funkciju koordinatora
Dobrovoljno davanje krvi u Barajevu i na Novom Beogradu
Srpska ekonomija
Institut za transfuziju krvi pozvao je sve zdrave građane da daju krv, u prostorijama ove ustanove u Svetog Save 39, radnim danom od 7 do 19, subotom i praznicima od 8 do 15 časova. U četvrtak, 18. februara, u Domu kulture u Barajevu od 9 do 14 časova, u Crvenom krstu u Obrenovcu od 10 do 16 časova, u Novom Beogradu kod „Junajted grupe” i „Nove S” od 12 do 16 časova
Izmene na linijama javnog prevoza tokom radova na saobraćajnici Borska – petlja Lasta
Srpska ekonomija
Zbog izvođenja radova na proširenju saobraćajnica u Save Maškovića, Crnotravskoj i Bulevaru oslobođenja doći će do izmene na linijama javnog prevoza u periodu od 15. februara do 1. maja, saopštili su iz Sekretarijata za javni prevoz
Tesla već zaradila više od bitkoina nego od električnih vozila
Srpska ekonomija
Kompanija Tesla izazvala je potres na tržištu kada je objavila kako kupuje bitkoine za 1,5 milijardi dolara
Poljoprivredno-prehrambena razmena sa svetom veća za 10,7 odsto
Srpska ekonomija
Ukupna spoljnotrgovinska razmena poljoprivrede i prehrambene industrije Srbije u prošloj godini iznosi više od 5,6 milijardi evra (5.655,7 miliona evra) što predstavlja povećanje od 10,7 odsto u odnosu na 2019. godinu
Uplata prvog kvartala godišnjeg poreza na imovinu za 2021. godinu
Srpska ekonomija
Danas je zadnji dan za uplatu obaveze za prvi kvartal godišnjeg poreza na imovinu za 2021. godinu za poreske obveznike, fizička, pravna lica i preduzetnike. Za fizička lica, iznos poreske obaveze koju treba izmiriti na ime akontacije prvog kvartala za 2021. godinu jednak je iznosu poreza za poslednji kvartal za 2020. godinu
U planu veliki infrastrukturni projekti u Zemunu
Srpska ekonomija
Gradska opština Zemun je pokrenula niz velikih projekata u cilju poboljšanja infrastrukture koji će doprineti svakodnevnom boljem životu građana Zemuna, javlja Studio B. U planu je rekonstrukcija 6,6 kilometara kanalizacione mreže u starom jezgru Zemuna. Vrednost radova će biti 400 miliona dinara