Pomoćnik ministra zdravlja za inspekcijske poslove u Vladi Republike Srbije Goran Stamenković saopštio je danas da je i dalje povećano kršenje propisanih epidemioloških mera i da je, u odnosu na petomesečni rad inspekcijskih službi, sprovedeno čak 113.000 inspekcijskih nadzora.
Stamenković je u izjavi za Radio-televiziju Srbije (RTS) precizirao da je samo tokom ovog meseca izdat 1.561 prekršajni nalog, izvršeno je 129 pražnjenja objekata, a izrečene su mandatne kazne u visini od 48.000.000 dinara.
Bez obzira na to što je epidemijska situacija izuzetno ozbiljna, uz pooštrene mere i pojačan inspekcijski nadzor, još ima onih koji na svaki način pokušavaju da zaobiđu zakon, organizujući ilegalna okupljanja, čime ugrožavaju i svoje i tuđe zdravlje, naglasio je on.
Prema njegovim rečima, zajednički rad inspekcijskih i komunalnih službi od lokalnog do republičkog nivoa dobro je organizovan, iako postoje neke lokalne samouprave koje bi trebalo da pojačaju inspekcijski rad u smislu bolje organizacije i efektivnosti.
Stamenković je ukazao na to da je najbrojnije kršenje mera zabeleženo u velikim gradovima, poput Beograda i Kragujevca, a najveći broj nepravilnosti i dalje se odnosi na ugostiteljske objekte, iako su oni u obavezi da ne rade od 21. marta.
Reč je, kako je objasnio, o svesnom kršenju epidemioloških mera, pri čemu je sve češće potrebna podrška tužilaštva i sudova da bi inspekcija mogla da završi nadzor i uđe u objekte, koji navodno ne rade.
On je naglasio da su neophodne restriktivnije mere u delu onih koji šire dezinformacije i lažne vesti jer to ponašanje, pored toga što je iracionalno, pruža i vrlo lošu sliku u teškoj epidemijskoj situaciji.
Stamenković je najavio još jači inspekcijski nadzor, uz napomenu da će se akcenat i dalje stavljati na preventivni epidemiološki deo, ne da bi se nekome ograničio rad, već da bi se sprečilo dalje širenje virusa.