Potpredsednica Vlade Srbije i ministarka rudarstva i energetike Zorana Mihajlović poručila je danas da je za dalji napredak zemlje važno da obezbedimo energetsku stabilnost, ali i da sačuvamo životnu sredinu, u koju nije ulagano koliko je bilo potrebno.
Mihajlovićeva je, na 13. godišnjoj konferenciji o ekonomskim reformama u Srbiji i zvaničnom predstavljanju izdanja "Sive knjige 2021", istakla da nema daljeg napretka ako ne uđemo u voz energetske tranzicije, ali treba da ujedno vodimo računa i o životnoj sredini.
Naša vizija je da za petnaestak godina 40 odsto proizvodnje električne i toplotne energije dolazi iz obnovljivih izvora, a da do 2050. godine budemo potpuno zelena Srbija, poručila je potpredsednica Vlade.
Ona je ukazala na to da je resorno ministarstvo pripremilo četiri zakona u oblasti rudarstva i energetike, koje će Vlada uskoro usvojiti, a među njima je potpuno novi zakon o obnovljivim izvorima energije.
Prema njenim rečima, drugi pravac, koji treba da postane nacionalni cilj, jeste da se smanji potrošnja električne i toplotne energije.
Mi ćemo pomoći kroz Fond energetske efikasnosti, to ne sme da bude sporadično. Sve reforme koje hoćemo da sprovedemo moguće su ukoliko radimo zajedno – ministarstva, privreda, nevladin sektor i međunarodni partneri, istakla je Mihajlović.
Potpredsednica Vlade je podsetila na to da je Srbija bila 184. u svetu po izdavanju građevinskih dozvola, a da je, zahvaljujući pomenutom zajedničkom radu, danas na devetoj poziciji.
Mihajlovićeva je naglasila da je država pokazala da svake godine može da popravi uslove poslovanja, ocenivši da bez saradnje sa privredom to nije moguće.
Prošla godina je bila teška za čitav svet i naredne decenije sigurno neće biti iste, navela je ona i dodala da je važno da naša zemlja nastavi da unapređuje uslove poslovanja, zbog čega je usvojen i Akcioni plan za 2021–2023. godinu.
Prema njenim rečima, u okviru tog plana usvojen je i Zakon o stečaju i stečajnim upravnicima, a važan segment su i Zakon o katastru i elektronsko oglašavanje i preuzimanje dokumenata.
Slušali smo privredu i radili zajedno. Mogu da kažem da nijedan investitor nije otišao iz Srbije u 2020. godini, naglasila je ona, napomenuvši da nije dovoljno da budemo deveti u svetu samo po izdavanju građevinskih dozvola, već da moramo da unapredimo i druge oblasti poslovanja.