Predsednica Vlade Republike Srbije Ana Brnabić izjavila je da je Predlog zakona o upravljanju privrednim društvima koja su u vlasništvu Republike Srbije veoma važan za našu privredu i građane i da se njime ne privatizuju javna preduzeća i nacionalna dobra.
Brnabić je na sastanku sa novinarima koji prate ekonomiju i privredu, koji je Vlada organizovala kako bi se otklonile nedoumice oko ovog zakonskog predloga, istakla da je ovaj dokument od velikog značaja i za konkurentnost privrede i uvećanje bogatstva preduzeća profesionalizacijom upravljanja njima.
Zakonom bi otpočeli sistemsku reformu upravljanja svim privrednim društvima, pa i javnim preduzećima, objasnila je ona i podsetila na to da je Predlog izazvao mnoge polemike i nedoumice i da je povučen iz procedure kako bi prošao još jedan krug javne rasprave.
Premijerka je, odgovarajući na primedbe na Predlog zakona, navela da je prva neistina o njemu ta da je donošen tajno.
Naime, Vlada Srbije je u decembru 2020. godine usvojila polazne osnove za uspostavljanje politike državnog vlasništva, zatim je u aprilu 2021. godine donela Strategiju državnog vlasništva i upravljanja privrednim subjektima koji su u vlasništvu Republike Srbije za period 2021–2027. godine i Akcioni plan za period 2021-2023. godine, precizirala je Brnabić.
Prema njenim rečima, prilikom izrade Strategije i Nacrta zakona održane su javne rasprave, a da Predlog zakona nije usvojen tajno pokazuje i to da je njegovo usvajanje jedna od tri ključne preporuke MMF-a.
Jedna od mera strategije državnog vlasništva i upravljanja privrednim društvima, kako je ukazala, jeste transformisanje javnih preduzeća u akcionarska društva ili društva sa ograničenom odgovornošću.
Netačno je da ovim zakonom želimo da omogućimo privatizaciju javnih preduzeća, kao što su „Srbijavode“, „Srbijašume“ i slično. Istina je sasvim suprotna – cilj zakona jeste da se očuvaju nacionalni i strateški interesi zemlje, podvukla je premijerka.
Ona je napomenula da je i prethodnim zakonom bilo moguće da se privatizuju javna preduzeća i da zato nije morao da se donosi novi zakon.
Nonsens je, kako je predočila, i to da se zakon usvaja da se privatizuju nacionalni parkovi, javna dobra i slično.
Prema njenim rečima, Zakonom o javnoj svojini utvrđeno je da se u kapital ne mogu ulagati prirodna bogatstva, dobra u opštoj upotrebi koja mogu biti isključivo u javnoj svojini i druge nepokretnosti koje, takođe, mogu biti isključivo u javnoj svojini.
Istim zakonom, kako je objasnila, propisano je i da šume i šumsko zemljište, vodno zemljište i vodni objekti u javnoj svojini, kao i druga dobra od opšteg interesa u javnoj svojini, saglasno posebnom zakonu, ne ulaze u kapital javnog preduzeća koji njima upravlja.
Premijerka je poručila da Vlada Srbije neće odustati od Predloga zakona o upravljanju privrednim društvima koja su u vlasništvu Republike Srbije, i naglasila da je otvorena za sve predloge u vezi sa njim, ali da je do sada u javnoj raspravi dobijeno veoma malo konstruktivnih predloga.
Ona je, odgovarajući na pitanje kada će se ovo zakonsko rešenje naći na sednici Vlade, navela da će sa potpredsednikom Vlade i ministrom finansija Sinišom Malim, koji po ovlašćenju predsednice Vlade preuzima i ovlašćenja ministra privrede do izbora novog ministra, odlučiti da li da se organizuje još neka javna rasprava o ovom dokumentu, pre razmatranja na Vladi.
Autor: Tanjug
Brnabić je pojasnila da je ovo zakonsko rešenje sada formalno u formi nacrta i da će to tako biti dok se na Vladi Srbije ponovo ne usvoji u formi predloga.
Prema njenim rečima, održane su rasprave sa sindikatima, sa političkim strankama i nevladinim organizacijama, a ovo danas je treća rasprava. Kada se rasprave završe, nacrt zakona ćemo staviti na prvu sledeću sednicu Vlade Srbije.
Istovremeno, Brnabić je naglasila da ni u jednom trenutku nije planirano da se privatizuje „Elektroprivreda Srbije“ (EPS), već da je u planu profesionalizacija ovog preduzeća, što je, kako je ocenila, u najboljem interesu radnika.
Ona je podsetila na to da je postavljen Nadzorni odbor u kojem su neki od najboljih evropskih stručnjaka, a da će direktor EPS-a biti izabran na konkursu, koji bi trebalo da bude raspisan u najkraćem mogućem roku.
Premijerka je izrazila očekivanje da će se EPS u budućnosti voditi na profesionalniji način kako bi mogao da se takmiči sa najjačim energetskim kompanijama na tlu Evrope, što će za građane Srbije značiti sigurnost snabdevanja i dugoročnu održivost.
Državna sekretarka Ministarstva finansija Slavica Savičić istakla je da u Zakonu o privrednim društvima postoji čitav niz privrednih društava koja posluju u formi društva sa ograničenom odgovornošću, kao i da do sada nije postojala prepreka da se oni transformišu u smislu Zakona o privrednim društvima.
Savičić je ponovila da okosnica pomenutog zakonskog rešenja nije njihova transformacija, već upravljanje i racionalno korišćenje resursa.
Državna sekretarka je, povodom javnih preduzeća koja upravljaju nacionalnim parkovima, naglasila da ne postoji zakonski okvir da se zemljište unese u kapital tih preduzeća.
Država je javnim preduzećima dala resurse da upravljaju parkovima kao dobri domaćini, ali im nije dala vlasnička prava ni u jednom trenutku. Upravljanje nije niti svojina, niti korišćenje, ono je mnogo manji segment svojinskih prava, objasnila je ona.
Savičić je naglasila da se javno preduzeće ne može javiti kao vlasnik u katastru, pošto je to javna svojina Republike Srbije.
Sastanak u Palati Srbija je bio u potpunosti otvoren za medije i Vlada Srbije veruje da će doprineti boljem razumevanju samog zakona i potpunijem informisanju javnosti.
Sastanku su prisustvovali i predstavnici ministarstava finansija i privrede.